referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Tennessee Williams: Električka zvaná túžba
Dátum pridania: 15.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucije
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 542
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
- jedna z najúspešnejších hier autora ( SND 1964)
- psychologická dráma; jednoaktovková hra
- ovplyvnená existencializmom a psychoanalýzou; dielo vniká do psychiky človeka tzv. PSYCHOTERAPIA.
- prítomnosť násilia, alkoholizmu, sexu- kritika v minulosti, súčasnosť dnes.
- Naturalistické zobrazovanie muža, akých bolo v jeho spoločenskom prostredí veľa.

POSTAVY:
Blanche Dubois: slobodná žena, zatajujúca svoj vek a minulosť, hrajúca sa na dievčatko, alkoholička s pochybnou povesťou ktorá je viac obeťou ako vinníčkou: vyrastala medzi mŕtvymi a chorými s nahluchlou tetou, jej cieľom bolo nájsť lásku a udržať sa pri zdravom rozume.
Stanley: pôvodom Poliak, potrpí si na vzhľad tzv. imidž muža, cieľavedomý, povýšenecký, jeho záujmy: práca, kolky, poker, sex a alkohol; svoju manželku Stellu miluje až tak že mu nerobí problém byť jej neverný aj s jej vlastnou sestrou či zbiť ju, ale nerobí si preto výčitky: „ On je chlap a ona si to, podľa neho, koledovala od prvého dňa.“

DEJ:
Odohráva sa na jar, v lete a na začiatku jesene v New Orleanse; prostredie sa nemení ( dom a byt Stanleyho a Stelly), zakotvenosť prostredia.
Dej začína príchodom Blanche k sestre Stelle :“Od príchodu Blanche do mesta je prítomná symbolika, ktorá ohlasuje tragický osud Blanche. K bytu sestry sa dostane električkami Túžba a Cintorín“. Blanche kritizuje a hodnotí jej byt, pretože je zvyknutá na istú úroveň, hrá zo seba dámu a vyčíta jej prečo odišla z Belle Reve a nechala ju tam samu, Blanche prišla o dom a ozajstný dôvod prečo navštívila sestru boli peniaze i keď navonok sa správala úplne inak. Domov prichádza Stanley, ktorý sa pripravuje na partičku pokru a ženy odchádzajú do mesta. Pred odchodom sa Blanche spoznala s Mitchom s ktorým neskôr začala chodiť a hrala na neho nevinné dievčatko tajila vek i minulosť: „nemohol jej vidieť tvár v dennom svetle, nikdy sa nestretli popoludní“. Stanley si preverí jej minulosť a dozvie sa všetky tie hrozné veci z Blanchinho života: „Bývala v hoteli Flamengo a odtiaľ ju pre nenormálne správanie museli vyhodiť. V meste Laurel bol vojenský tábor a vojaci mali zakázané navštíviť jej byt. Bola zo školských služieb vyhodená, pretože sa zaplieta so 17-ročným chlapcom“.

Stanley všetko povie Stelle a Mitchovi. Blanche má narodeniny je smutná lebo nemôže zavolať Mitcha a Stanley jej smútok znásobí darovaním spiatočného cestovného lístku. Stella dostala pôrodné bolesti a odchádza do nemocnice. Mitch prichádza a myslí si že Blanche je blázon: „ Blanche pobehuje po byte, zdá sa jej, že počuje tú istú melódiu, na ktorú tancovali s manželom svoj posledný tanec. Mitch hudbu nepočuje“ a povie jej, že sa s ňou neožení, ona mu vysvetlí minulosť: „ Smrť zostala. Opak smrti je túžba. Čuduješ sa teda? Ako sa môžeš čudovať! Neďaleko belle reve, prv ako sme stratili belle reve, bol tábor, kde cvičili mladých vojakov. V sobotu večer chodievali do mesta, aby sa spili a na ceste domov, pritackali sa na náš trávnik a kričali: Blance, Blanche!!“ Stanley zneužije situáciu. Je doma sám s Blanche a chce to čo mu na začiatku ponúkala. Bráni sa fľašou ale Stanley ju premôže a odnesie do spálne. Blanche sa sestre zdôverí, ale tá jej to neverí. Blanche už nedokáže riešiť sama situáciu, vymýšľa si situácie ( napíše bohatému priateľovi a bude u neho bývať). Stanley sa postará, aby si prišiel po ňu lekár z psychiatrickej liečebne. Stellu veľmi boli, že vlastnú sestru odprevádza do blázinca.
 
Podobné referáty
Tennessee Williams: Električka zvaná túžba GYM 2.9497 6908 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.