Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ján Kalinčiak: Reštaurácia

V Záhorskej stolici je rušno, ako vždy, deď je pred voľbami. O úrad vicišpána sa uchádzajú najbohatší zemania, ktorými sú Adam Bešeňovský a Štefan Levický. A Bešňovský : ...keď ti treba zemana zastať, hoc aj pravdu nemá, či je to nie sám vicišpán, jeho milosť pán. A. Bešeňovský - pýcha našej slávnej famílie? A keď nemáš doma ani múky, ani soli, kto ti pomôže, keď nie pán A. Bešeňovský ? Vivat! Š. Levický : ...šuhaj mladý, ale vrtký a švárny, a k tomu taký prívetivý, že nebolo zemianky v stolici, čo by mužovi, otcovi alebo bratovi nebola kládla na srdce, kedykoľvek len o tom reč bola, aby na pána Levického nezabúdali, keď príde vec na hlasovanie. každký poriada veľké hostiny, častujú svojich hostí a snažia sa podplácaním získať čo najviac prívržencov.

Aj v dome A. Bešeňovksého je veselo. Je tu aj Štefan Levický, ktorému sa páči Bešeňovksého dcéra Anuľka, no Adam mu ju nechce dať, pretože ju chce vydať za grófa. Aby však nestratil hlasy zo strany Levických, sľúbi, že ak sa Štefan stane vicišpánom, Anuľka bude jeho. Odstúpte vy vaše mesto Štefanovi, dajte mu Anuľku a všetko len v rodine zostane. No, keď bude vicišpánom, však som vám povedal, odpovie Adam. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú.

Tým však urazí svojho strýka, ktorý nechce o zmierení ani počuť. Strýko stále premýšľa o Štefanovi, a takto sa chce pomstiť Bešeňovsému. Adam však osobne príde za ním, a chce sa mu pomstiť, no Ondrej Levický ho vyvedie na posmech. Ondrej ide za Potockým, ktorý mu sľúbil výhru. Ondrej sa preto snaží čo najviac ľudu získať na stranu Potockého. Získa Matiáša Bešeňovského(vábnika), ktorému vyplatí 100 zlatých dukátov. No Matiáš sa neskôr pridá na stranu Adama Bešeňovského, pretože mu vyplatil 200 zlatých. Aby bolo víťazstvo isté, Ondrej Levický zadržal niekoľko voličov zo strany Bešeňovského.

Potocký zvíťazí a druhým vicišpánom sa stáva Štefan Levický : ...vyhlasujem mocou úradu môjho, vôľou zemianstva, pred ktorou sa ja klaniam, dvanásť oproti 700 hlasmi vyvoleného pána Jána Potockého za prveého vicišpána slávnej Záhorskej stolice. Tak sa stal Štefan Levický druhým vicišpánom...

Adam Bešeňovský sa so svojou prehrou vyrovná. Anuľka so Štefanom sa zoberú, a tým sa zahladia všetky stopy hnevu.

Príslovia a porekadlá :
rozumie sa tomu ako hus pivu

čo sa vlečie, neutečie

vola lapajú za rohy a človeka za slovo

Ja o vlku a vlk za humny

Nie je všetko zlato, čo sa bliští

Ja o voze, ty o koze

Keď sa raz žobrák na koňa dostane, ani čert ho nedohoní

Blázon dáva a múdry berie

Kto počtuje, žen gazduje

Nebude zo psa slanina ani z vlka baranina

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk