referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Karel Čapek: R.U.R.
Dátum pridania: 14.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kmotricka1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 12 761
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 32.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 54m 30s
Pomalé čítanie: 81m 45s
 

Obsah

Dej hry R.U.R sa odohráva na neznámom ostrove, na ktorom je postavená továreň na výrobu Rossumových univerzálnych robotov, ktorí sú potom rozvážaní do celého sveta. Okrem robotov tu žije len pár ľudí z vedenia továrne. Harry Domin, centrálny riaditeľ, Ing. Fabry, generálny technický riaditeľ, Dr. Gall, prednosta fyziologického a výskumného oddelenia R.U.R., Dr. Hallemeier, prednosta ústavu pre psychológiu a výchovu Robotov, Konzul Busman, generálny komerčný riaditeľ, a staviteľ Alquist.

Jedného dňa prichádza na ostrov krásna Helena Gloryová, ktorá si chce obzrieť továreň a výrobu robotov. Tu sa dozvedá históriu výroby robotov. Všetko sa to začalo, keď starý vedec Rossum vynašiel živú hmotu, protoplazmu, v roku 1932. Dlhé roky sa snažil vyrobiť z tejto hmoty človeka, no za celý ten čas vytvoril „muža“, ktorý dohromady žil tri dni. Všetko sa zmenilo, keď prišiel za Rossumom jeho synovec mladý Rossum. Ten sa rozhodol vyrábať z protoplazmy čo najrýchlejšie inteligentné pracovné stroje. Zredukoval orgány, ktoré boli zbytočné pre umelého robotníka, a tak vlastne vytvoril robotov.

Všetci riaditelia sú Helenou unesení a chcú ju požiadať o roku. Najrýchlejší z nich je centrálny riaditeľ Harry Domin, za ktorého sa Helena nakoniec vydá.

Dej pokračuje o 10 rokov od Heleninho príchodu na ostrov. Situácia vo svete sa zmenila. Robotníci sa búrili proti robotom, pretože nemali prácu. Ľudia dali robotom zbrane, aby povstania potlačili a neskôr národy využili robotov ako vojakov a na svete vypuklo mnoho vojen. Ľudia, odsúdení k nečinnosti a záhaľke, spohodlneli a stali sa zbytočnými. Celé ľudstvo rýchlo upadá, prestáva mať schopnosť ďalej sa vyvíjať, nerodia sa už nové deti.

Helena od začiatku cítila veľký súcit s robotmi a trápilo ju, že nemajú dušu, ktorá by im umožnila precitnúť a stať sa tak bližšími ľuďom. Preto prehovorila Dr. Galla, riaditeľa fyziologického a výskumného oddelenia, aby dal robotom dušu a tým im umožnil rozhodovať sa ako ľudia. Roboti si postupne začali uvedomovať ich fyzickú i psychickú prevahu nad ľuďmi a začali ich nenávidieť. Vyhlásili ľuďom vojnu a všetkých mali v pláne vyhubiť.

Helena nevie takmer nič o situácii vo vonkajšom svete, pretože jej to nikto nechcel povedať. Veľmi ju trápilo, že ani ona nemohla mať dieťa, hoci po ňom tak veľmi túžila. Každého sa pýtala, prečo sa na svete nerodia deti a keď jej každý odpovedal, že na vine sú roboty rozhodla sa spáliť recept potrebný na ich výrobu.

Revolta robotov neobišla ani továreň. Ľudia sa zabarikádovali vo vile a boli odhodlaní bojovať až do konca. Jedinou šancou, ako sa z tej zlej situácie mohli dostať a zachrániť si tak svoje životy, bolo vymeniť ich za receptúru na výrobu robotov. Problém však bol, že Helena receptúru spálila. Roboty vpadli do vily a všetci okrem staviteľa Alquista v boji proti nim padli. Roboti ušetrili Alquistov život, pretože on jediný za celý čas jeho pobytu na ostrove manuálne pracoval a tým si získal ich sympatie.

Roboti vyhubili postupne celé ľudstvo. Jediný človek, ktorý zostal na svete živý bol Alquist. Až príliš neskoro si roboty uvedomili, že bez receptúry alebo ľudí, ktorí sa do výroby vyznali, nie sú schopní vyrábať nových robotov, a preto boli postupne odkázaní na zánik. Prosili Alquista aby im prezradil tajomstvo výroby, ale on nebol schopný ho objaviť. Keď si zistil, že za niekoľko rokov na Zemi nezostane ani náznak po ľudstve, bol zúfalý. Neskôr objavil dvoch robotov Helenu a Prima, ktorí sú presne ako ľudia, pretože na rozdiel od ostatných robotov pociťujú lásku, nehu a všetky ostatné pocity, ktoré pred tým mohli cítiť iba ľudia. Nadšene ich posiela do sveta ako nového Adama a Evu, aby stvorili nové pokolenie.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Karel Čapek: R.U.R. SOŠ 2.9454 1251 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.