referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Emily Bronteová - Búrlivé Výšiny
Dátum pridania: 24.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 322
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 

EMILY BRONTEOVÁ - Búrlivé výšiny

Román Búrlivé výšiny vyšiel v Anglicku. V čase, keď tam vládol sladkastý, naparfumovaný a neprirodzený sloh a keď vymyslené city romantických hrdinov museli sa prifarbiť na cukríkovú farbu, keď tzv. ženské romány boli ”ctihodným rumančekovým čajom a sentimentálnosťou ozdobenou belasými stužkami”. A tu zrazu dielo Emily Brontëovej ukázalo smelou rukou rozpitvané srdcia, lásku nazvanú jej pravým menom, obnaženú náruživosť, neresti, nenávisť, zúfalstvo! Nie div, že v prvej chvíli pokrytecká časť verejnosti vyhlasovala romány sestier Brontëových za “nemravné“. Až po Emilinej smrti pochopili všetci veľkoleposť tohto strašného a mocného diela.

Shorter ho nazval: “najznámejším pomníkom ženskej geniality v 19. storočí.”
Dobell vyhlásil Búrlivé výšiny za román celkom výnimočný a napísal: “Jeho moc je absolútna, titanská od prvej do poslednej strany je hrozný a pravdivý... A ukrutný k čitateľovi.”
Maeterlinck napísal o nej: “Emily Brotëová nikdy nemilovala, nikdy nepočula na ceste krásy zvuk krokov milého a jednako ona, ktorá umrela v 29. roku ako panna, lásku poznala, o láske hovorila, prenikala jej neuveriteľnejšie tajnosti... Emily mala smelosť, náruživosť, samostatnosť sveta vo svojej duši.”

O diele

Útvar: román
Druh: epika
Kompozícia diela: 34 kapitol
Vydavateľstvo: Tatran, Bratislava 1978
Téma: láska a čisté ľudské vzťahy, ktoré strieda nenávisť, nevraživosť a pomsta
Idea: poukazuje na to, ako nešťastná láska zmení život človeka na tyrana
Námet: spoločenské a hospodárske pomery v Anglicku v pol. 19. st., vzťahy medzi ľuďmi na pozadí romantickej scenérie na anglickom vidieku
Miesto deja (čas): anglický vidiek - usadlosti Búrlivé výšiny a Drozdovo neďaleko anglického mestečka Gimmerton, r. 1801 - 1802
Kontrast: dobré - zlé stránky ľudí, muž – žena, láska – nenávisť
Konflikt: medzi dobrými a zlými stránkami človeka
Postavy:

pán Lockwood: zvedavý muž, ktorý prišiel na pustatinu, lebo ho mesto už nudilo, na začiatku je presvedčený, že v Heathcliffovi našiel podobného mrzúta ako je on sám, príde však na to, ako sa veľmi mýlil. Heathcliff je sto násobne horší ako on. Rád počúva od Nelly o rodine na Búrlivých výšinách, rodina ho celkom zaujala. Keď príde na Výšiny snaží sa byť vtipný, galantný a výrečný, rýchlo však pochopí, že tam je to zbytočné.

pán Earnshaw: starší pán, na jednej zo svojich ciest našiel Heathcliffa a vzal ho domov. Obľúbil si ho ako vlastného syna a vychovával ho spolu so svojimi dvoma deťmi. Bol dobrý, láskavý a milujúci otec.

Heathcliff: bol to vlastne najdúch, ktorý si nevážil lásku pána Earnshawa. Jeho povahu prirovnávali k divej šelme. Nemal nikoho rád, okrem Catheriny, ktorú zo srdca ľúbil, ale nemohol si ju vziať a tak sa zmenil na sebeckého, pomstychtivého, vypočítavého tyrana, ktorý vie veľmi dobre odhadnúť ľudí. Zo začiatku nebol zlý, potom sa však zmenil.
Nelly o ňom: ,,Nevedela som si predstaviť, že by otec mohol byt taký tyranský a krutý, aby nútil svojho umierajúceho syna predstierať vrúcnosť zaľúbeného, ako som sa to neskôr dozvedela o Heathcliffovi, a jeho úsilie vzrastalo tým väčšmi, čím väčšmi hrozilo, že jeho chamtivé, bezcitne planý prekazí smrť.“
,,Pevne verím v duchov, som presvedčený, že môžu jestvovať a jestvujú medzi nami!“
Lockwood o ňom: ,,Inštinktívne cítim, že jeho zdržanlivosť vyviera z odporu voči nápadným citovým prejavom a priveľmi ukazovanej vľúdnosti. Ľúbi aj nenávidí skryte a pokladal by za bezočivosť, keby za to aj jeho ľúbili alebo nenávideli.“

Hindley: syn pána Earnshawa, ktorý sa nevedel zmieriť s tým, že jeho otec má rád aj Heathcliffa, ktorého on neznášal a preto sa mu chcel pomstiť a po otcovej smrti zaujal miesto hlavy rodiny a bol neuveriteľný tyran.

Catherine staršia: dcéra pána Earnshawa, jediná priateľka Heathcliffa a aj ona ho ľúbila. Bolo to mladé, pekné dievča, ktoré sa rado túlalo a podobalo sa na divošku, no keď sa vrátila od Lintnovcov stala sa z nej mladá dáma.

Edgar Linton: chlapec zo slušnej rodiny z vyšších vrstiev. Bol manželom Catheriny, veľmi ju miloval a nič jej neodoprel.

Isabelle Lintnová: sestra Edgara, tiež slušne vychované, ale tvrdohlavé dievča, ktoré sa bezhlavo zaľúbilo do Heathcliffa a nenechá si poradiť od Cathy

Nelly Deanová: slúžka, milujúca, pracovitá, ochotná pomôcť, úprimná, príjemná, vypočítavá, prezieravá a obetavá. Vychovala slečnu Catherinu, Heathcliffa a Haretona, veľmi dobra rozprávačka. Všetci ju majú radi, vychádza so všetkými stranami. Vždy hovorí pravdu aj keď vie, že tým niekoho zraní a aj keď sa to niekomu nepáči.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Emily Bronteová - Búrlivé výšiny GYM 2.9625 2038 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.