referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
John Galsworthy: Forshytovská sága
Dátum pridania: 12.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wailooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 750
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
John Galsworthy bol anglický prozaik a dramatik, ktorý čerpal námety vo života vyššej aj nižšej spoločnosti. Písal metódou kritického realizmu. Praslávil sa románom Forshytovská sága, na ktorú naväzujú triológie Moderná komédia a Koniec kapitoly. V roku 1932 získal Nobelovu cenu za celoživotné dielo za literatúru.

Generačný román sa odohráva medzi rokmi 1886 a 1920 najskôr vo Viktoriánskom, potom v predvojnovom a nakoniec v povojnovom Anglicku. Jeho predmetom je zobraziť vyššiu spoločnosť tej doby, ktorá kvôli vojne prešla mnohými zmenami. V čase vojny sa veľa zmenilo na ich postavení v spoločnosti a nie všetci boli schopní sa s takou zmenou vyrovnať.

Najstaršiu generáciu zobrazuje deväť súrodencov. Jolyon, James, Timothy, Nicholas, Roger, Swithin, Ann, Hestia a Juley sú potomkami roľníkov, ktorí sa začiatkom 19. storčia prisťahovali do dorsetského kraja. Dnešný Forsytovci na to moc nespomínajú, pretože ich otec nebol aristokrat a rozhodne sa tak nesprával. Autor zobrazuje najstarších Forsytovcov v čase ich staroby. Keď už majú svoje deti dospelé a podaktorí už majú aj vnúčatá. Dej sa zameriava hlavne na Jolyona a Jamesa, ktorí sú úplnými protikladmi. Joylon je už osemdesiatnik, vyzará veľmi patriarchálne a pôsobí výzorom večnej mladosti. Zdá sa, že stojí nad pochybnosťami a neláskou nižších ľudí. James je jeho opakom, je to typický Forshythe.,,Jeho zmysel pre majetok zabieha do krajnosti. Tvor, ktorého nazývam Forshythe, je otrokom majetku v ešte väčšiej miere. Má nos na dobré veci a bezpečné investície a dravosť, s akou lipne na majetku- jedno, či sú to ženy, domy, peniaze alebo dobrá povesť- je jeho poznávacím znamením.“1

James a jeho manželka Emily majú dve deti. Dcéru Winifred, ktorá chce byť modernou ženou a za každú cenu ,,chic“ a vzala si z čistej lásky svetáka Montagua Dartieho, ktorý má obľubu v ženách, večierkoch a hazarde.Druhým jeho dieťaťom je syn Soames, ktorý je po ňom. Soames je šikovný právnik, ale :,,Jeho tragédia je jednoduchá a neovládnuteľná: je neschopný vzbudiť lásku a nemá takú hrubú kožu aby si to uvedomil.“2 Soames sa zaľúbil do mladej a krásnej ženy Irene, ktorú prehovoril aby si ho vzala a ona nakoniec súhlasí. Manželstvo ju však neúspešné. ,,Tam kdeu jedného člena zväzku úplne a naskrze niet pohlavnej príťažlivosti, nijaká sila súcitu, rozumu, zmyslu pre povinnosť alebo hocičo iného nevládze prekonať odpor, daný priam prírodou.“3 Soames si to trochu uvedomuje, a preto sa snaží zachrániť manželstvo tým, že dá postaviť Irene dom, aby tak unikla z Londýna a nebola tak často so svoju priateľkou June.

Jamesov brat Jolyon má jedného jediného syna Jolyona mladšieho. S ktorým sa Forshytovci nestýkajú. Jolyon starší chcel mať zo syna bankára, ale jeho to nelákalo tak isto ako ho nelákalo manželstvo s ženou, ktorú mu otec vybral. Po splodení dcéry June, ktorú vychová starý otec, opúšta manželku a dieťa a vezme si vychovávateľku Helen, s ktorou má dve deti- Jollyho a Holly. Jolyon sa so synom po jeho úteku už nestýka, ale túži po tom a potajme kupuje jeho obrazy, ktoré si ale nevystavuje, kvôli verejnej mienke Forshytovcov.
Dej sa začína v roku 1886 v Londýne, kde sa zíde celá rodina aby oslávila Junino zasnúbenie s chudobným architektom Philipom Bosenneym. ,,Keď sa Forshythe zasnuboval, ženil alebo narodil, všetci Forshytovci boli pri tom; keď Forshythe umrel- no nikto z Forshytovcov dosiaľ neumrel; neumierali; smrť odporovala ich zásadám.“4 Bosinney je medzi ostatnými nazývaný ,,pirát“ pre svoj vzhľad a vystupovanie. June vie, že starý otec jej nedovolí si Philipa vziať, keď nebude mať prácu, a preto požiada Soamesa aby mu dal postaviť dom pre Irene. Soames súhlasí a so Philipom sa dohodnú na dome v Robin Hille. Starý Jolyon sa po Juninom odchode začne cítiť osamelo a po rokoch vyhľadá svojho syna, jeho manželku a deti a snaží sa vyrovnať si s nimi vzťahy. 

