referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Dom v stráni: Mate Berac
Dátum pridania: 24.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivipopi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 561
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Literárny hrdina Mate, ktorého som sa vám rozhodol opísať, je z dvojzväzkového románu Dom v stráni. Napísal ho autor Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr. Narodil sa 17. 5. 1860 v Jasenovej, kde aj chodil do školy.,Neskôr odišiel študovať na Gymnáziá v Revúcej, Martine a Banskej Bystrici. Venoval sa medicíne v Prahe, odkiaľ ziskal titul MUDr. Lekársku prax prevádzal v Selciach na ostove Brač. Tu sa zoznámil so svojou ženou Pericou Didolicovou. Spolu s ňou sa usadili v Južnej Amerike v meste Punta Areas medzi Juhoslovanskými prisťahovalcami. Veľmi cestoval a často sa vracal do rodnej vlasti, až 21. 5. 1928 zomrel v Pakrači a jeho pozostatky boli prenesené do Martinského národného cintorína.

Román rieši problém každodenného života a zachytáva dostávanie sa buržoázie k moci, čo odsúva zemianstvo. Námet je z Dalmatínskeho prostredia, kde sú tu zachytené spoločenské vzťahy diktovaných rozumom i srdcom a vtedajšie zmýšľanie vidieckého obyvaťeľstva. Cez ľúbostný konflikt medzi Katicou a Nikom Dubčicom je ukázaný rozpad patriarchárneho života sedliactva, lipnúceho na tradíciach, znázorneného Matem Beracom.

Je to starší človek, ktorý napriek svojmu veku je nesmierne fyzicky zdatný. Aj keď má strednú postavu vzbudzuje rešpekt. Ľudia v dedine ho prezývajú Pretúr a uznávajú ho všetky spoločenské vrstvy. Je to silný jedinec s dobrými vlastnosťami, patriaci k sedliackej vrstve, na čo je hrdý. Patrí k bohatším težakom, pretože nahromadil majetok počas práce na lodi s veliteľom kapitánom Lukom Dubčicom. Rešpekt u ostatných si vydobyl svojou múdrosťou a pracovitosťou, lebo sa stále snažil s plným nasadením pracovať na viniciach, ktoré pod jeho mocnou rukou prekvitali ako oáza uprostred púšte. Je predstaviteľom komunity, kde je hlavou rodiny gazda, majúci hlavné slovo. V dome, kde býval sa každý musel podriadiť jeho autorite, ba dokonca aj manželka Jera. Avšak i tak ho mali všetci radi. Mnohí hovorievali, že je to neobyčajný človek, akých sa na svete rodí len málo.

Má tri deti, Ivana, Matiju a najmladšiu Katicu. Najväčšie starosti mu robí najmenšia dcéra, ktorá sa zaľúbila do Nika. Mateho skúsenosť a múdrosť spôsobila, že bol od začiatku proti tejto zásnube, lebo vie o neprekonateľnej priepasti medzi chudobnými a bohatou vrstvou, do ktorej patril Niko. Starý pretúr predvídal ich neúspech, keď u Dubčica dochádza k odcudzeniu pre rozumovú úvahu. Mateho doteraz slúžiace závideniahodné zdravie sa mu náhle obrátilo chrbtom, dostal rakovinu. Sila jeho osobnosti pritiahla celú rodinu a známych k smrtiacej posteli, kde umieral. I v tejto situáci si zachoval dôstojnosť a múdru reč nevídanú ani u šľachticov. Bol to zodpovedný človek a to mu nedovolilo opustiť tento svet pokiaľ sa nevyriešili všetky nezhody.

Podľa môjho názoru, aj keď bol Mate iba prostý težak, tiekla v ňom kráľovská krv, a to urobilo na mňa

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.