referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Felix Salten: Bambi
Dátum pridania: 05.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kabaka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 227
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
„Bambi je utešená kniha. Uchváti nielen deti, ale aj tých, čo už nie sú takí šťastní, aby nimi boli. Azda ani nepoznám rozprávku o zviaratkách, ktorá by sa mohla v pravdivosti a vo vnímavom pozorovaní merať s touto životnou historkou srnca.
Felix Salten je básnik. Hlboko precítil podstatu prírody a miluje zvieratá. Obyčajne nerád vidím vychádzať ľudské slová z úst neroyumejúcich tvorov, ale to je práve znamenité v tejto knihe, že slová skutočne vyjadrujú pociti hovoriacich bytostí. Je to malé majstrovské dielo, jasné, pestré a miestami dojímavé“

John Galsworty

Bambi je príbeh srnca, ktorý sa narodil v lesnej skrýši. Vyrastal so svojími rovesníkmi Falinou a Gobom. Učil sa všetkému ,čo zvieratá v lese musia vedieť, aby prežili. Dospieval a zbieral skúsenosť. Stretol sa s Človekom, svojim úhlavným nepriateľom. Zaľúbil sa so Faliny a jej lásku si vybojoval s Karusom a Ronom. Túžil byť takým múdrym ako Starý. Na svoje stretnutie s Človekom trpko doplatil, ale vylízal sa z rán, aby bol ešte mocnejším amúdrejším ako predtým. A aby mohol prevziať žezlo po Starom, keď ho už nebude.

Kniha je zaujímavá tým, že je písaná z pohľadu e. Dozvedáme sa, že nás ľudí nemajú rady, ba že nás až nenávidia, lebo im prinášame iba smrť. Mali by ju čítať všetci ľudia, aby sa naučili prírodu chrániť a milovať. Zaujimavým faktom je aj to že človeka oslovuju ako ON.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.