Irene sa cíti v manželstve čoraz horšie , ale Soames jej nedovolí odísť. Trávi množstvo času s June a Philipom. Po čase sa s Philipom do seba beznádejne zamilujú a stanú sa milencami. K June a Soamesovi sa začínajú dostávať reči o ich vzťahu, ale tí sa snažia nevšímať si ich. June si nechce priznať, že jej láska s Philipom začína vyhasínať a už sa ani nevídajú. K zlomovému okamihu dochádza na plese. Keď Irene tancuje s Philipom, June práve prichádza, ale keď ich uvidí, tak všetko pochopí a odíde: ,, Videl, že jej tvár sa mení, bledne, div nezamdlie; potom prudko zrumenela.“5 Soames ich tiež pozoruje: ,,Zachytil vôňu gardénií, ktoré nosila, videl ako sa jej dvíha a klesá, videl túžbu v jej očiach, videl jej pootvorené pery a na tvári výraz, ktorý nepoznal. Pretancovali okolo neho v pomalom hojdavom tempe a Soamesovi sa videlo, že sa na seba tisnú  videl, ako dvíha nežné tmavé oči ako sa jej dvíha a klesá, videl túžbu v jej očiach, videl jej pootvorené pery a na tvári výraz, ktorý nepoznal.

Pretancovali okolo neho v pomalom hojdavom tempe a Soamesovi sa videlo, že sa na seba tisnú  videl, ako dvíha nežné tmavé oči.“6 Keď Soames zistí, že Philipe značne prekročil ním povolené náklady na stavbu domu, rozhodne sa Philipa zažalovať a pripraviť ho o všetko. Irene sa rozhodne odísť od Soamesa k Philipovi. Noc pred jej odchodom a súdom sa Soames dožaduje svojich manželských práv. Irene ho odmietne a odíde do svojej izby. Soames sa k nej v noci prikradne a znásilní ju. Na druhé ráno, tesne pred procesom, sa Irene vyberie k Philipovi a ten sa dozvie, čo sa stalo. Rozzúri sa a ako zmyslov zbavený sa vyberie za Soamesom, aby ho zabil. V ten deň je v Londýne hustá hmla a Philipe vo svojom stave neuvidí kočiar, ktorý ho zrazí a zabije. Na súd sa nedostaví a Soames vyhráva. June po súde prichádza k nemu do bytu aby mu to oznámila, ale stretáva Irene. Pohádajú sa, ale obidve majú tušenie, že sa niečo stalo. Irene sa vráti domov, ale Soames jej nedovolí ani prijať správu o Philipovi, ktorú jej prinesie mladý Jolyon. Na druhý deň Irene od Soamesa definitívne odchádza. June prehovorí starého Jolyona, aby od Soamesa kúpil dom v Robin Hille. Jolyon súhlasí a rozhodne sa tam odísť s June a svojím synom a jeho druhou rodinou.  


Prejde pár rokov. Helen, druhá manželka mladého Jolyona zomrela a ten je na ceste po Európe s June. Jolly je v škole a starý Jolyon sa stará o svoju milovanú vnučku Holly. Po dlhom čase stretne v meste a neskôr aj pri Robin Hille Irene, ktorá aj napriek tomu, že sa so Soamesom nerozviedla, volá sa Heronová a pozve ju k nemu na večeru. Jeden druhého si obľúbia a trávia spolu veľa času. Irene začne učiť Holly hrať na klavír. Starý Jolyon sa rozhodne odkázať Irene časť dedičstva a chce to aj oznámiť synovi a June, keď sa na druhý deň vrátia. Nestihne to. Zomiera v záhrade, čakajúc na návštevu Ireny. ,, Pes rýchlo papuľu odtiahol, vyskočil starému Jolyonovi do lona, pozrel mu do tváre, zaskučal; potom zoskočil, sadol si na zadné nohy a zadíval sa dohora. A zrazu dlho, dlho zavyl. No bodľačie bolo pokojné ako smrť a ako tvár jeho starého pána.“7

