referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Agatha Christie: Plavý kôň
Dátum pridania: 03.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lusia15
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 545
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Hlavným hrdinom detektívky Plavý kôň od Agathy Christie je Mark Easterbook. Je spisovateľ detektívok, ktorý žije v Londýne. Chce vyriešiť vraždu farára, ktorého zavraždili v Londýne. Farár krátko pred svojou smrťou vyspovedal ženu, ktorá pracovala v prieskume mienky zákazníkov. Pri svojej spovedi mu prezradila niekoľko mien ľudí, ktorí mali byť zavraždení.. Mená si farár napísal na papierik, ktorý uňho polícia našla. Preto si polícia myslela, že ho niekto vydieral..
Počas vyšetrovania sa polícii ako svedok prihlásil lekárnik Osbourne. Lekárnik opísal črty muža, ktorého videl kráčať za farárom. Lekárnik sa odsťahoval na vidiek, pretože odišiel na dôchodok. Toto oznámil aj polícii.

O vražde farára sa Mark dozvedel od inšpektora Lejeune, jeho priateľa, ktorý, na tom prípade pracoval. Mark bol zvedavý, a tak mu inšpektor vyzradil, že u farára našli lístok s menami. Polícia si myslela, že na tom papieri sú mená ľudí, ktorí vydierali ženu, ktorú farár krátko pred smrťou vyspovedal. Mark zistil ,že jedno dievča, ktoré bolo na tom lístku uvedené zomrelo. Pred smrťou jej vypadávali chumáče vlasov. Bolo to veľmi čudné. Dievča bolo mladé. Preto vylúčil, že išlo o zoznam ľudí, ktorí vydierali zavraždenú ženu.

V príbehu sa objavuje postava Poppy, ktorú s Markom zoznámi jeho priateľ Wiliam. Poppy rozpovie Markovi o čudnom dome, ktorý sa volá Plavý kôň. Dom je opradený čudnými historkami a Poppy len nerada a ťažko rozpovedá Markovi o obyvateľoch tohto domu. V dome bývali tri staré dievky. Robievali tam seansy pre ľudí. Na týchto seansách staré dievky preklínali ľudí a tí ktorí boli prekliati do mesiac zomreli prirodzenou smrťou. Na jednej z týchto seansí sa Mark zoznámil s Ginger. Obidvaja sa začali zaujímať o tento záhadný dom a tak spolu riešili vraždu farára.

V priebehu pár týždňov zomrelo viac ľudí z nájdeného zoznamu. Všetci zomreli prirodzenou smrťou.
Mark začal podozrievať bohatého muža Venables. Nikto nevedel ako sa dostal k toľkým peniazom. Bol ochrnutý. Lekárnik Osbourn tvrdil, že muža, ktorého opísal inšpektorovi Lejeunovi sa podobal na Venablesa. Týmto podozrením chcel políciu priviesť na falošnú stopu. Do deja vchádza postava Bradlyho. Bradly bol v minulosti právnik, ktorý však prepadol stávkovaniu. Uzatváral stávky, kde tipoval, kto zomrie. Mark s Ginger naplánujú pascu na Bradlyho. Mark ide za ním a navrhne mu stávku. Bradly neodolá a staví peniaze na smrť Markovej ex manželky (Ginger). A ak Ginger zomrie do Vianoc Bradly stávku vyhrá. Bradly posiela Marka do Plavého koňa za troma starými dievkami aby, im priniesol niečo od jeho ex manželky a adresu. Ginger sa medzitým nasťahuje do hotela pod menom Easterbooková a Mark odíde ku svojej sesternici Rhode. Mark išiel na seansu do Plavého koňa.

Mark Ginger pravidelne volal do hotela, aby zistil, že je v poriadku. O týždeň sa Ginger necítila dobre. Povedala Markovi, že bola za ňou nejaká žena z prieskumu mienky zákazníkov a plynár. Keď sa začal zhoršovať Ginger zdravotný stav zavolali lekára, ktorý zistil rovnaké príznaky na ktoré zomrelo dievča z nájdeného zoznamu. Zistili, že Ginger niekto otrávil. Mark si spomenul na článok, ktorý čítal o otrave táliom. Ľudia, ktorý boli otrávený táliom mali úplne rôzne príznaky ale spoločným znakom bolo vypadávanie vlasov. Mark zistil, že v Plavom dome tri sestry uskutočňovali vraždy ľudí na základe Bradlyho stávok a celý obchod organizoval Osborne. Motívom týchto vrážd bola snaha získať peniaze, ale lekárnika Osborna viedla túžba staťsa svedkom vraždy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.