referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
John Steinbeck: O myšiach a ľuďoch
Dátum pridania: 03.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tish
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 611
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
Začiatok románu sa odvíja pri rieke Salina blízko Soledad, štátu California, kde dvaja roborníci, Lennie Small a George Milton putujú k najbližšiemu ranču. Sú na úteku z farmy Weed, na kt. predtým pracovali. Lennie je veľký, fyzicky zdatný, čo je pravý opak Georga, kt. je nízky a kt. bystrý pohľad ustavične dáva pozor na Lennieho. Lennie je mentálne postihnutý a George sa oňho stará a vždy ho vytiahne z nejakej kaše. Lennie má záľubu v hladkaní jemných vecí, najradšej zo všetkého hladká myši. Veľa si toho nezapamätá, ale stále žije v utkvelej predstave o zajačej farme. George mu donekonečna rozpráva príbeh, ako si raz kúpia dom aj s pôdou, vybudujú si farmu a budú chovať králiky. Cestou Lennie čosi ustavične zviera vo vrecku nohavíc a keď George zistí, že je to mŕtva myš, prinúti Lennieho vyhodiť ju. Po ceste sa zastavia pri spomínanej rieke Salina a tam George Lennieho vystríha, aby nerobil hlúposti na tom ranči, kam majú namierené, a keby sa niečo stalo, nech uteká a skryje sa do húštiny popri potoku, pri kt. sedeli. George tam za ním príde a pomôže mu. Keď sa konečne dostanú na ranč, starý muž bez jednej ruky menom Candy ich zavedie ku majiteľovi ranča. George káže Lenniemu, aby všetko nechal naňho a nič nerozprával, lebo šéf by hneď zistil, že je mentálne postihnutý. Šéf si rád vybíja zlosť na koniarovi Crooksovi, kt. je neger a navyše mrzák.Šéf je na nich nazlostený, pretože mali prísť deň predtým, no George mu vysvetľuje, že to nie je ich chyba, lebo vodič autobusu ich vyhodil niekoľko míľ pred rančom, takže zvyšok cesty museli ísť pešo. Keď šéf vyzvedá, prečo je Lennie celý čas ticho, a prečo s ním vlastne George všade chodí, George mu povie, že je to jeho bratranec a že je taký preto, lebo ho v mladosti kopol kôň do hlavy. Napokon ich príjme a povie im, že budú pracovať so Slimovou partiou. Šéf si niekam odskočí a do miestnosti vojde jeho syn, Curley. Je to človek nízkeho vzrastu, kt. kvôli svojmu napoleonskému komlexu menejcennosti nenávidí vysokých ľudí, a tak si ihneď s Lenniem nepadnú do oka.

Navyše sa len nedávno oženil a jeho nová žena má na ranči pochybnú povesť. Po Curleyho návšteve George vystríha Lennieho, aby si naňho dával pozor, lebo ak by sa s ním pobil, vyhodili by ich z ranča a ostali bez znovu bez práce. Vtom vošla Curleyho žena, kt. Lenniemu ihneď padla do oka a len čo ju George prvý-krát zazrel, vedel, že s ňou ešte budú problémy. Pri práci sa zoznámi so Slimom, správnym chlapíkom, pred kt. majú jeho ľudia rešpekt. Obaja sa v práci snažia, no Lenniemu aj tak ide práca lepšie a nosí ťažké vrecia za dvoch robotníkov, čo zaregistruje aj Slim. Ďalším chlapom, kt. tam pracuje je Carlson. Pýta sa na Slimovu suku, kt. porodila 9 šteniat, no 4 musel Slim utopiť. Lennieho reči a psoch ihneď zaujmú. Keď odchádzali na obet, Curley bol namosúrený, znovu hľadal svoju ženu. Večer sa George stretol so Slimom. Ten chválil Lennieho prácu na poli. Slima zaujíma ich životný príbeh. George mu rozpovie, že chodí s Lenniem za prácou odvtedy, čo mu zomrela teta Klára. Spočiatku si z neho uťahoval, lebo Lennie bol hlúpy a urobil všetko, čo mu George prikázal. Raz mu kázal skočiť do vody, a hoci Lennie nevedel plávať, skočil tam. Samozrejme, že ho zachránili a on sa vôbec nehneval, je to skrátka dobrák, na kt. sa stále lepí smola. Ako aj vtedy na predch. farme, keď sa chcel dotknúť jemných šiat nejakého dievčaťa, ale ono začalo kričať. Nevedel ako ju umlčať, a tak jej zakryl ústa a silno ju zovrel. George ho musel ovaliť lopatou po hlave, aby ju pustil. No dievča ho obvinilo z pokusu o znásilnenie, preto museli aj s Georgom utiecť.

Do miestnosti vošiel zametač Candy so psom, kt. Carlson nemohol ani vystáť, lebo bol už strašne starý a smrdel. Navrhol mu, aby ho už dal odstreliť a nech si radšej zoberie Slimovo šťeňa. No Candy nechcel, lebo ho pes sprevádzal už dlhé roky. No na Slimov príkaz Candy nakoniec dovolil Carlsonovi, aby psa zastrelil. George v ten večer hral karty s ďalším robotníkom, Whitom. Candy sa k nim nepripojil, bol smutný zo straty svojho milovaného psa. George sa dozvedel, že Lennie dostal jedno zo šteniat a keď neskôr Lennie vošiel, mal ho schovaného pod šatami. Slim vtedy pochopil, že Lennie je iba dieťa v tele dospelého muža. Whit Georgovi rozprával o bare u Zuzy, kam sa chodia občas zabávať. Curely v ten večer zase hľadal ženu. Keď odišiel, Whit s Carlsonom sa šli pozrieť, čo sa bude diať, keď ju nájde. Lennie chcel, aby mu George opäať porozprával o zajačej farme, kt. raz budú mať. Počul ichCandy a chce sa k nim pripojiť. Má našetrené nejaké peniaze a mohol by im pomáhať okolo domu. George vie o takom dome za 600$. Dohodli sa, že to budú držať v tajnosti. Do miestnosti vošiel Slim s Curleym, kt. sa ospravedlňoval, že iba hľadal svoju ženu. Chlapi si z neho robili posmech, že si nevie ustrážiť vlastnú ženu a on sa vyvŕšil na Lenniem, lebo bol najvyšší a hlúpo sa škeril. Niekoľko ráz ho udrel, no Lennie mu to vrátil až vtedy, keď mu to dovolil, alebo lepšie povedané, kázal George. Schmatol mu ruku a bez problémov mu ju zlomil. Slim povedal Curleymu, že bude tvrdiť, že mal nehodu pri práci so strojom a že nesmie Lennieho vyhodiť, inak všade rozšíria klebety o jeho žene. Curley musel súhlasiť a jeho nenávisť voči Lenniemu sa ešte väčšmi prehĺbila. George Lennieho utešoval a zobrali ho ku lekárovi ošetriť mu rany.

Raz bola sobota večer a George sa vybral zabaviť s chlapmi. Vystríhal Lennieho, aby nerobil hlúposti. Lennie zašiel do stajne pozrieť svoje šťeňa. V stajni býva aj koniar Crooks, má tam poriadok, plno kníh a nijaký beloch tam nesmie vstúpiť. Práve si natieral boľavý chrbát, keď vošiel Lennie. Pokúsil sa ho vyhodiť, no zbytočne. Dali sa do reči, povedal mu o svojom detstve, že nablízku niet nijakej černošskej rodiny, že jeho otec mal slepačiu farmu. Lennie mu spomenul svoje plány so zajačou farmou. Crooks sa ho opýtal, čo by robil, keby ho George opustil. Lennie mu nikdy nechcel byť na obtiaž, rozhodol sa, že sa uchýli do jaskyne, neskôr ho však George od toho odhovoril. Lennieho rozhovor celkovo rozrušil, a preto ho Crooks upokojoval. Vtom prišiel Candy, zdráhal sa vojsť dnu, no napokon sa začal rozprávať Lenniemu, že už pozisťoval nejaké veci okolo tej spoločnej farmy. Crooks ich odhováral, povedal, že už bolo veľa takých, kt. potratili rozum kvôli pôde, no nikto z nich žiadnu nezískal. No keby sa im to podarilo, nech vezmú k sebe pracovať. Vtom vošla do maštale Curleyho žena. Chlapi sa jej snažili zbaviť, lebo by mali problémy už len z toho, že sa s ňou zhovárajú, a navyše s nimi ustavične flirtuje. Chcela vedieť, kto zlomil ruku jej mužovi, lebo mu neverila, že sa ponaril pri stroji. Vysmiala ich, keď jej spomenuli plány o vlastnej farme. Keď začula prichádzať kone, potichu odišla. Prišiel George a bol nazúrený, že o plánoch povedali Crooksovi.
