referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Johan Wolfgang Goethe Utrpenie mladého Werthera
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gejza
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 733
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Johan Wolfgang Goethe patril medzi najvýznamnejšie a najplodnejšie osobnosti nemeckého romantizmu. Predtým, ako sa dal na spisovateľskú dráhu študoval právo.

DOBA VZNIKU: Dielo vzniklo roku 1774, rok predtým, ako sa Goethe presťahoval do Weimaru.
ZARADENIE: Jedná sa o dielo z obdobia romantizmu. Kladie dôraz na city a vášne, nie na rozum a intelekt a ich vyjadrenie je dôležitejšie, ako formálna štruktúra.
VYDANIE: Vychádzala som z knihy Utrpenie mladého Werthera, ktorú vydalo vydavateľstvo Tatran v Bratislave, roku 1972.
PREKLAD: Dielo preložila Miroslava Bártová, básnický preklad zrealizoval Július Lenko.
TÉMA: Pocity mladého, láskou sklamaného muža a jeho smutný osud.
IDEA: Autor chcel vyjadriť svoje vlastné pocity. Zaľúbil sa totiž do snúbenice svojho priateľa a iný jeho priateľ spáchal samovraždu. Odkrýva ťažké duševné rozpoloženie človeka, ktorý miluje, no ktorého láska nemôže byť opätovaná.
ČAS A MIESTO DEJA: Dej sa odohráva na prelome 18. a 19. storočia v jednej z dediniek rozdrobeného Nemecka, neskôr sa presúva i do mesta no končí opäť v spomenutej dedine.
OBSAH:
Vzdelaný Werther uteká pred nežiaducou láskou slečny Leonory na vidiek, kde sa chce venovať študovaniu literatúry a maľovaniu. Idúc na miestny bál sa zoznámi s mladou pôvabnou Lotte, do ktorej sa bezhlavo zaľúbi napriek tomu, že vie, že je už dlhší čas zasnúbená. Ignorujúc tento fakt trávi čas, keď je jej snúbenec preč iba s ňou.
Lotte sa po smrti svojej matky stará o svojich súrodencov, ktorí si Werthera postupne obľúbia natoľko, že je pre ne takmer ako Lotte sama. Tieto šťastné chvíle však končia Albertovým návratom. Aj keď je k Wertherovým jasne viditeľným citom veľmi zhovievavý, ten prežíva neopísateľnú bolesť , je totiž nútený uvedomiť si, že Lotte mu nikdy nebude patriť. Napokon sa rozhodne odísť za ponúkanou prácou do iného mesta. Tam sa mu celkom darí a i keď nemôže na Lotte zabudnúť, spriatelí sa s istou mladou dámou. Po spoločenskej nepríjemnosti je však vylúčený z vyšších kruhov a je nútený všetko opustiť. Utiahne sa k priateľovi, kde sa venuje umeniu. Napokon sa však opäť vráti k Lotte i keď vie, že je už Albertovou manželkou. Zažíva nepredstaviteľné muky, no návštevy milovanej si nedokáže odoprieť.
Jeho duša sa postupne vyprázdňuje a stáva sa ľahostajným, najmä po odsúdení paholka, ktorého nedokázal obhájiť. Spoznal ho pred istým časom, keď sa mu paholok zdôveril, že sa zamiloval do svojej panej.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Johan Wolfgang Goethe Utrpenie mladého Werthera SOŠ 2.9404 1504 slov
Johan Wolfgang Goethe Utrpenie mladého Werthera SOŠ 2.9391 1505 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.