referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
William Shakespear: Hamlet -obsah diela
Dátum pridania: 25.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Daniel Kovac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Dánsky kráľ Hamlet je zabitý svojím vlastným bratom Claudiom, ktorý túži po tróne a po korune. Všetci si myslia, že kráľa uštipol had, ale Claudius mu počas spánku nalial do uší jed. Claudius sa ožení s Gertrúdou, vdovou po kráľovi a Hamletovou matkou. Na hradbách Elsindoru sa začne zjavovať duch nebohého kráľa. Duch Hamletovi vyjaví, kto ho v skutočnosti zavraždil a zaprisahá Hamleta, aby ho pomstil. Princ začne hľadať dôkazy proti Claudiusovi. Jeho strýko naňho pripravuje pascu, pri ktorej mu pomáha jeho hlavný kráľovský radca Polonius, ktorý je proti ľúbostnému vzťahu svojej dcéry Ofélie a princa Hamleta. Princ predstiera šialenstvo a pritom obetuje svoju lásku.

Získa dôkazy o strýkovej vine ale omylom zabije Polonia. Ofélia sa z toho pomätie. Preto kráľ pošle Hamleta do Anglicka s dopisom, že doručiteľa čiže princa treba okamžite zabiť. Hamlet vycíti sprisahanie a napíše nový list , ktorý potom vymení za ten pôvodný. Na hrad prichádza Leartes, Oféliin brat, ktorý si žiada vysvetlenie o príčine smrti svojho otca Polónia. Nový kráľ mu prisahá, že vrah jeho otca je už mŕtvy. Ich rozhovor preruší Gertrúda, ktorá oznámi Leartesovi, že Ofélia- jeho sestra sa od žiaľu zbláznila a utopila. Leartes premohol smútok. Hamlet so svojím priateľom Horaliom sa prechádzajú okolo cintorína a vidia hrobára a smútočný sprievod, skryjú sa, lebo sú vlastne na úteku.

Po chvíli, keď Hamlet zistí, že pochovávajú jeho milú, vrhne sa k hrobu a je veľmi smutný. Prizná sa, čo k nej cítil a ako veľmi ju miloval. Kráľ Claudius medzitým dohodne súboj medzi Hamletom a Leartesom, v ktorom má Hamlet zomrieť otráveným mečom. Prvé aj druhé kolo zápasu vyhral princ Hamlet, kráľ mu na slávu podával pohár s jedom no Hamlet ho neprijal, v treťom kole Leartes Hamleta poškriabe a Leartes sa prizná, že sa mu do krvi dostal smrteľný jed. Gertrúda sa medzitým netušiac, že v pôvodne Hamletovom pohári je jed, napije z toho pohára. Claudiusovi sa nepodarí ju zachrániť. Jej posledný pohľad patril kráľovi a umrie. Hamlet má ešte trocha síl, ktoré využije na to, aby zabil Leartesa a bodol ho kráľa, ktorý takisto umiera. Hamlet ešte pred smrťou daruje kráľovskú korunu nórskemu kráľovi Fortinbasovi.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.