referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Janko Jeseský: Demokrati
Dátum pridania: 26.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: K.tee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 983
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Hlavná téma
Zobrazenie spoločenských a politických pomerov v predvojnovom Československu prostredníctvom ľúbostného príbehu kuchárky Hanky a mladého úradníka Landíka. Ostrá kritika vlastnosti ľudí – faloš, malomeštiactvo, pokrytectvo, honba za majetkom a mocou, intrigánstvo, povýšenosť a odsúdenie systému vlády. Oslava jednoduchej, úprimnej a obetavej lásky.

Postavy
Dr. Ján Landík: úradník, chudobný – ale vzdelaný muž, ambiciózny komisár okresného úradu, úprimný, čestný, hrdý, cieľavedomý, citlivý, národovec ; Jeho otec vložil peniaze do volieb, ale prišli o všetko, čo mali. Po jeho smrti matka prenajímala dom i záhradu, aby mohli synovia študovať. Je presvedčený demokrat, nenávidí nerovnosť medzi ľuďmi.

Hana Myšíková- Dubcová: kuchárka u pána Rozvalida, úprimná, slušná, jednoduchá, oddaná, veselá, citlivá; Detstvo prežila v ústave. Nemal sa o ňu kto starať, pretože jej matka opustila sukničkárskeho manžela Dubca a zomrela v biede. Nie je vzdelaná, je však ušľachtilá, rada číta.

Tolkoš: mäsiar, predstaviteľ malomestského prostredia, seká mäso, ale myslí si, že je vyššie postavený ako ten, čo to mäso uvarí alebo upečie, hoci za mzdu.“; hrdý, povýšenecký, intrigánsky, potrpí si na svoj honor, chamtivý, pokrytecký, vážený, skúpy. Je demokratom , ale len smerom hore- on je rovný vyššie postaveným, ale tí, čo sú nižšie postavení ako on sú „len nižšie postavení“.

Dubec: bohatý gazda, vplyvný straník, prefíkaný, zhýralý, nemravník, sukničkár, silný, vážený, zavrhovaný

Juraj Petrovič: karierista, reprezentuje vysoké úradníctvo v Bratislave, vyzdvihuje demokraciu, ale súhlasí s tým, aby sa dostal do popredia nedemokratickými prostriedkami; krajinský poslanec, bohatý a vplyvný advokát, vážený človek, ctižiadostivý, túži po moci a úspechu, pokrytecký; mrzí ho jeho rodina – voľné mravy dcéry a voľnomyšlienkárstvo manželky Ľudmily.

Želka Petrovičová: mladá, moderná, pekná, hrdá, ctižiadostivá, pokrytecká, obletovaná, bohatá, pyšná, nestála v láske, prieberčivá, prefíkaná, náladová a rozmaznaná, ale aj priateľská, veselá a rada je obklopená ctiteľmi Spolu s matkou trávi život v radovánkach –plesy, gymnastika, jazda na koni, kozmetika

Brigantík: okresný náčelník, Landíkov šéf, prísny, povýšenecký, namyslený, nespravodlivý, podozrievavý, puntičkársky

Dej:
Komisár vidieckeho okresného úradu Dr. Ján Landík sa v miestnom hostinci stretne stretne s mäsiarom Tolkošom. Obaja sú nadchnutý myšlienkou rovnosti a demokracie, preto spolu zakladajú spolok „Rovnosť“. Tolkoš sa Landíkovi priznáva, že sa mu veľmi páči kuchárka Hana, ale on si veľmi zakladá na svojom spoločenskom postavení, teda v tom aby sa jej so svojou láskou priznal mu bráni jeho „honor“ – stavovská hrdosť. A tak sa Landík, aby demonštroval rovnosť, hoci sám cíti rozdiel, začne sám uchádzať o Hanu, ktorú odprevádza a Hanka spočiatku neverí jeho úmyslom, ale neskôr pochopí, že Landík je čestný. On sa časom do Hanky skutočne zamiluje. To vedie k hádke s Tolkošom, rozpadu spolku a Tolkošovej nenávisti. Žiarlivý Tolkoš začne písať anonymné listy Hanke, Landíkovej mame a náčelníkovi Brigantíkovi. Tolkoš v týchto listoch Landíka očierňuje a preto začína mať Landík nepríjemnosti. Hanka mu jeden list ukáže a Landík prestane brať ohľad na to, čo si myslia ľudia, pretože Hanka mu stála za to, aby ho ľudia ohovárali, len nemohol dopustiť, aby také dievča dostal Tolkoš. („Predsa je lepšie dívať sa dolu ako hore...Hviezdu nesnímeš, klenot môžeš zdvihnúť. Hriech by bol, keby sa také dievča dostalo Tolkošovi.). Láska medzi Landíkom a Hankou prekáža aj Landíkovmu šéfovi ani jeho rodine. Predvolal si ho okresný náčelník a hrozí mu disciplinárnymi opatreniami. (na čo mu Landík do očí povie čo si myslí ”No, a čo vaša milosťpani? Robotníkova dcéra.”). Landíkova matka ho posiela k setre Kornélii Miklovej v nádeji, že zabudne na Hanku. Tu sa stretáva s koketnou Želkou Petrovičovou a so statkárom Dubcom. Keď sa vracajú domov z obhliadky miestneho najbohatšieho šľachtica Dubčica, začne koč dobiehať kôň, na ktorom sedí sám Dubec (veľký sukničkár). Landík nechce, aby predbehol jeho koč, a tak popoháňal svoje kone, aby mu ušiel, ale nezvládol zákrutu, a koč sa prevrátil. Dubec pomohol Želke a urazil Landíka. Želka sa naňho tiež nahnevala. Landík už u tety nemohol vydržať, tak odišiel naspäť do úradu. prevrhnutou bričkou, akoby sa stratila jeho láska k Želke. Kúpi Aničke črievičky a keď jej ich daruje, chce s ňou skončiť. No ona ho znova upúta a stretávajú sa naďalej. Raz ich prichytí bankár Rozvalid, u ktorého Hanka pracuje a on ju vyhodí zo služby.

Landíka prekladajú do Bratislavy- na krajinský úrad. Ich osudy sa dočasne rozchádzajú. V hlavnom meste sa konali oslavy a Landíka poverili prednesením privítacej reči a zaobstaraním krojov. On požiadal o pomoc Želku, ktorá bývala v Bratislave. Tá mu ochotne pomohla. Reč sa mu podarila, dostalo sa mu uznania, začal pracovať v prezidentskom úrade a bol známy. Pomocou Petroviča sa dostáva do vplyvnej spoločnosti a Želka ho zaúča do tajov lásky a nazýva to „gymnastikou lásky“. Petrovič chce Landíkovi vybaviť postavenie hodné jeho dcéry. Chystajú sa voľby do národného zhromaždenia. Petrovič chce ako kandidáta za agrárnu stranu, ktorý má zastupovať mládež, navrhnúť Landíka a sám chce tiež kandidovať za ríšskeho poslanca. Landík má ísť agitovať do Starého mesta. Tu sa opäť stretáva s Hankou, ktorá znovu nastúpila do práce u Rozvalida, ktorý si ju chce adoptovať, hoci sa už vie, že je vlastne vlastná dcéra bohatého statkára Dubca, od ktorého pred rokmi odišla žena aj s ich dcérou- Hankou. Petrovič sľúbil v tomto pomoc Rozvalidovi. Dubec sa začne zaujímať o Petrovičovu dcéru Želku. Keď sa Petrovičoci dozvedia, že Hanka a Landík mali dosť spútaný vzťah, zanevrejú na neho. Tá má robiť pri futbalovom zápase robiť slávnostný výkop. Najprv Petrovič nesúhlasí, no keď sa dozvie, že tam bude Dubec, povolí. Dubec sa rozhodne, že chce zmeniť svoj dovtedajší život a chce žiť po boku Želky. Landík sa teda so Želkou definitívne so Želkou rozchádza a berie si Hanku, ktorá je už bohatá dedička. Petrovič skrotol vo svojich prehnaných politických ambíciách. Želka sa vydáva za Dubca. Anička s Landíkom žijú šťastne, nie sú odkázaní sa iných. „Lebo v nepýtaní je dvojaká sladkosť – objasnil Landík – troška sladkosti z chudákovej pomsty a troška sladkosti z chudákovho šťastia: nemusieť prosiť a mať pritom niekoho, komu môžeš povedať o tom úprimné slovíčko... A ak to môžeš urobiť, nie si vlastne ani chudák ... Anička, my nie sme chudáci“.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.