referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Miguel de Cervantes y Saavedra-Dômyselný rytier Don Quijote De La Mancha
Dátum pridania: 06.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SFANIA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 796
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
-životopis

Miguel de Cervantes y Saavedra sa narodil 29.septembra 1547 v Alcalá de Henares. Bol španielsky prozaik, básnik, dramatik, novelista a románopisec. Vyrastal ako syn felčiara v chudobnej zemianskej rodine. Študoval v Madride, odkiaľ odišiel do Ríma. Roku 1570 vstúpil do španielskeho vojska. Zúčastnil sa víťaznej námornej bitky proti Turkom pri Lepante, kde bol roku 1571 ranený a ochrnula mu ľavá ruka. Za svoju statočnosť v boji si vyslúžil povýšenie. Na jeho spiatočnej ceste do Španielska ho vďaka dôstojníckej hodnosti zajali tureckí piráti. Päť rokov bol väznený ako otrok v Alžírsku. Roku 1580 ho vykúpila jeho rodina. Po návrate do Španielska žil až do smrti v ustavičnej núdzi a biede. Aj jeho manželstvo s mladým dievčaťom stroskotalo. Zamestnal sa ako vojenský komisár pre zásobovanie a vyberač daňových nedoplatkov. V roku 1602 ho uväznili pre chyby v účtoch a dlhy. Svoju hmotnú núdzu sa pokúšal vyriešiť literárnou tvorbou. Predpokladá sa, že práve, v sevillskom väzení vznikla prvá časť diela Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Cervantes zomrel 23.apríla 1616.

-dielo

1.poézia

Cervantes bol bezpochyby lepším prozaikom ako básnikom. On sám sa o svojej poézii častokrát vyjadroval kriticky až ironicky. Z jeho básnickej tvorby sú najznámejšie:

Satirické sonety kritizujú svetovládne zámery španielskych Habsburgovcov.

Epištola Matejovi Vázquezovi napísal počas zajatia v Alžírsku. Je to básnická skladba s autobiografickými črtami.

Cesta na Parnas, literárno-satirickú poému, napísal dva roky pred smrťou. V nej kritizuje diela súvekých španielskych básnikov aj svoje. Sťažuje sa na príkoria a nevďak, ktoré prežíval ako neuznávaný spisovateľ. Je si vedomý svojich nedostatkov, ale aj schopností a s ironickou melanchóliou si nárokuje miesto, ktoré mu v španielskej literatúre patrí.

2.dramatická tvorba

Cervantesovu dramatickú tvorbu môžeme rozdeliť na dve obdobia.
V prvom období napísal:

Život v Alžíri

Obliehanie Numancie veršovaná tragédia zobrazuje obliehanie a zničenie keltiberského mesta Numancie rímskym vojvodom Scípionom Africkým. Obyvatelia spočiatku vzdorovali, napokon však spáchali hromadnú samovraždu. Nechceli padnúť živí do rúk nepriateľa.

Osem komédií a osem medzihier – vydal knižne rok pred smrťou. Povyšoval v nich charaktery nad dej a usiloval sa o prehĺbenie psychológie dramatických postáv. Najznámejšou z nich je komédia Pedro de Urdemalas.
Do medzihier vniesol kriticko-satirický pohľad na súdobú španielsku spoločnosť a jej mravné problémy. Odsúdil v nich spoločenské predsudky, korupciu, sebectvo a iné ľudské slabosti. Protestoval proti zasahovaniu cirkvi do verejného a politického života.

3.próza

Pastiersky román Galatea a dobrodružný román Útrapy Persila a Sigismundy sú jeho umelecky najmenej úspešnými dielami.

12 Príkladných noviel patrí k jeho vrcholným dielam. Je možné, že vznikli medzi napísaním 1. a 2. časti románu o Donu Quijotovi.
Delia sa na idealistické a realistické.
1.skupina: je poznačená talianskymi vzormi, prevláda v nich fikcia, fantázia, cudzokrajné a exotické scenérie/Veľkodušný milenec, Anglická Španielka, Krásna Kornélia/.
2.skupina zobrazuje výjavy a typy z prostredia ľudových vrstiev a spoločenskej spodiny/Cigánočka, Vznešená slúžka, Kútik a Striháčik, Rozhovor psov/.

Dômyselného rytiera Dona Quijota De La Manchu napísal jednoruký Cervantes v sevillskom žalári bez zatrpknutosti a s úsmevným humorom, plný múdrosti a lásky k človeku na prahu staroby, po mnohých životných sklamaniach a literárnych neúspechoch.

TÉMA: Don Quijote a Sancho Panza sa spolu vydajú za dobrodružstvami. Napriek tomu, že pochádzajú z rozdielnych vrstiev a majú protikladné povahy rozumejú si a vzájomne sa dopĺňajú. Don Quijote vďaka svojmu bláznovstvu môže vyslovovať nahlas svoje názory na spoločnosť a jej chyby. Odsudzuje ich a snaží sa
ich napraviť.

FORMA: dobrodružný román

CHRONOTOP: Dej románu sa odohráva v 17. storočí. v Španielsku v dedine zvanej Mancha a v jej okolí.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.