referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Piatok, 24. januára 2020
Chrám Matky božej v Paríži
Dátum pridania: 03.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: =CiRI=
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 990
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

Victor Maria Hugo (1802 - 1885)

diela: Hernani, Legenda vekov, Chrám Matky božej v Paríži, Bedári, Robotníci mora, Deväťdesiattri, Muž, ktorý sa smeje

Chrám Matky božej v Paríži (historický román)

Obsah

6. januára 1842 slávil parížsky ľud sviatok Troch kráľov a slávnosť bláznov. Všetci sa zišli v súdnom paláci na predstavenie mystéria. To však bolo prerušené, lebo prišiel kardinál so sprievodom a flámski vyslanci. K jednému zo sprievodu sa vyšplhal tulák menom Krivý Šalbiar - Cundrošík a začal žobrať. Ľudia sa rozosmiali a o mystérium sa už vôbec nazaujímali. Časť vyšla na námestie, kde prišla cigánka Esmeralda s kozičkou a časť išla voliť pápeža bláznov. A tak sa ľudia pretekali, kto sa krajšie zaškľabí. Víťazom sa stal zvonár Quasimodo, ktorý bol nielen škaredý, ale aj hluchý. Celý deň ho ľudia oslavovali a nosili po uliciach. Pierre Gringoire, autor mystéria bol veľmi nešťastný, že ľudia sa o jeho dielo nezaujímali. Ani domov nemohol ísť, lebo už nemal čím platiť nájomné. Nemal ani na chleba ani na nocľah, videl, ako dolieha naňho núdza zovšadiaľ a zistil, že je veľmi nevľúdna. Tak sa túlal po uliciach, mimovoľne šiel v pätách Esmeraldy. Zrazu zbadal, že ju niekto prepadol. Rozbehol sa k nej, lenže ho ktosi zrazil k zemi.

Objavil sa tam kapitán Phobeus s vojakmi a oni Esmeraldu zachránili. Zatkli jedného muža, Quasimoda, lebo druhý ušiel. Keď sa Esmeralda Gringoirovi stratila, túlal sa len tak. Zablúdil do jednej ulice, kde ho prepadli tuláci a zaviedli pred svojho kráľa - Krivého Cundrošíka. Trest smrti by Gringoira neminul, keby si ho Esmeralda, ktorá medzitým prišla, nezobrala za muža (na 4 roky). Manželstvo bolo iba formálne, lebo Esmeralda ľúbila Phobea. I naďalej predvádzala kúsky s kozičkou a Pierre sa živil siláckymi kúskami.

Quasimodo bol za pokus o únos odsúdený, mal byť vystavený hodinu na pranieri. Nik sa nad ním nezľutoval, ani arcidiakon Claude Frollo (ktorému vlastne pomáhal Quasimodo uniesť Esmeraldu), ktorý Quasimoda vychoval. Frollo prešiel nevšímavo okolo. Quasimodo, ktorý Frolla miloval, bol z toho veľmi smutný. Napokon sa nad ním zľutovala Esmeralda, dala mu napiť vody. Quasimodo ju preto začal mať veľmi rád. Esmeralda si dohodla schôdzku s Phobeom. Phobeus to pokladal len za chvíľkovú známosť, chcel sa zasnúbiť so slečnou z bohatej rodiny. Mali sa stretnúť na moste a ísť do hotela. Frollo, ktorý bol do Esmeraldy zaľúbený, sa tiež o schôdzke dozvedel a skryl sa v izbe, kde mala byť. Keď Phobeus prisahal lásku Esmeralde, vyrútil sa z úkrytu Frollo a Phobea prebodol nožom. Esmeralda omdlela a prebrala sa až vtedy, keď bol dom plný vojakov. Esmeraldu postavili pred súd za vraždu kapitána a za čarodejníctvo. Lenže Phobeus nebol mŕtvy, pomohol mu mastičkár, znovu ozdravel a začal opäť chodiť za tou bohatou slečnou. Na Esmeraldu dávno zabudol. Esmeralda nechcela priznať, že vraždila a že je čarodejnica, ale pri mučení všetko priznala. Odsúdili ju na trest smrti obesením. Deň pred popravou ju prišiel navštíviť arcidiakon. Ponúkol jej, že ak bude jeho, oslobodí ju. Ale Esmeralda v ňom spoznala vraha a nenávidela ho. Choď, ty obluda! Choď ty vrah! Nechaj ma zomrieť! Nech ti krv nás oboch prischne na čele ako večná škvrna. Musela teda zomrieť.

Prišiel osudný deň, keď Esmeraldu vyviedli na popravisko a spolu s ňou i milovanú kozičku Džali. V poslednej chvíli ju zachránil Quasimodo. Zaviedol ju do chrámu matky božej, tam sa o ňu staral. Arcidiakon tam znovu prišiel za ňou, ale Quasimodo ju ubránil. Arcidiakon nahovoril Gringoira, aby ju šli vyslobodiť, lebo že vraj ju idú vojaci odvliecť a obesiť. Gringoire zorganizoval tulákov a zaútočili na chrám. Quasimodo si myslel, že chcú Esmeraldu zabiť, preto sa zo všetkých síl bránil, Gringoire s arcidiakonom zatiaľ Esmeraldu odviedli. Gringoire odišiel s kozičkou a arcidiakon si znovu vynucoval Esmeraldinu lásku. Kráčal rovno k šibenici a ukázal jej ju prstom a povedal ľadovo. Vyber si z nás dvoch. Ona ho opäť odmietla. Frollo ju odviedol k Rolandovej veži, dal ju strážiť pustovnici a šiel po vojakov. Pustovnica spoznala v Esmeralde dcéru a skryla ju vo veži. Prišli vojaci a pýtali sa na Esmeraldu. Pustovnica povedala, že jej ušla. Lenže Esmeralda spoznala Phobeov hlas a vystrčila sa z okienka. Phobeus odišiel, vojaci rozbúrali vežu a dcéru i s matkou vyviedli pod šibenicu. Matka sa nechcela Esmeraldy pustiť, kat ju dosť surovo odstrčil a ona padla mŕtva na zem. Quasimodo márne hľadal v chráme Esmeraldu, zbadal iba Frolla, ako sa díva z veže na námestie. Pozrel tým smerom a uvidel. Prenikla ho nenávisť a hoci ho mal predtým rád, teraz ho neľútostne zhodil dole. Quasimodo zmizol no o 2 roky našli jeho kostru pri Esmeraldinej kostre v pivnici, kde hádzali obesencov. Muž, ktorého kostra to bola, prišiel sem zomrieť. Keď ho chceli odtrhnúť od kostry, ktorú objímal, rozpadol sa na prach. Nepozeraj do tváre dievča, hľaď na srdce. Srdce krásneho mládenca býva často ošklivé. Sú i také srdcia, čo v nich láska nekvitne. - Quasimodo.

 
Podobné referáty
Chrám Matky Božej v Paríži GYM 2.9775 1662 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.