referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Karel Čapek Matka
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 652
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Matka

Literárny útvar: Dráma - divadelná hra, zložená z 3 dejstiev.

Prostredie: Dej sa odohráva počas občianskej vojny v neurčitej krajine a v neurčitom čase. Téma: Boj proti fašizmu, proti vojne, výzva na obranu demokracie, vlasti, slobody, pokroku

Myšlienka: Poukázať na útrapy, ktoré vojna prináša

Postavy:
Matka: Dobrá duša, ktorá nadovšetko miluje svojich synov a ostáva verná svojmu manželovi. Bola symbolom odvahy postaviť sa proti zlu, napriek tomu, že v čase vojny stratila svojich synov i manžela. Peter a Kornel: Dvojičky, ktoré sú úplne odlišné fyzicky i psychicky. Často sa hádajú a bijú ale, napriek tomu sa majú radi. Radi strieľajú, sú po otcovi. Dokonca i ich politické názory sú odlišné. Kornel je predstaviteľ fašizmu, bol priateľskejší, ale duševne prázdny, typický fanatik. Peter bol jeho presný opak, bol pyšný.

Ondrej: Lekár, zomiera ako hrdina v Afrike na žltú zimnicu. "Ej Ondrík, Ondrík.. Býval si taký vážny, taký rozumný chlapec! Nebyť teba, ani neviem, čo by som si neraz bola počala. Ostatným deťom bol si namiesto otca - taký múdry, zodpovedný.. A zrazu bác, odídeš si na rovník a tam si zomrieš na žltú zimnicu. To si už nemusel, Ondrík, to mi nevrav!"

Otec: Volal sa Richard. "Pretože ťa stále musím milovať. Ale to nech ťa nemýli, môj drahý. Proste.. Nevieš, čo znamená pre ženu, keď tak nerozumne, tak po žensky miluje! Sama neviem, čo je to v nás. Viem, len že sa mi to na tebe strašne páčilo.. vieš, tá tvoja vojenskosť, Richard, štrnganie tvojich ostrôh, tvoja odvaha a fanfarónstvo, tvoja čestnosť a ľahkomyseľnosť.. Neviem, prečo som to na tebe tak zbožňovala. Bola som vari hlúpa, bola som zamilovaná, bola som bláznivá, ale ani teraz by som nestretla, aby ťa niečo ponížilo!

Tonko: Rojko, najobľúbenejší syn matky. Píše básne, nemá rád strielanie, bitky ani hádky. Je úplne iný ako jeho bratia. Je najmladší, odchádza do vojny. Konflikt s matkou - nechce ho pustiť do vojny. Najprv odmieta, keď zistí, že hlásateľka má syna vo vojne, pustí ho. Kompozícia:
I. Dejstvo - Oboznámenie sa s postavami a prostredím
II. Dejstvo - Občianská vojna (v Španielsku)
III. Dejstvo - Situácia doma počas vojny, Tonkova túžba ísť na vojnu, ktorá sa mu nakoniec splní

Obsah:
I.Dejstvo:
Oboznámenie sa s prostredím - otcovou izbou, v ktorom sa celý dej odohráva. (úvodná strana).
"Otcova izba s oblokmi dokorán otvorenými.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Karel Čapek Matka SOŠ 2.9648 399 slov
Karel Čapek Matka SOŠ 2.9705 338 slov
Karel Čapek Matka SOŠ 2.9975 601 slov
Karel Čapek Matka SOŠ 2.9773 1742 slov
Karel Čapek Matka SOŠ 3.0445 582 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.