Prejde ďalších pár rokov a Anglicko stojí na prahu búrskych vojen. Holly aj Jolly sú už skoro dospelí. Jolly navštevuje univerzitu v Cambrigei spolu s Valom, synom Winifred a Montyho. Soames, aj keď nemá bratranca Jolyona príliš v láske, vezme Vala na návštevu k nemu, aby sa zoznámil s Jollym. Val s Jollym sa neskamarátia, ale Val stretne Holly a zamilujú sa do seba. ,,Nervózny nepokojjeho rúk a nôhprebúdzal v nejnezvyčajne lahodnýpocit sily, ale aj nežný pocit- želanie urobiť ho šťastným.“8 Medzitým sa Jolyon zbližuje s Irene, keď jej chodí vyplácať dedičstvo po jeho otcovi a chráni ju pred Soamesom, ktorý sche buď rozvod alebo potomka. Jolly príde na lásku Vala a Holly a vyhlási, že ak sa chcú vziať, musí Val narukovať na front. Vsal súhlasí len za podmienky, ak pôjde aj Jolly. Odchádzajú do Afriky. Holly má výčitky a spolu s June sa prihlásia za ošetrovateľky a odchádzajú za nimi. Jolyonovi príde správa o Jollyho smrti a o svadbe Holly s Valom. Irene sa so Soamesom konečne rozvedie a vezmú sa so Jolyonom a majú syna Johna. Soames sa ožení s francúzskou servírkou Anette. Keď Anette čaká dieťa, márne dúfa v syna. Narodí sa im dcére, ktorú pomenujú Fleur. Starému Jamesovi oznámi vnuka, aby sa mu ľahšie odchádzalo zo sveta.

Je rok 1920.Anglicko prežilo 1. svetovú vojnu a z Fleur vyrastie krásna mladá žena. ,,Fleur! Pekné meno- pekné dieťa! Ibaže nepokojné- príliš nepokojné a tvrdohlavé.“9 Je otcovým miláčikom, odvážna a sebavedomá. Rodiny Soamesa a Jolyona sa spolu nestýkajú a ani o sebe nehovoria. Fleur a John sa nepoznajú a nevedia nič o tom druhom. Stretnú sa až jedného dňa v galérii, ktorá patrí June. John sa tam s matkou Irene prišiel pozrieť na výstavu, Fleur sa tam s otcom stretne a idú spolu na obed. Fleur a John sa do seba zamilujú na prvý pohľad. Bližšie sa spoznávajú až na farme Vala a Holly, kde je Fleur na návšteve u bratranca a John pracuje a pomáha sestre. Chodia na spoločné vychádzky, ktoré taja pred svetom, lebo už tušia, že by im to rodičia nedovolii. Jolyon a Irene niečo tušia a John musí odísť s matkou na výlet do Španielska. V láske mu to ale nezabráni a po návrate sa s Fleur stretávajú znova. Obaja sa pokúšajú zistiť pravdu o nepriateľstve ich rodín. Fleur sa to dozvie od tety Winifred, ale skôr ako to povie Johnovi, John sa to dozvie z listu, ktorý mu napíše a dá jeho otec. Jolyon sa už ale nestíha o tom liste s Johnom porozprávať, a kým ho John číta, zomiera na záhrade na zástavu srdca. V liste poradí Johnovi, aby si Fleur nebral. Fleur prezradí otcovi pravdu o svoje láske a nalieha naňho, aby odišiel do Robin Hillu za Irene a urovnal spor. Soames  sa nechá presvedčiť a pokúsi sa o to. Je však neúspešný, lebo Irene to nechá na Johna a ten sa rozhodne, že splní otcovu poslednú vôľu. ,,Výraz matkinej tváre, keď stála oproti človeku, za ktorého bola kedysi vydatá, spečatil rozhodnutie, ktoré v ňom rástlo od chvíle, čo od neho odišla predošlého večera.“10 Fleur sa pokúsi porozprávať sa s Johnom, ale už ho nenájde a pochopí, že nemá šancu. Vydá sa za Michaela Monta. John odchádza spolu s Irene do Britskej Kolumbie.

Autor zobrazil lásku na prelome storočí a počas veľkých kultúrnych a spoločenských zmien v Anglicku. Snahu byť šťastný aj v dobe veľkých zmien, vojen a nepriateľstvu okolia. Ani za tridsať rokov nie sú ľudia schopní odpustiť si pre dobro svojich detí. A preto potom trpí ďalšia a ďalšia generácia rovnako ako tá prvá.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.