referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Johann Wolfgang Geothe: Utrpenie mladého Werthera
Dátum pridania: 03.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LILY
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 453
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 8.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 13m 30s
Pomalé čítanie: 20m 15s
 

1.úvod
Dielo Utrpenie mladého Werthera vzniká v Nemecku v období romantizmu. Jeho autorom je Johann Wolfgang Goethe, ktorý sa búri proti útlaku a neslobode v tejto dobe. Je zároveň výpoveďou autora, ktorý nám prostredníctvom Werthera predkladá svoje vlastné myšlienky, pocity a nálady.

1.1.informácie o autorovi
Johann Wolfgang Goethe sa narodil 28.8.1749 vo Frankfurte a zomrel 22.3.1832 vo Weimare. Bol to významný nemecký básnik, prozaik, štátnik, filozof a prírodovedec.
Písal poéziu, prózu i drámu. Bol členom hnutia Sturm und Drang, čo v preklade znamená Búrka a vzdor, teda už aj z názvu vyplýva, že členovia tohto hnutia sa
búrili proti vtedajšej spoločnosti. Pochádzal z bohatej meštianskej rodiny. Študoval právo v Lipsku. Odpor voči feudálnemu absolutizmu vyjadril v diele Prometeus, bola to óda, ktorá oslavovala človeka. Jeho ďalším dielom bol román o nešťastnej láske, Utrpenie mladého Werthera. V roku 1775 odišiel do Weimaru, kde sa stal ministrom. Jeho zmýšľanie však zostalo nepochopené, preto ani jeho reformy nenašli veľký ohlas. Goethe trpel depresiami a preto sa odišiel liečiť do Karlových Varov a Talianska. Inšpiráciou pre jeho tvorbu bola i antika. Napísal drámy: Ifigénia v Tauride, Torquato Tasso, Egmont, no jeho najvýznamnejšou drámou je Faust, ktorý symbolizuje ľudskú aktivitu a tvorivú prácu a oslavuje tu slobodu.

2.jadro
2.1.literárny druh a žáner
Literárny druh: epika
Literárny žáner: román vo forme listov

2.2.téma a idea diela
Téma: Dielo zachytáva osud mladého muža žijúceho vo svete, ktorý ho nedokázal pochopiť a trápiaceho sa kvôli nenaplnenej láske, ktorá ho mučila.
Idea: Neopätovaná láska môže úplne zničiť život človeka.

Autor v tomto diele poukazuje na nedostatky vtedajšej doby a spoločnosti, stotožňuje sa s Wertherom prežívajúcim nešťastnú lásku. Keďže on sám je nešťastne zaľúbený predkladá tu vlastnú psychiku trpiaceho človeka, ktorý upadá do depresií, nikto mu nedokáže pomôcť, nikto ho nedokáže pochopiť, preto sa čoraz viac uzatvára pred svetom, zostáva sám so svojou bezhraničnou láskou, ktorá ho privádza do šialenstva, až nakoniec sa pre neho vykúpením stáva smrť. Dlho plánuje tento čin a pretože už nenachádza iné východisko, nazbiera posledné sily, premôže strach a skončí všetko to dlhoročné utrpenie, zabíja ho láska.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: GOETHE, J.W.: Utrpenie mladého Werthera.5.vyd.Bratislava: Tatran,1979. 250s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.