referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Homér: Ílias
Dátum pridania: 03.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jefry
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 073
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Téma:. Zaoberá sa vojnou, ktorá vypukla údajne pre únos krásavice Heleny zo Sparty do Tróje. Na tento zločin odpovedal ponížený manžel Menelaos trestnou výpravou gréckych kmeňov. Básnik však neopisuje celých desať rokov bojov o Tróju, čiže Ílion, ale iba posledných 51 dní, ktoré dobyvateľom skomplikoval ich hlavný tromf v boji – takmer nezraniteľný hrdina Achilles. Nahnevaný, že mu vrchný veliteľ Agamemnón vzal obľúbenú zajatkyňu, bojkotuje akcie svojich spolubojovníkov. Až keď zahynie jeho najbližší priateľ Patroklos, opäť zasiahne do bojov a zabije Hektora, najudatnejšieho hrdinu Trójanov.

História básne: Je to najstarší zachovaný grécky epos (napísaný po 800 pr. n. l.). Jeho názov nachádzame po prvý raz u Herodota. Má 16 000 veršov, ktoré alexandrijskí filológovia rozdelili do 24 spevov a označili ich veľkými písmenami gréckej abecedy

Trója: Staroveké mesto v severozápadnej časti Malej Ázie, preslávené povesťami o trójskej vojne. Staroveký názov Tróje bol Ílion. Toto mesto objavil v roku 1871 amatérsky archeológ Schliemann.

Životopisné údaje:
Prvý známy grécky a európsky epický básnik žil asi v 9. až 8. st. pred n.l. O Homérovom živote sa nevie nič určité. Sedem gréckych miest sa škriepilo o to, ktoré z nich môže byť hrdé, že je jeho rodiskom. Od 18. storočia sa vo vedeckých a umeleckých kruhoch viedli ostré spory aj o samotnej básnikovej existencii. Pri všetkom úsilí sa doteraz nepodarilo nájsť definitívnu odpoveď na otázky o osobe Homéra ani o vzniku eposov Ílias a Odysseia, najstarších pamiatok európskeho písomníctva. Podľa starovekej tradície ich napísal slepý potulný básnik Homér. (V maloázijskej gréčtine homéros = slepý). Popierači Homérovej existencie tvrdia, že obidve rozsiahle básnické skladby sa zrodili z ľudovej epiky. Väčšina súčasných bádateľov uprednostňuje názor, že ľudová slovesnosť bola základom, no eposom samým musel dať konečnú podobu nejaký vynikajúci básnik, prípadne dvaja básnici. Pre starých Grékov bol Homér nielen obdivovaným epickým básnikom, ale až do konca antiky skutočným učiteľom národa, zdrojom inšpirácie pre umelcov i vedcov. Jeho diela slúžili nielen na štúdium literatúry, ale tiež ako prameň pre najstaršie dejiny, zemepis i národopis.
Napísané sú hexametrom v iónskom nárečí.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.