referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Salinger: Kto chytá v žite
Dátum pridania: 30.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: crowegirl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 707
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
(The catcher in the rye) :: psychologický román o hľadaní (a nachádzaní) ľudských hodnôt

Rozprávač príbehu, 16ročný Holden Caulfield nás zavedie do prostredia súkromnej strednej chlapčenskej školy v Pennsylvánii, odkiaľ ho vylúčia kvôli zlému prospechu – a nie je to prvýkrát. Nejde o to, že by bol hlúpy, proste sa mu nechce a hlavne školu nenávidí – tak ako nenávidí všetko okolo seba... Odsudzuje pokrytectvo, faloš a pretvárku ľudí, ktorí myslia len na svoje potreby a nemajú zábrany v honbe za peniazmi, či slávou. Prichádza na to, koľko naoko samozrejmých vecí a fráz je v skutočnosti absurdných, trápi ho, že okolie prijíma len tých ľudí, ktorí sa vedia prispôsobiť, zaradiť, odmieta sa zúčastňovať na kolektívnych akciách – a stále viac si uvedomuje svoje vylúčenie zo spoločnosti.

Holdenovým spolubývajúcim na internáte bol Ward Stradlater – o 2 roky starší, dobre vyzerajúci , no plytký chalan. Holden sa nevie spamätať, že práve s ním sa začala schádzať jeho dlhoročná priateľka a platonická láska Jane Gallagherová, pretože vie, že ju chce len zviesť a zneužiť – znenávidí ho a po vzájomnej bitke opúšťa internát.
Holden pochádza zo zámožnej rodiny – otec je úspešný advokát a Holden ho podozrieva, že nepomáha ľuďom nezištne – ale ako takmer každý dospelý, ktorého pozná, len kvôli vlastnému finančnému zisku. Tak by nikdy nechcel dopadnúť. Má staršieho brata, D.B., ktorý sa z 2. svetovej vojny vrátil domov obratý o všetky ideály, odišiel do Hollywoodu za slávou a pôžitkami. Mladší brat Allie, zomrel na leukémiu a s touto stratou sa Holden nedokázal vyrovnať. Z bolesti nad stratou bračeka pramení jeho beznádej, nepokoj a vzbura svetu. (124 ...136) Nadovšetko však Holden miluje svoju malú sestru Phoebe. Považuje ju za správneho tvora – jedinečného, neskazeného. Táto láska je obojstranná.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Salinger: Kto chytá v žite 2.9671 531 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.