Na druhý deň sedel nešťastný Lennie v stodole a hľadel na mŕtve šteňa. Nerozumel tomu, myslel si, že štena vydrží viac ako myši. Curleyho žena sa dozvedela, že Lennie zlomil ruku jej manželovi. Keď vošla do stajne, Lennie sa naľakal, lebo sa práve chystal ukryť šteňa, ktoré zomrelo, keď ho príliš silno capol pri hre. George mu zakázal sa s ňou zhovárať, lebo ho vraj privedie do šlamastiky. Ona sa cíti byť opustená, hovorí mu o tom, že túžila robiť v divadle a mala aj príležitosť, lenže jej matka jej to nedovolila a vydala ju za Curleyho, kt. jej vôbec nerozumie a kt. vôbec nemá rada.

Začne sa okolo neho točiť. Lenniemu nepripadá nebezpečná, ako mu vravel George a zdvôverí sa jej, že rád hladká jemné veci. Dá mu pohladkať svoje vlasy, no keď jej ich Lennie začne strapatiť a ťahať, snaží sa odtiahnuť. Prosí ho, aby prestal, no on je ako v tranze. Keď začala kričať, snažil sa ju umlčať a nechtiac jej pritom zlomil väzy. Keď stíchla, začal sa báť, že sa stalo niečo zlé a vôbec si nepripúšťal, že by za to mohol byť zodpovedný on. Spomenul si, že ak sa niečo zlé stane, má sa skryť v tej húštine pri rieke a George tam za ním potom príde. Vzal mŕtve šťeňa a ušiel. Candy hľadal Lennieho v stodole, a našiel tam mŕtvu Curleyho ženu. Utekal po Georga a rozhodovali sa, čo budú robiť. Vedeli, že skôr či neskôr ju nájde Curley a bude chcieť Lennieho zabiť. Obaja tiež vedeli, že týmto sa ich sen o spoločnej farme navždy skončil. Keď sa všetci zhŕkli okolo mŕtvoly, Curley sa rozhodol zabiť Lennieho. Slim vedel, že to mohol byť iba Lennie z Georgovej príhody z predchádz. farmy, ale vedel tiež, že to neurobil náročky. Candy ostal pri mŕtvole, Whit išiel po policajta, Slim, Carlson a Curley išli hľadať Lennieho. George ukradol Carlsonovu pištoľ a vydal sa s nimi za Lenniem. George, kt. ukázal chlapom zlý smer, našiel Lennieho skrývať sa na mieste, kam mu kázal ísť v prípade nebezpečenstva na začiatku románu. Lennie mal pred očami králika a tetu Kláru, warovali ho, že George bude veľmi nahnevaný, lebo zabil Curleyho ženu a tým prišli o prácu, o plány vlastného domu a zajačej farmy. George na Lennieho prosbu začne znovu rozprávať o zajačej farme a prikáže Lenniemu otočiť sa chrbtom. Pokračuje v príbehu a strelí Lennieho zozadu do hlavy, aby ho uchránil pred Curelyho mučením. Chlapi začujú výstrel a nájdu Georga a mŕtveho Lennieho. George povie, že to Lennie ukradol Carlsonovu zbraň a že ho ňou zastrelil, keď ju získal späť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.