referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 494
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Rudolf Jašík v románe "Námestie sv. Alžbety" opisuje osudy Židov počas 2. svetovej vojny. S osudom židovského dievčaťa Evy je úzko spätý osud mladého chlapca Igora Hamara. Pochádzal z chudobnej rodiny a okrem seba sa musel starať i o chorú matku, ani stále zamestnanie nemal, pracoval kde sa dalo. Z týchto starostí ho chcel dostať Žltý Dodo a zaviedol ho do krčmy. Igorovi sa však takýto život nepáčil. V kostolnej veži ho ako vždy čakala Eva. Tentoraz však bola veľmi smutná, pretože do mesta vraj prišlo nemecké vojsko.
"Židom sa budú od zajtrajška ľudia vyhýbať a keď ich stretnú, spravia sa slepými."
"Každý Žid musí od zajtrajška nosiť na prsiach hviezdu. Žltú Dávidovu hviezdu!"
Igor šiel na druhý deň pomáhať do holičského salónu Jána Flórika. Spýtal sa ho, či je hriechom byť Židom. Odpovedal mu, že veru áno a sám dal do výkladu nápis: "Židov neholím a ani nestrihám!" Flórik veľmi túžil po veľkom holičskom salóne, preto si podal prihlášku do Hlinkovej gardy, aj uniformu si dal ušiť.
Igor sa začal obávať o Evin osud. Vybral sa za farárom, aby Evu pokrstil, ale ten chcel za túto službu 10 000 korún. Igor ich chcel získať za každú cenu. Ukradol i náramok, ten však bol zo sádry.
V ďalšej časti opisuje Jašík kariéru Flórika a veci, ktoré sa dejú na obecnom sekretariáte HSĽS. Žltému Dodovi platia za to, aby hlásil mená Židov, ktorí nenosia hviezdy. Poradili mu, že ani nemusí chodiť, stačí len napísať nejaké meno, či už hviezdu nosí, alebo nie. Dodovi sa to hnusí, ale robí to! Medzitým sa Igor snaží získať peniaze. Zašiel i k pani Erne, ktorej kedysi pomohol s batožionou a strávil tam noc, ale ani tá mu nepomôže. Posledný pokus bol Evin otec, ale ani on nedal, že vraj nemá. Igor si odviedol Evu k sebe domov a robili si plány do budúcnosti. Igorova ťažko chorá matka iste dlho nevydrží a potom utečú z mesta. O nejaký čas matka naozaj zomrela. No je tu niekto, kto im chce pomôcť - Maxi. Predal Evinmu otcovi kone za 25 000 korún. 12 000 dal hneď Igorovi, ale vtedy už farár nechcel o pokrstení ani počuť. Zavrieť sa vraj nedá. Igorovi chce pomôcť i obuvník Maguš. Na Horniakoch vraj má brata horára, za ním posiela Igora. Počas jeho neprítomnosti Flórik so spolupracovníkom Hasom zhromaždili na námestí všetkých mladých ľudí a potom ich zavreli do židovskej školy. Eva je medzi nimi. Má strach a myslí na Igora.
"Láska neumiera. Ide do hrobu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9476 634 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9737 1318 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9541 1244 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9464 2196 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.