referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Štvrtok, 7. decembra 2023
Viktor Hugo: Chrám Matky Božej v Paríži
Dátum pridania: 04.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lencus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 577
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Dej románu sa odohráva v Paríži. Hlavnú dejovú líniu tvoria osudy malej cigánky Esmeraldy, do ktorej sa vášnivo zamiluje pokrytecký arcibiskup Frollo. Ona však miluje kapitána kráľovskej stráže Phoeba. Frollo kapitána zraní a obviní z toho Esmeraldu. Pri ceste na popravisko ju unesie Quasimodo, zvonár u Matky Božej. Ukryje ju v chráme a stará sa o ňu. Ale cigáni sa obávajú o Esmeraldin osud a zaútočia na chrám. Unesú Esmeraldu a ona sa dostáva na popravisko. Quasimodo pochopí, že Frollo zapríčinil to nešťastie a zhodí ho z veže. Sám umiera pri mŕtvej Esmeralde.

Esmeralda: dcéra slobodnej matky. Keď mala rok uniesli ju cigáni. Jej matka bola odvtedy v Myšej diere, v miestnosti so zamrežovaným oknom kde ženy strávili väčšinu času modlením a plačom. Esmeralda bývala s cigánmi v pochybnej parížskej štvrti. Obstarať si živobytie jej pomáhala kozička s pozlátenými rožkami a kopýtkami, ktorú naučila rôzne triky. Tie však väčšina obyvateľov považovala za čiernu mágiu. Vášnivo sa do nej zamiloval pokrytecký arcibiskup Frollo, ale jej srdce patrí Phoebovi. Keď odmietla Frolla zaviedol ju ku kajúcnici v Myšej diere, ktorá nenávidela cigánov. Podľa topánky, ktorú Esmeralda nosí ako amulet, ju kajúcnica spozná.

„ Kajúcnica rýchlo porovnala obidve črievičky, pritisla k mrežiam tvár žiariacu nebeskou radosťou a kričala:
Moja dcéra! Moja dcéra!
Mamička! Odpovedala cigánka.
Vzdávame sa opísať túto chvíľu. Oddeľoval ich múr a železné mreže.“
Matke sa podarilo vytrhnúť mreže z okna ale Esmeraldu už nezachránila.

Claude Frollo: od detstva ho rodičia zasľúbili duchovnému stavu. Bol nadaným a usilovným žiakom. V osemnástich rokoch mal za sebou štyri fakulty a zdalo sa, že jeho život má len jeden cieľ: vedieť. V 1466 mor skosil otca i matku. Z celej rodiny mu ostal len malý braček. Vtedy zahorel láskou k malému Jehanovi. Ešte viac sa pohrúžil do teologických kníh. Raz v nedeľu Quasimodo našiel v kolíske nalezencov jednooké, krivonohé a hrbaté dieťa, Quasimoda. Vychoval aj toto dieťa. Keď raz z okna uvidel tancovať Esmeraldu, vášnivo sa do nej zaľúbil. Chcel si splniť svoju túžbu aj proti jej vôli. U Esmeraldy vzbudzoval strach a hrôzu. A nielen u nej. Claude Frollo bol vysokováženým mužom nielen ako arcidiakon, ale prenikol aj do tajov alchýmie. Pri zápase s Quasimodom ho zhodí z veže.

Quasimodo: cigáni ho dali esmeraldinej matke, keď uniesli Esmeraldu. Ona ho odniesla do kolísky nalezencov v chráme Matky Božej. Tam ho našiel arcibiskup Frollo v nedeľu Quasimodo, podľa ktorej dostal meno. Keď vyrástol, robil v chráme zvonára. Práve zvony boli príčinou, že okrem toho, že mal len jedno oko, hrb a krivé nohy, ohluchol. Chrám bol jeho domovom a celým svetom. On a chrám tvorili jeden celok. Napriek svojej ošklivosti mal dobré srdce a vedel vrúcne milovať. Pomáhal Esmeralde a po jej smrti ...

„ Asi o dva roky našli dve kostry, z ktorých jedna čudne objímala druhú. Jedna z nich bola kostra ženy. Druhá kostra, ktorá prvú pevne objímala bola kostra muža. Všimli si, že mal pokrivenú chrbtovú kosť, hlavu zaseknutú medzi lopatky a jednu nohu kratšiu. Nemala zlomené väzy a bolo jasné, že nejde o obesenca. Muž, ktorého kostra to bola, prišiel sem teda umrieť. Keď ho chceli odtrhnúť od kostry, ktorú objímal, rozpadol sa na prach.“
Kompozícia: Prvý diel- 6 kníh
Druhý diel- 5 kníh
Téma: Nenaplnená láska troch mužov ( Claude Frollo, Gringoire- Esmeraldin manžel, Quasimodo) ku krásnej Esmeralde a jej neopätovaná láska ku štvrtému (Phoebus). Zobrazenie života ľudí z rôznych spoločenských sfér, ich trápenia. Rôzne druhy lásky.
Idea: Láska vie byť veľmi silná, až tak, že dokáže viesť k dobrovoľnej smrti, či nenávisti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.