referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
J.B. Moliére: Lakomec
Dátum pridania: 05.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 348
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Literárny žáner: divadelná hra / dráma
Hlavná postava: Harpagon, Kleant, Eliza, Valér, Šidlo, Mariana

Obsah:
Dej Moliérovej knihy Lakomec sa odohráva v Paríži. Ústrednými postavami sú: lakomý vdovec Harpagon, jeho syn Kleant, dcéra Eliza, sluhovia Valér a Šidlo. Šidlo svojho pána charakterizoval takto:
"Veľkomožný pán Harpagon je zo všetkých ľudí najneľudskejší, smrteľník zo všetkých smrteľníkov najbezcitnejší a najskúpejší. Niet takej služby, ktorá by natoľko vystupňovala jeho vďačnosť, aby otvoril hrsť. Pochvaly, uznania, pekných slov a vľúdnosti - vďačne a koľko chceš, ale peniaze, o tých ani reči. Nepoznám nič chladnejšie, ako jeho prejavy priateľstva a priazne. A slovo dať je mu také odporné, že keď sa chce zahroziť, nepovie ja ti dám, ale ja ti požičiam. Slovom, peniaze sú mu viac ako dobré mino, česť, cnosť."

Hrdina knihy - lakomec Harpagon - sa rozhodne, že sa ožení. Jeho vyvolená je krásna, ale chudobná deva Mariana. Kleant, ktorý vie o otcovom rozhodnutí, a pretože je do Mariany zaľúbený, chce svatbe zabrániť. Takisto Eliza sa bráni sobášu s Anzelom, za ktorého ju chce otec vydať len preto, že si ju vezme i bez vena. Harpagon chystá hostinu. Spolu so synom a dcérou navštívi Marianin dom, aby im predstavil ich novú matku. Klean sa k nej práva až príliš milo, a to je Harpagonovi podozrivé. Oklame ho a dozvie sa o ich vzťahu pravdu. Na jeho rozhodnutí to však nič nezmení. Šidlo sa na to už nemôže pozerať a ukradne Harpagonovi truhličku z peniazmi. Okradnutý a zúfalý lakomec upodozrieva z lúpeže Valéra. Ten o žiadnej krádeži nevie. Prizná sa však, že ľúbi Harpagonovú dcéru Elizu a chce sa s ňou oženiť. Z Valérovho rozprávynia vysvitne aj to, že Anzelm je jeho stratený otec a Mariana jeho sestra. Nakoniec Harpagon dostane svoje peniaze späť. Ale iba pod podmienkou, že nebude brániť svojim deťom v šťastí a nebude sa starať proti ich manželstvu.

Pretože Lakomec je dráma a dej sa odvíja prostredníctvom výstupov jednotlivých postáv sa mi kniha čítala ťažko no i napriek tomu sa mi páčila. Molier veľmi pekne chrakterizuje vzťah lakomého Harpagona k bohatstvu, ale aj k ľuďom. Z tohto diela vyplýva mnoho poučného pre všetkých ľudí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.