referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam
Dátum pridania: 12.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 911
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
POSTAVY:
Frederick Henry „tenente“ – Typický príklad vyvíjajúceho sa hrdinu. Do armády vstupoval dobrovoľne, aj keď to ani on sám nevedel rozumne vysvetliť. No prichádzal aspoň s predstavou, že jeho práca bude potrebná a on bude pre vojenské ťaženie prínosom. Tieto ideály ho čoskoro opúšťajú a on sa začína cítiť zanedbateľný a nedôležitý. Vojny sa vôbec nebojí, považuje ju skôr za otravnú a nudnú povinnosť. Keď je pri útoku zranený, nepovažuje sa za hrdinu, ani si nechce prisvojovať nijaké zásluhy. Nenachádza zmysel vojny, neverí ani v jej skorý koniec Po otrasných zážitkoch s ústupom a dezerciou nechce už o vojne nič počuť. Po príchode do Švajčiarska na vojnu takmer nemyslí, lebo sú s Catherine spolu a majú sa dobre. Ich šťastie sa čoskoro končí a Frederick je nútený prijať trpké životné sklamanie. Americký dobrovoľník v Taliansku, ktorý pracuje ako vodič sanitky. Vo vzťahu k Catherin sa mení, keď sa lieči v Miláne – zamiluje sa do nej.

Catherine Barkleyová – Krásna mladá anglická ošetrovateľka. V porovnaní s Henrym je skôr pasívnou postavou. Nasleduje ho temer všade a ostáva pri ňom až do svojej smrti. Nesmelá, čistá, oddaná. Svojho „manžela“ nadovšetko miluje. S jeho strany to spočiatku vôbec nie je jednoznačné a ona si to uvedomuje. Zmena prichádza náhle a nečakane po zranení a odlúčení. Od toho momentu je ich vzťah stály a ideálny, bez väčších výkyvov.
poručík Rinaldi – Henryho priateľ a spolubývajúci v Gorizii. Pracuje ako armádny lekár. Neustále si Henryho doberá. Vždy si s ním aj rád vypije za fľašku vína alebo požičia peniaze. Rozdeľuje ich až neorganizovaný ústup vojska, keď strácajú kontakt.
Helen Fergusnová – Škótska ošetrovateľka. Viackrát vystupuje do popredia ako ochrankyňa Catherine. Potom si uvedomuje, že sa majú radi a dáva im požehnanie.
kurát – mladý, hanblivý a nábožensky presvedčený. Preto si z neho v jedálni uťahovali všetci dôstojníci. Jediný, kto si ho nedoberal a rád sa s ním rozprával bol Henry.

CHARAKTERISTIKA DIELA:
Súďme však Zbohom zbraniam najmä ako román o láske, ktorá prišla v nevhodný čas; chcela čas poprieť, chcela sa vymaniť z jeho závislosti, a možno práve preto stroskotala.
Románom Zbohom zbraniam vrcholí prvé obdobie Hemingwayovej tvorby. Prvý raz na rozmernejšej ploche sa tu overujú a znásobujú revolučné tvarové výdobytky jeho mladistvých experimentov. Ak dnes znova prichádza tento román do rúk slovenského čitateľa neznamená to len pietný hold veľkému autorovi. Výkrik ohrozenej radosti ozýva sa ešte i dnes - žiaľ - rovnako otrasne a varovne. Pokúsme sa však v Hemingwayovom rozlúčení sa zbraňami vidieť nielen rukavicu hodenú silám vojny, ale aj vášnivú výzvu k vnútornému odzbrojeniu, k odstráneniu tých zábran, ktoré kaličia podstatu ľudskej prirodzenosti.
Tento román sa odohráva počas 1. svetovej vojny v Taliansku a neskôr vo Švajčiarsku. Je rozdelený na 41 kapitol rozdelených do 5 kníh. Vznikol v roku 1929, je to medzivojnová tvorba. Rozprávačom je Henry. Hlavnou myšlienkou je nezmyselnosť vojny a zbytočného umierania ľudí
Hlavná myšlienka: Únik od nezmyselnosti, márnosti a zbytočnosti vojny v spojení s citovým vzplanutím a ľúbostným vzťahom na fronte, v zázemí i mimo vojny. A téma láska medzi Henrym a Catherine počas 1. svetovej vojny
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam GYM 2.9358 4090 slov
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam GYM 2.9505 1715 slov
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam GYM 2.9082 477 slov
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam SOŠ 2.9493 660 slov
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam GYM 2.9732 1474 slov
Ernest Hemingway: Zbohom zbraniam GYM 2.9689 2215 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.