referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Sobota, 27. februára 2021
Peter Karvaš Polnočná omša
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 471
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Je to dráma v troch dejstvách s prológom. Hlavnými hrdinami sú Valentín Kubiš, jeho žena Vilma, synovia Marián a Ďurko, dcéra Angela, jej muž Paľo, Katka a nemecký poručík Bercher, ktorý je ubytovaný v ich dome.
Dej sa odohráva v dome na okraji mesta, v povstaleckej oblasti, koncom druhej svetovej vojny - presne na Štedrý večer. Je večer. Rodina je zhromaždená v izbe a chystá sa na štedrovečernú večeru. Čakanie si kráti dlhými rozhovormi - o vojene, o minulosti, o nemcoch, rusoch, o budúcej republike, demokracií atď. Čas beží a rodina ešte stále nevečerala.
"Zajtra budú takých, ako som ja zlatom vážiť - spoľahnite sa! Vzorných, čistých ľudí, čo sa nekompromitovali, rozumiete, čo nemali nič spoločné ani s gazdom, ani s ľudákmi, ani..."
Hovorí Paľo, ktorý bol zástancom myšlienok samostatného, nového štátu. Sympatizuje s komunistami. Najstarší syn Marián bol gardista, prisluhovač gestapa a pomáhal im likvidovať židovské rodiny.
"A ak som? Čo ak som? Akoby ste vy neboli vedeli.. Konám si povinnosť! Svätú povinnosť! Tam treba celých chlapov! Nie ako - - - Hrdý som, že som.. že som splnil ťažké poslanie.. Aby ste vedeli! Národ sa musí očistiť! Burinu treba aj s koreňom.. Aj - - - Veď keby sme to neboli urobili my s nimi, boli by oni s nami...!"
Druhý syn Ďurko je údajne na vysokej škole v Bratislave, no v skutočnosti je partizán. Keďže v rodine je ubytovaný nemecký dôstojník, nikto nepredpokladá, že by sa Ďurko prišiel ukázať. Ďurko príde, ale je veľmi chorý, vo dverách odpadne a rodina ho rýchlo schová do kôlne na drevo. Brecherovi, ktorý Ďurka videl prichádzať, povedia, že musel súrne odísť, pretože mestom len prechádzal. No všetci majú veľký strach, že ho Brecher nájde a dá zabiť nielen jeho, ale i celú rodinu za ukrývanie partizána.
"Teraz musí všetko nabok.. všakhej.. nesmieme sa hrýzť medzi sebou.. svorne musíme.. Ďurka treba zachrániť.. Veď sme jedna krv...! Preboha, rodina sa musí dať dokopy...! O Ďurkovi sa nesmie dozvedieť nijaký cudzí človek!"
Najskôr chcú Brechera podplatiť, ale napokon si to rozmyslia a dúfajú, že ho nikto neobjaví. Rodina odchádza na polnočnú omšu. Vilma, veľmi pobožná žena, ide na spoveď a povie o Ďurkovi farárovi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Peter Karvaš Polnočná omša SOŠ 2.9628 874 slov
Peter Karvaš Polnočná omša SOŠ 2.9246 584 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.