referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Ján Smrek: Básnik a žena
Dátum pridania: 20.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 805
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
POSTAVY:
Básnik - je to autor
žena - stretol sa s ňou v parku a zamilovali sa do seba

CHARAKTERISTIKA DIELA:
Dielo sa skladá z 5 častí: V zasneženom parku, Pokračovanie jarné, Letná noc na vode, Padajú listy, Po desiatich rokoch. Predstavujú štyri ročné obdobia jar, leto, jeseň a zimu, ale aj etapy v živote zamilovaného človeka.
K úvahám vyprovokovala básnika opäť žena, avšak tento raz ide o tému lásky ako trvalej hodnoty v živote človeka, o filozofiu lásky. Podľa spomienok autora báseň vznikla už v januári roku 1923, keď sa vracal bratislavským korzom od Reduty, okolo hotela Karlton popod Michalskú bránu na Palisády, kde býval. Pred ním išla krásna žena, ktorá ho zaujala postavou, chôdzou. Neoslovil ju, ale šiel za ňou a v hlave vznikal dialóg medzi ňou a ním.
Ženy sú autorovou múzou, inšpiráciou a je to hlavne ich láska, ktorá ho vedie napísať báseň a pomáha mu získať určitú chuť do života. Ženy stotožňuje s láskou a považuje ich za cieľ, či už v živote, alebo vo svojej tvorbe.

DEJ:
V prvej časti V ZASNEŽENOM PARKU básnik nepíše o všedných každodenných veciach píše o niečom jedinečnom či už o ženách, alebo udalostiach, ktoré ho nadchnú. Aj preto sa v zasnežený deň vybral do parku, aby našiel: ,,lásku, čo k veľdielu inšpiruje“. Básnik sa prechádza po parku v snahe nájsť inšpiráciu a stretáva ženu, ktorá ho na prvý pohľad očarila. Vidí v nej svoju múzu plnú lásky, nehy a ľudského tepla. Ona v ňom spoznáva básnika a rozprávajú sa nielen o jeho básňach, ale aj inšpiráciách, ženách.

POKRAČOVANIE JARNÉ: Smrek tu zobrazuje tú najkrajšiu časť lásky- zaľúbenie na začiatku každého vzťahu, je to úprimné pobláznenie, ktorému chýba rozumné uvažovanie. Vzrušenie striedajú bozky a vyznania lásky. Básnik prirovnáva mladosť k poháru, ktorý je naplnený láskou a milenci sú tými, ktorí tento pohár vyprázdnia až do dna a svojou láskou ho znova naplnia. Práve jar je tým , keď všetko rozkvitá, rovnako aj láska básnika a jeho ženy.
LETNÁ NOC NA VODE, zaľúbenci sa plavia na loďke- pripomína nám to romantickú plavbu na gondole niekde v Benátkach. Prichádza vyvrcholenie ich lásky, nevidia nič okolo seba. Jeden pre druhého v tej chvíli žijú a dokázali by aj zomrieť. Ona si na ňom váži a cení jeho optimizmus, názory bez pretvárky. Básnik jej ukázal život v plnej kráse a ona je preňho tou ženou, o ktorej píše, pre ktorú žije a ktorá mu napĺňa život. Ich láska vyvrcholila vzájomným splynutím, keď sa milovali na brehu rieky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ján Smrek: Básnik a žena SOŠ 2.9166 2658 slov
Ján Smrek: Básnik a žena GYM 2.9499 886 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.