referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Viktor Hugo: Chrám Matky Božej v Paríži
Dátum pridania: 10.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 397
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
POSTAVY:
Esmeralda – protipól Quasimoda, aj keď žije medzi vyvrheľmi je hlboko mravná. Kvôli láske by sa vzdala všetkého.
Quasimodo – veľmi škaredý, ale má dobrú dušu. Pre neho je šťastie milovať, nežiada byť milovaný.
Claudio Frollo – najrozpornejšia postava. Jeho láska má blízko k nenávisti, nepochádza od Boha.
Pierr Gringoire – spisovateľ bez úspechu, bez peňazí a domova.

CHAREKTERISTIKA DIELA:
Dielo Chrám Matky božej v Paríži je prvou románovou drámou V. Huga. Je ňou predovšetkým preto, že sa tu všetky znaky jeho umeleckého a ľudského génia stretli navyše i so vzácnej syntetickej podobe. Román Chrám Matky božej v Paríži, evokoval stredoveké prostredie i ľudské osudy v ňom. Písal v období romantizmu. Ak porovnávame Huga s iným básnikom jeho doby nemôžeme nevidieť prínos veľkého básnika do historického románu.

DEJ:
Dej sa začína 6.1. 1482 v Paríži, v deň veľkých slávností. V Súdnom paláci sa konalo mystérium. Na javisku sa hralo predstavenie komédie básnika Pierra Gringoira: Spravodlivý rozsudok Panny Márie. Pozornosť divákov odvrátil majster Jakub Coppenole, pančuchár z Gentu, svojím vystúpením proti Eminencii a nápadom o spestrení mystéria (s voľbou pápeža bláznov). Pápežom stal Quasimodo, zvonár Matky Božej. Jeho výzor bol neobyčajne škaredý. Hrbáč mal krivé nohy a zmrzačenú tvár. Bol oddaným služobníkom mladého kňaza Claudia Frolla, ktorý ho vychoval od útleho veku. Naučil ho hovoriť, čítať a písať. Básnik Gringoire znenazdajky, pri potulkách večerom po uliciach Paríža, padol do rúk spolku tulákov. Pred smrťou ho zachránila krásna cigánka Esmeralda, ktorá sa stala jeho ženou. Kráľovská stráž prichytila Quasimoda pri únose cigánky Esmeraldy. Za trest bol mučený na pranieri.

Claudio Frollo chová v sebe lásku k Esmeralde, a preto bodol dýkou kapitána Phoebusa, ktorý si získal jej srdce, práve pri ich nočnej schôdzke. Claudio zbabelo ušiel. Cigánku Esmeraldu, ktorú súd odsúdil za pokus o vraždu, zachránil Quasimodo a ukryl ju v Chráme Matky Božej. Claudio sa dozvedel, že cigánka sa zázračne zachránila a raz v noci vtrhol do jej komnaty. Quasimodo ho pristihol, ale pokorne ustúpil pred svojím pánom. Páter Claudio žiarlil na Quasimoda, ktorý sa o Esmeraldu neprestajne staral. Raz v noci ju z chrámu uniesli tuláci, medzi ktorými žila. Frollo ju unesie a zatvorí u starej pustovníčky Guduly. Tá nenávidí cigánov, lebo jej uniesli dieťa. Potom v nej však spozná svoju dcéru, ale nemôže jej pomôcť. Pri útoku ju chytí stráž a obesí ju. Claudia Frolla zhodil z veže Quasimodo, keď sledoval popravu cigánky. Zvonár Matky Božej zomrel žiaľom pri mŕtvole Esmeraldy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.