referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Jerome David Salinger Kto chytá v žite
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 289
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 11m 50s
Pomalé čítanie: 17m 45s
 
Jerome David Salinger

Americký prozaik. Narodil sa v New Yorku v obchodníckej rodine. Študoval na niekoľkých vysokých školách, absolvoval vojenskú akadémiu. Za druhej svetovej vojny bojoval v radoch americkej armády na európskom západnom fronte. V povojnovom období sa venuje literárnej činnosti. Je autorom psychologických poviedok a románov (Deväť poviedok, Kto chytá v žite, Franny a Zooey, Zdvihnutie vysoko povalovaný trám, tesári, Seymour: Úvod, Hapworth 16, 1924 a iné.)
Kto chytá v žite
(The Catcher in the Rye)

Literárny útvar: psychologický román

Téma a idea: Generačná spoveď, v ktorej sa stretáva svet reálnej skutočnosti s romantickým snom. Rozpoltená osobnosť stredoškoláka, ktorý sám nevie, čo chce a má z toho všetkého zmätok, neznáša školu, ľudí – celý svet. Nechce sa zaradiť do spoločnosti, lebo ňou pohŕda. Nevie sa zaradiť do normálneho života, nechce zarábať peniaze na úkor druhých. Všetko je to o hľadaní a nachádzaní ľudských hodnôt. Časové obdobie a prostredie: dej sa odohráva v priebehu dvoch predvianočných dní v neidentifikovateľnom roku na strednej škole v Pencey a v uliciach New Yorku. Charakteristika postáv:
Holden Caufield
16 ročný študent, ktorého vyhodili už z tretej strednej školy Pencey v Pennsylvánii. Nie je hlúpy, len sa mu nechce učiť, ale o sebe rozpráva ako o „jedinom tupcovi z rodiny.“
Dosť pije a tiež fajčí. Má ešte dvoch súrodencov a mladšieho brata, ktorý umrel na leukémiu. Dá sa povedať, že je sebec a myslí len na seba. Je veľmi neurotický a nevyrovnaná osobnosť. Raz chce utiecť do neobývaných krajín, inokedy dokonca uvažuje o dobrovoľnej smrti. Je zhnusený svetom dospelých, ktorých väčšinou považuje za pokrytcov a nepriateľov (všetkých dospelých nazýva filckami a hovädami, česť výnimkam), a citovo je pripútaný k malým deťom, ktoré chce chrániť pred nástrahami a zlobou. Nadovšetko miluje svoju sestričku Pheobe a mŕtveho bračeka Allieho, na ktorých neustále spomína počas celého deja. Pheobe Josephine Caulfieldová
Holdenova sestra, veľmi inteligentná a čiperná. Mala veľmi dobré známky v škole, v gramatike bola najlepšia. Bola schopná z lásky k Holednovi sa vzdať aj divadelnej hry, v ktorej chcela veľmi veľmi hrať, len aby s nim mohla odísť, teda byť s ním. A je veľmi citovo založená. Obsah:
Príbeh rozpráva s odsupom času sám hlavný hrdina, šestnásťročný Holden Caufield. Celý sa odohráva v priebehu dvoch predvianočných dní.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.