referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Charlotte Bronteová: Jana Eyrova
Dátum pridania: 02.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silvi1991
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 473
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Charakteristika hlavných postáv:
V románe je premena Jany Eyrovej z malého dievčatka na dospelú mladu ženu. V detstve bola veľmi utiahnutá a skromná, pretože si uvedomila, že žije v domácnosti svojho strýka a je im na príťaž. V ústave sa búri proti krivde a nespravedlnosti a vie sa postaviť na obranu slabších. Je cielavedomá a snaživá, veľmi rada sa učí a je ochotná pomôcť druhým. Svojim spôsobom je aj tvrdohlavá.

Ako učiteľka je veľmi trpezlivá, má porozumenie pre svoje žiačky. Je veľmi chápavá a ochotná podať pomocnú ruku kedykoľvek. Ľudí si získava svojou láskavosťou, pokojnosťou, ale i tajomnosťou, ktorá bola vôkol nej. Bola malej štíhlej postavy. Tvár mala bledú a vlasy vždy uhladené a uviazané. Mala hlboké hnedé oči. Pán Rochester- človek ktorý v živote veľa skúsil a ktorého život naučil byť tvrdým.Pochádzal z bohatej spoločnosti, v mladosti veľa utrácal a žil ľahtikárskym životom. Až neskôr vedel oceniť také hodnoty za ktorými sa neskrývajú peniaze. Bol nešťastný, pretože ho donútili k sobášu zo ženou, ktorú neľúbil. Urobil veľa chýb za ktoré bol trestaný. Ale nakoniec mu bolo odpustené a dočkal sa svojho šťastia v Jane.

Obsah:
V príbehu je život Jany, ktorá vyrastá u svojej tety (pani Reedovej) v Gatesheade, pretože jej rodičia zomreli. Ako 10- ročnú ju posielajú do Lowoodskeho ústavu. Tam vyniká v štúdiach. Jana prechádza v ústave tvrdými podmienkami, no pomáhajú jej pri tom jej priateľka Helena Burnsova a riaditeľka ústavu pani Templová. Za menší čas jej zomrie priateľka Helena.Veľmi ťažko znáša Heleninú smrť, ktorá ju poznačí a uvedomí si, že zlé sociálne pomery zapríčiňujú smrť mnohých mladých ľudí ako bola Helena.Po ôsmych rokoch odchádza do Thonfieldu ako vychovávateľka malej francúzskej zverenkyne Adelky. Pán Rochester sa do Jany zaľúby a ona mu city opätuje. V deň svadby Jana zistí, že pán Rochester je už ženatý so šialenou ženou Berthou, ktorú ukrýval v podkroví.

Jana vnoci utiekla z Thonfieldu a blúdi. Po troch dňoch sa dostane do Moor House, kde bývajú Diana, Mary a John Riversovci. John Rivers jej nájde v blízkej dedinke miesto učiteľky. Učí iba krátku chvíľu. John jej oznámi, že zdedila 20 000 libier po nebohom strýkovi z Madeiry a ona ich rozdelí na štyri časti, pretože zistí, že Riversovci sú jejblízky príbuzný. John jej navrhne, aby sa za neho vydala a aby s ním odišla do Indie ako manželka missionára. Jana ponuku odmietne a odchádza hľadať pána Rochestera. Nájde však len vyhorený Thornfield. Od ľudí, ktorý v okolí žijú sa dozvie kde pán Rochester žije. Odchádza za ním do Ferndeanu, jeho druhého domu. Nájde ho slepého a zmrzačeného. Jana aj napriek tomu s ním zostáva, pretože ho stále ľúbi. Rochester jej znovu navrhne manželstvo a z Jany sa stáva šťastná žena. Mesiace sa minuly a Jana mala s pánom Rochesterom syna. Po dvoch rokoch manželstva znova vidí a je o to šťastnejší, pretože môže vidieť svojho syna.
 
Podobné referáty
Charlotte Bronteová: Jana Eyrová GYM 2.9225 1160 slov
Charlotte Brontëová: Jana Eyrová SOŠ 2.9399 991 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.