referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Andrej Sádkovič - Detvan
Dátum pridania: 28.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: daaanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 452
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Vlastným menom Braxatoris narodil sa v Krupine 30. marca 1820 v rodine učitela a literára. Studoval na lýceu v Banskej Stiavnici, kde sa zapojil do činnosti literárneho kružku. Ako domaci učitel da dostal do rodiny Pišlovcov, kde sa zalubil do ich dcéry Márie. Roku 1840 prišiel študovat na lyceum do Bratislavy. Rok bol vychovavatelkom aby si zarobil na študium v Nemecku. Od roku 1847 pôsobil ako evanjelicky farar v Hrochoti a v Radvani, kde aj zomrel v roku 1872.

LITERARNY ZANER: baseň
LITERÁRNY DRUH:l yricko-epicka skladba
OBDOBIE DEJA: 15.storočie
KOMPOZÍCIA: skladba sa sklada z 5 spevov: 1. MARTIN
2. DRUZINA
3. SLATINSKÝ JARMOK
4. VOHLADY
5. LAPACKA

DIELO JE ZLOZENE Z EPICKEJ A LYRICKEJ ZLOZKY:

EPICKA ZLOZKA: Dejova linia je nevyrázna je to subor niekolkych dejovych epizod a žanrových obrázkov z prostredia prírody a vidieka

LYRICKA ZLOŽKA: Lyrické opisy kraja pod polanou, reflexie o vlastnostiach slovenskeho ludu a jeho perspektíve.

IDEA: vyzdvihnutie krásy slovenskeho ludu
POSTAVY: MARTIN, ELENA, KRAL METEJ, ZBOJNIK

HLAVNE POSTAVY:
MARTIN HUDCOVIE: je to netradična romantická postava. Je čestný statočný, trestá násilie a nespravodlivost.
ELENA: je to krásne dievča, poslušná dcéra, milujúca žena. Je verná Martinovi.

1. SPEV-------MARTIN
Začina opisom polany a Detvy. Nedela lúka zakvitnutá devami, medzi nimi je aj ELENA. prichádza MARTIN. Zatancuje si s najkrajšou z nich a pustí sa do hory. Zbadá sokola ako útoči na bezbranneho zajačika.

2. SPEV-------DRUŽINA
Na Polane pri vatre sedia mládenci s bačom a s barankom ktorý je na ražni. Hostina sa začína. Zajmu ELENU, ktorá hladala MARTINA. MARTIN sa zatial priznáva, že zabil sokola a zistil, že to bol královský sokol. MARTIN sa rozhodne priznat a poberie sa domov. Cestou natrafi na zbojnikov, ktorí vliekli so sebou ELENU. Oslobodí ju po krátkom boji a dohodnú si stretnutie v SLATINE.

3. SPEV-------SLATINSKY JARMOK
KRAL MATEJ SA Rozhodne ist do slatiny, rad by videl, ako ziju ludia a ako sa zabavu. kral PO CESTE POVIE, ZE CHCE POTRESTAT sprisahancov proti jeho kralovskej moci. MRATIN sa najprv pustil na zvolensky jarmok, kde ho drabi skoro poviazali. od kamarata sa dozvie, ze kral je v slatine. KRAL sa dozveda, preco zabil sokola. MARTIN sa tiez prizna, ze oslobodil ELenu a v bitke obavaneho zbojnika zabil. MARTIN dostane kona a kantár.

4. SPEV-------VOHLADY
Preoblecený kral sa ELENE zalieca, ale elena s jej uprimnou laskou k MARTINOVI ho odmieta. Kral ocareny jej krasov jej da prsten.

5. SPEV-------LAPAČKA
Na zamku ho prijima kral matej, oznamuje mu, ze bude lovit sokol-vrahov v jeho Ciernom pluku. MARTIN prisaha vernost kralovi a ziada aby si mohol nechat ELENU, valsku, kroj, vrkoce a fujaru.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.