referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Janko Kráľ: Zakliata panna vo Váhu a divný Janko
Dátum pridania: 21.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: angel-kata
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 332
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Čas deja: neznámy
Miesto deja: dedinka pri Váhu
Postavy:
Janko – predstavuje epickú postavu. Janko „je veľmi divný, nikdy nie veselý, hrdý, ukrutný, divý, hockde ta ísť smelý; nikoho si neváži, nikomu nedvojí, v ľuďoch lásky nehľadá, hnevu sa nebojí. Ľudia ho nenávidia, on sa chce vypomstiť, jemu všetko jedno je: dnes, či zajtra hniť.“ Pociťuje veľký smútok nad sebou, svetom – ničím konkrétnym.

Obsah:
Janko hovorí o nepokoji, ktorý ho sužuje. Spomína si na svoj kraj, na pastierika, ovečky, na bystrých chlapcov, na mamičky, ktoré večer rozprávajú svojím deťom rozprávky a hádanky. Autor začína rozprávať o domčeku pri Váhu, v ktorom žije jeden manželský pár. Majú jedného syna Janka, ktorého nadovšetko ľúbia a dali by mu všetko, čo mu na očiach vidia. No Janko je zvláštny – vždy je smutný, hrdý, samotársky, nikoho si neváži. V ľudoch nehľadá lásku.
Je Vstúpenie – nedeľa, čas ísť do kostola. Každý sa ponáhľa, len Janko sedí pri Váhu a nie je ani len sviatočne oblečený. Keď sa zotmie, príde domov na večeru, nikoho nepozdraví a ani nepoďakuje. Potom si zoberie klobúk a bez jediného slova odíde. Príde k priekope, tú preskočí a túla sa ďalej. Príroda sa búri v očakávaní niečoho nedobrého.
Druhá časť sa začína poverov, v ktorej sa hovorí, že na Vstúpenie sa vo Váhu zjavuje zakliata panna. Vyslobodiť ju môže len ten mládenec, ktorý si naopak oblečie šaty a skočí doprostred Váhu. Podľa povery mu potom odkliata panna vyplatí všetko zo stiebra a zlata. Zakliata panna vraj už zahrdúsila vartáša.
Blíži sa polnoc a Váh sa búri. Vo Váhu sa zjaví panna, mesiac ju osvieti a Janík je rozhodnutý zachrániť ju. Pomodlí sa a skočí do Váhu.
V tretej časti autor opisuje pastierika, ktorý ide do dediny so zlou správou o Janíkovej smrti. Janko zahynul preto, lebo si zabudol prevrátiť muď.

Téma: nešťastný Janko zahynie vo Váhu, lebo sa pokúsi zachrániť zakliatu pannu

Idea: právo človeka na vlastnú identitu

Môj názor na dielo: celkom sa mi páčilo, lebo nebolo až také ťažké a celkom zrozumiteľné

Bibliografia: Meno autora: Janko Kráľ
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.