referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Ernest Hemingway: Starec a more
Dátum pridania: 05.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dj.blecha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 469
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.87 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Krátky román alebo dlhá novela " Starec a more " je posledným dielom Hemigwaya, v ktorom sa mu podarilo prekonať tvorivú krízu. Príbeh je veľmi jednoduchý, blízky symbolu. Je to vlastne umelecké zovšeobecnenie nadčasového symbolu odvekého ľudského zápasu.

Dej: " Bol už starý, vzchádzal sám na ľodke na lov do Golfského prúdu a teraz tomu bolo už osemdesiat štyri dní čo nechytil jedinú rybku. "
Tieto strohé slová, typické pre Hemigwaya, začínajú svetoznáme dielo " Starec a more ". Uprostred mohutného Golfského prúdu sa nám pred očami objavuje obraz starého, osamelého rybára Santiaga, na starej, ošarpanej ľodke. Je odhodlaný popasovať sa so silamy prírody, s majestáttnym oceánom i krutými, pažravými žralokmi. A hlavne je odholaný nevzdať sa. O jeho obdivuhodnej húževnatosti svedčí už sama skutočnosť, aj napriek tomu, že už 84 dní nechytil žiadnu rybu, stále znova a znova vychádza na more a je odhodlaný pokračovať.

Do štyridsiateho dňa chodieval na rybolov spolu s malým chlapcom Manolinom. V osemdesiaty piatzy deň sa vydal na lov sám, tento deň mal byť dňom rozhodnutia o jeho ďaľšom osude, o tom či je schopný ešte víťaziť nad starobou. A práve v tento deň, keď bol na love sám, ulovil veľmi ďaleko na mori najväčšiu rybu akú kedy chytil. Vedel, že ak ju dopraví domov, dlho nebude trpieť núdzu. Na rybu sa vrhli žraloky a aj napriek odvážnemu a urputnému boju dovlečie do prístavu len ohlodanú kostru. Tu vyrastá otázka načo sa vlastne toľko snažil, veď aj tak utrpek porážku. Starec Santiago utrpel porážku, ale súčastne aj zvíťazil. Zvíťazil sám nad sebou, zvíťazil svojou pevnou vôľou a vytrvalosťou. Dokázal, že je ešte stále shopný bojovať a víťaziť s prírodou a jej nástrahami. Tým, že sa nevzdal potvrdil svoju ľudskú hodno

tu, avšak budúcnosť patrí mladému chlapcovi.
Témou diela sú životné osudy staríého rybára Santiaga, ako symbolu všetkých ľudí .
Ideou je hlavná myšlienka : " Človeka možno poraziť, nie však zničiť. "

Ako vznikla novela " Starec a more " :
Hemigway sa dozvedel o príbehu, ktorý sa odohral v rybárskej osade Cajemara neďaleko Havany. Najpr napísal iba črtu " Na modrej vodnej hladine " a uverejnil ju ešte pred II. svetovou vojnou. Koniec tejto črty sa líši od konca novely. V navinovekj črte je starý rybár zničený žiaľom: " Keď ho ostaný našli, starec plakal, pološialený od straty, čo ho postihla a žraloky ešte stále plávali okolo jeho člna. "
Novela " Starec a more " je umeleckým spracovaním istej príhody, lenže je zovšeobecnená do nadčasového symbolu odvekého ľudského zápasu, v ktorom sa prejavuje nezdolateľnosť a rýdzi charakter človeka.
Hemigway písal príhodu veľmi rýchlo, za krátky čas bola hotová. Pôvodne ju chcel napísať vtedy, keď sa stala, no nevedel nič o rybárskej osade. O trinásť rokov neskôr, keď začal písať, o obyvataľoch vedel všetko. Všetko ich živote, o tom, čo milujú a čo nenávidia, čo pre nich má a čo nemá zmysel.
Je tu vynechané všetko, čo nebolo potrebné na sprostredkovanie istej skúsenosti.
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway: Starec a more GYM 2.8665 538 slov
Ernest Hemingway: Starec a more GYM 2.9366 490 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.8650 423 slov
Ernest Hemingway: Starec a more SOŠ 2.8391 719 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.8811 343 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.9072 362 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.9284 538 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.