Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Milo Urban Za vyšným mlynom

Za vyšným mlynom

Idea a téma: Je to dráma srdca a svedomia. Láska k jednej žene, ktorú milovali dvaja muži vyústila k vražde jedného z nich. Ale svedomie a nátlak otca zavraždeného začne účinkovať, až sa nakoniec k vražde prizná. Prostredie: dedina, Malkovo

Obdobie: leto, ale časové rozpätie deja sú dva roky

Postavy:
Ondro Zimoň: Bol skoro dva metre vysoký a keď vchodil do dverí, aby neudrel čelom o veraje, skláňal sa nízko ani splašená hus, pričom sivé oči vystupovali mu z bledej tváre a nadobúdali hrozivý výraz. Azda preto sa jeho chôdza stala dlhou, plazivou, pripomínajúcou sivú mačku, a azda preto budil dojem, že vytrvale hľadá akúsi neznámu vec, ktorú kedysi stratil a už nemohol nájsť. Katrenu ľúbil oným ohňom, akým ľúbia veľkí, zádumčiví ľudia, a hoci nehovoril o tom bolo zrejmé, že by za ňu skočil aj do ohňa. Vyrástol ešte v tôni tých, čo si ženy zo strmých kopaníc odvádzali bez otázky, bez otázky s nimi spali aj deti plodili a taktisto bez otázky odprevádzali ich na úzke cintoríny. Či je niekto nešťastný, tu sa nepýtali. Tu bolo treba robiť a žiť, alebo naopak - žiť a robiť. (cit. 221). Ondrej bol na jednej strane dobrým milujúcim manželom, ale na druhej strane vedel i kvôli láske zabíjať. Katrena Zalčíková - Zimoňová - milá, pracovitá žena. Obetavá a hoci milovala iného snažila sa naučiť milovať i druhého a byť mu dobrou ženou. Introvert, pretože sa nerada stretávala s ľuďmi a všetky strasti a útrapi si nechávala pre seba samú. Peter Šelina - otec zavraždeného Jána Šelinu, ktorý bol snúbencom Katreny. Celý čas sa snažil nájsť Janovho vraha. Medzi ľudí začal chodievať až po synovej smrti a medzi nim a Katrenou sa vytvoril zvláštny vzťah. (cit. 218)

Obsah:
Jedného dňa, keď šli Malkovčania kosiť bory, našli Jana Šelinu - milenca a snúbenca Katreny Zalčíkovej v lese za Vyšným mlynom zastreleného. Jano Oleň to zvestoval jeho otcovi, Petrovi Šelinovi, ktorý sa rozplakal až keď zbadal syna. (cit. 212 - Bol to vzlykavý...)
Katrena sprvu tomu tiež nechcela veriť, bola ochromená. Peter vedel, že jeho syn spáva s Katrenou a nič proti nej nemal, pretože si ju mal brať, ale aj tak ju začla podozrievať, že to bolo kvôli nej. Presvedčila ho o opaku a vziklo medzi nimi veľmi silné puto (cit. 218 - V tomto zabudnutí..). Spomínali na Jana, ktorého obaja veľmi milovali a preto neskôr nechcel veriť, že si Katrena berie za muža Ondra Zimoňa.

Až na pohrebe dopadla všetka ťa ťarcha na Petrove plecia uvedomiac si až vtedy, čo všetko stratil a čo znamená smrť jeho syna. (cit. 216 - Peter Šelina stojac...). Po pol roku sa Katrena vydávala za Ondreja Zimoňa, ale z donútenia. Chvíľu po svadbe sa Katrena snažila byť oddanou a dobrou manželkou, ale pár dni po svadbe sa v nej niečo zlomilo, začala noc čo noc plakávať (Cit. 222 - Päť ráz spali spolu...). Ondro nevedel, čo sa robí a nevedel čo má robiť, v ich manželstve nastal chlad (Cit. 223 - A u Zimoňov...)
Idúc raz z kostola, starý Šelina sa stretol s Ondrom Zimoňom, išli spolu domov, hoci si nemali čo povedať. Opakovalo sa to skoro každú nedeľu. Hoci nechceli, aby sa stretávali, nejaká tajomná sila ich k tomu hnala. Prekárali sa medzi sebou, akoby bojovali slovami (Cit. 227 - A čo syn?). Odvtedy Ondro chodieval domov, až večer, niečo ho evidentne hnevalo, ale nikto nevel čo. Katrena otehotnela a Ondro konečne znovu ožil a radoval sa so života. Porodila chlapca Ondra. Zábava bola bujará (Cit. 232 - Nebodaj ešte pred...). Ondro si v dobrej nálade išiel pozrieť syna. (Cit. 233 - Drobná mrňavá...)Zistil, že je to Janov syn. Chlapca začali skrývať a Ondro sa zmenil (Cit. 238 - A zmenil sa aj inak...) Začal chodievať do krčmy a bíjavať Katrenu. Peter ho začal nenávidieť. Po slovnej roztržke medzi Petrom a Ondrom v krčme sa Peter dozvedel, že je Ondro mladší je syn Jana. Tej noci sa Ondro tak strašn opil, že nevedel, kade ide. Blúdil dlho, aj vytriezvel až nakoniec došiel k mlynu. (Cit. 247 - Ale odrazu sa zastavil...) Celá dedina to vedela, ale Ondro nechcel povedať, čo sa mu tam stalo, prečo bol taký vystrašený. Už aj do krčmy prestal chodiť, spávať nemohol.. mal ťažké sny. Už sa aj chcel tej ťažoby zbaviť, chcel povedať Katrene pravdu, ale nikdy nenašiel dosť odvahy. Raz pastier našiel starú pušku, ktorú z nejakých príčin Ondro hneď zničil a prikázal ju dať paholkovi do ohňa. Konečne sa začal cítiť slobodne. (Cit. 253 - A potom bol...) a Katrena povedala Petrovi, že sa Ondro polepšil. Peterovi to stále vŕtalo v hlave
Šelina šiel do krčmy, kde uvidel Ondra, začal do neho zabŕdať všelijakými otázkami (257 - Ondrej, a domov nepôjdeš?...) Ondro nakoniec dostal zo seba tú vetu, ktorá ho nakoniec oslobodila. Prišli žandári, zviazali ho a odviedli preč....

Forma: Za vyšným mlynom pochádza z knihy Výkriky bez ozveny, ktorá je vlastne súborom noviel zozbieraných knižne. Za vyšným mlynom je asi najznámejšia novela, ktorá sa po vydaní stretla s pomerne veľkým ohlasom. Dokonca sa i stala predlohou pre Suchoňovu Krútňavu. Je to novela o ľudskom svedomí, charakteroch postáv.

Táto novela nie je ako ostatné knihy vtedajšej doby, nezobrazuje stav a život na dedine vtedajšej doby. Niet zmienky o národnostnom boji a taktiež celkovo ľudský boj za slobodu. Iba ak sa sloboda považuje aj oslobodenie sa od ťaživých myšlienok a spomienok a upokojenie svedomia. Hlavnou myšlienkou je zobrazenie ľudského vnútra, svedomia.
Jazyk románu je ľudový. Názov charakterizuje miesto, kde sa to všetko odohralo, teda smrť Jana Šelinu a prelom, ktorý sa udial v Ondrovi. Začal mať ťaživé sny a svedomie ho trýznilo za to, že zabil Jana. Novela je veľmi krátka, delí sa na XII kapitol. Záver a názor:
Dielo je vhodné na čítanie i pre tých, ktorí nemajú radi klasické diela. Jednoduchý ale pútavý dej, ktorý je doplnený jednoduchosťou čítania. Nijaké ťažké čítanie, pri ktorom treba byť sústredený sústavne. Téma je veľmi dobrá, pretože nie sú žiadné zdĺhavé opisy, nie je opisovaná vtedajšia politická, sociálna i národnostná situácia. Nevystupuje veľa osôb, čiže je to veľmi prehľadné a nestratí sa prehľad, o čom sa vlastne číta. Milo Urban podal nádherne opísanú vnútornú premenu človeka. Sústredil sa na jeho svedomie. Poukazuje na nezmyselnosť konania Ondra, pretože tým nič nevyriešil, ale len zhoršil. Takto ublížil nielen jednému človeku, ale aj mnoho ďalším. Hoci sprvu toto dielo bolo nie veľmi pozitívne prijaté, nakoniec sa ukázalo, že má byť prečo i takéto dielo čítané....

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk