referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marián
Sobota, 25. marca 2023
Pavol Országh Hviezdoslav: Hájnikova žena
Dátum pridania: 11.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 455
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
POSTAVY:
Miško Čajka – pracovitý, zodpovedný, obetavý, má rád prírodu, svojich rodičov a svoju ženu Hanku, v mnohom sa podobá Sládkovičovmu „Detvanovi“
Hanka – Miškova žena, verná, pracovitá, dobrosrdečná, oddaná
Artuš Villáni - mladý pán, vypočítavý, ohrozuje šťastie a lásku Hanky

CHARAKTERISTIKA DIELA:
V Hájnikovej žene, najmä v siedmej kapitole sa prejavuje konflikt medzi poddaným ľudom a šľachtou, pričom básnik sa stavia na obranu národa. Ľud prirovnáva k lesu, ktorý je utláčaný a napriek tomu si udržiava svoje mravy, zásady a silu a odráža útoky zhubnej, márnivej a spupnej šľachty. Básnik strieda epické časti s lyrickými, v diele sú čarovné opisy prírody vo všetkých ročných obdobiach. Aj tie však úzko súvisia s dejom, sú prípravou alebo sprievodnou súčasťou tragických alebo harmonických životných udalostí. Stelesňuje a obdivuje les s ľudom tým, že les ponúka svoje plody, oddych, ticho, poskytuje úkryt a ochranu zvieratám, zatiaľ čo šľachta les len vyrubuje, ničí ho a zver v ňom loví.

DEJ:
Básnik nás na začiatku oboznamuje s prírodou, ktorá obkolesuje starú hájovňu. Pritom porovnáva túto biednu chalúpku s hradom na vysokej skale, a prirovnáva ju k bielej labuti. Horár Čajka je už starý, pomaly dožíva svoj život a nakoniec zomiera. Na jeho miesto chce nastúpiť jeho syn Michal. Žiada pána o prenechanie hájnictva. Povolenie dostal a tak sa nasťahoval do hájovne. Doviedol si sem i svoju mladú ženu Hanku. Spokojne si spolu nažívali v krásnom prostredí. Raz išli na bohoslužby. V kostole. Hanka zacítila prenikavý pohľad, ktorý neveštil pre ňu nič dobré. Stratila svoj vnútorný pokoj a pohľad ju stále znepokojoval i pri práci v domácnosti. Michal si statočne plnil svoje povinnosti. Často chodil do lesa a Hanka zostávala sama doma. Raz k nej prišiel ich pána syn – Artuš Villáni. Jemu patril aj pohľad v kostole, lebo krása Hanky mu padla do oka. Požiadal ju o vodu a snažil sa ju zviesť. Hanka ho odmietla, lebo bola verná Miškovi. Druhý raz využil situáciu, keď bol Miško na poľovačke. Hanka v obrane svojej cti Artuša zabila.

Miško nemal na poľovačke pokoja. Vrátil sa domov a našiel tu mŕtveho Artuša. Hanka sa mu priznala, že ho zabila. Miško vzal vinu na seba. Hanka odišla naspäť k rodičom. Po smrti jej matky, ktorá sa utrápila na smrť, upadla do slabomyseľnosti. Miška odsúdili na smrť obesením. No na pojednávanie nečakane prišla šialená Hanka a ku všetkému sa priznala. Keďže ona už bola od boha dosť potrestaná, Miška prepustili. Vrátili sa do hájovne. Raz Miško zachránil starého grófa Villániho a za odmenu nechcel nič, len aby Hanke odpustil. Stalo sa. Po čase sa im narodil syn a aj Hanka vyzdravela. Všetko sa vrátilo do starých koľají a opäť žili šťastne. Koniec skladby má názov „Zbohom“. Lúči sa s horami a údoliami, ktoré majú moc vyliečiť všetky rany osudu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.