referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Božena Slančíková- Timrava: Ťapákovci
Dátum pridania: 17.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ANEZKA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 157
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.87 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 

TEMATICKÝ PLÁN
Námet: zaostalosť ľudí na dedine
Téma: medziľudské vzťahy na dedine
Idea: pridŕžanie sa odvekého spôsobu života predkov v nových spoločenských pomeroch

Motívy: ústredný motív: úsilie Ile zmeniť zaostalý život ťapákovskej rodiny
statické: opisy domu
dynamické: nezáujem členov rodiny o podmienky, v ktorých žijú; tragický život
Anče; úsilie Paľovej manželky zmeniť svoj a manželov život;
odchod Ili od Paľa a jeho následky; zmierenia a odsťahovanie sa od
Ťapákovcov

Chronotop: reálny čas v dedinskom prostredí

Dej: Ťapákovci žijú šestnásti v jednej izbe, natlačení jeden na druhom, v špine, nečistote,
v zdusenom povetrí. Sú zaspatí duchom, lenivý vravieť i myslieť, lipnúci tupo na starom.
Sú málovravní, každú odpoveď si musia dôkladne zvážiť. Novoty ich veľmi nezaujímajú. Z ťapákovskej rodiny sa vymykajú dve postavy. Iľa- kráľovná a tridsaťročná stará dievka Anča- zmija.
Dej priamo vstupuje jedného krásneho dňa do kuchyne rodiny Ťapákovcov. Iľa sa považuje za gazdinú, aj keď ostané ženy v dome s tým nesúhlasia. Najviac proti je Anča, aj ona by chcela rozkazovať a vždy robí presný opak toho, čo chce Iľa. Iľu nemá žiadna zo žien rada, ale tolerujú ju a nič nepovedia- veď sú to Ťapákovci. Iľa by rada zmenila niektoré zvyky, ale každému to je jedno. Chcela by postaviť nový dom, tvrdí, že je to tam nezdravé a preplnené. Všetci len mlčia. Akoby ani neboli v miestnosti.

Chlapi sa rozhodujú, či začať prácu dnes, alebo sa radšej majú pridržiavať zvykov svojich predkov a začať orať až v piatok. A keďže sú Ťapákovci, rozhodnú sa, že orať začnú až v piatok, s tým rizikom, že v piatok bude už tvrdá zem a pluh im pôjde ťažko.
Ku Ťapákovcom prišiel na návštevu Jano Fuzákovie. Mrzáčka sa ihneď začervenala, pretože ho tajne miluje, ale keďže vie, že ju nikto nikdy nebude chcieť, tak len ticho a nenápadne sedí a šije čepce. Anča tú prácu nenávidí, ľutuje, že ona musí chodiť vždy v čiernom a iné ženy sa parádia. Jano sa chvíľu rozprával s Ťapákovcami a pri odchode sa dohodol s Miškom, najmladším z bratov Ťapákovcov, ktorý bol ešte slobodný, že zajtra príde Janovi pomôcť s prácou.
Iľa zašla za svojím mužom Paľom do stajne, aby mu dala ultimátum: buď Paľo postaví dom alebo Iľa od neho odíde. Keď Paľo neodpovedal ani na tretí raz a radšej sa venoval čisteniu volov, Iľa sa rozhodla, že odíde.

Ťapákovci sedeli večer pri stole. Navečerali sa, ale nemal kto po nich upratať, lebo Iľa nie je doma. Išla za pani rechtorkou. K Ťapákovcom prišla na návštevu Mara. Prišla vlastne kvôli Anči, pretože jej vyšívala čepiec. Anča ju však z duše nenávidela, veď to bola manželka človeka, ktorého nadovšetko milovala, Jana Fuzákovie. Plná hnevu a nenávisti s ňou predsa len prehodila niekoľko slov. Po Maru prišiel k Ťapákovcom jej muž a spolu odišli domov. Odprevadiť ich šla Zuza, ktorá sa naspäť vrátila celá netešená, lebo na moste započula, ako sa Iľa sľúbila pani rechtorke do služby. Oznámila to celej rodine a o chvíľku im to potvrdila aj samotná Iľa.
Paľo odišiel do Ardieľa pásť ovce a aj Iľa odišla preč od Ťapákovcov slúžiť k rechtorke. Celé dni vyčkávala, kedy sa Paľo vráti domov. Myslela si, že akonáhle sa vráti príde pre ňu a bude po jej vôli. Keď Paľo konečne prišiel do dediny, Iľa sa ho snažila upútať hlasným smiechom, aby vedel, že niečo nie je v poriadku. On však nereaguje- veď je Ťapák. Paľo šiel rovno domov. Chcel sa prezliecť, ale nemal čisté šaty, lebo mu ich nemal kto oprať. Tak si len umyl tvár a šiel k susedovi, kde sa delili o ovce.

Iľa čakala Paľa celú noc, ale neprišiel. Na druhý deň ho videla ako ide v čistej košeli orať a veľmi sa nahnevala, lebo sa obávala, že si dokáže poradiť aj bez nej.
Nastal večer a Paľo večeral to, čo navarila Zuza. Anča doňho stále rýpala, aby si šiel po ženu, lebo im robí hanbu. Paľo ju však nepočúval. Anča poprosila Miška, ktorý bol jej miláčikom, aby jej podal pohár vody. On jej ho dal so slovami: „Bodaj si sa zadusila ňou!” V Anči to prasklo, rozplakala sa, pretože Miško, jediný, ktorý ju mal rád, sa teraz takto obrátil. Bola zúfalá. Mišo odišiel, ona sa však plazila za ním, keď o ňu náhodou zakopol prichádzajúci Jano. Aj s ním sa pohádala, i keď on nemal zlé úmysly.

Jano, jeho otec a Ťapákovci sa zabávali dlho do noci, až kým Jano nepovedal Paľovi, že za jeho ženou chodí Ďuro Úvodovie. Paľo sa nahneval a šiel si po ženu. Prikázal jej, aby sa vrátila, no ona tvrdohlavo trvala na tom, že ostane slúžiť až do konca roka. Veď dala sľub. Paľo to po niekoľkých pokusoch vzdal a odišiel.
Po niekoľkých dňoch prišlo Ile predvolanie od notára. Tak sa tam vybrala a bolo jej oznámené, že si musí vybrať medzi službou v škole a dedinskou babou. Vykonávala totižto dve služby naraz, čo sa nesmelo a tak si Iľa samozrejme vybrala tú babu.
Iľa teda opustila školu, šla do Jablonckov, kde o týždeň za ňou prišiel i Paľo. Vystavil nový dom a Iľa bola konečne spokojná. A nebola spokojná len ona, ale aj ostatní
Ťapákovci, ktorí sa naďalej dusia v jednej izbe štrnásti, nik im nepanuje a nenúti ich zanechať starootcovské zvyky. Iba mrzáčka je nespokojná. Mysliac na Jana Fuzákovie, preklína svoje narodenie a život…

Hlavné postavy: Iľa- Paľova manželka, nemá deti, má najlepšie vzdelanie z celého domu. Je panovačná, povýšenecká, nespokojná so svojím životom, nazývajú ju
kráľovná, lebo by bola rada paňou domácnosti a všetkým rozkazovala. Snaží sa zmeniť zaostalý a primitívny spôsob života rodiny Ťapákovcov. Svojou pevnou vôľou a trpezlivosťou dosiahla čo chcela.

Anča- stará dievka, vnútri je citlivá a nežná, no jej osobné nešťastie ju robí závistlivou, hádavou, zádrapčivou a drsnou, túži byť milovaná, ale keďže nemôže chodiť a nikto ju nechce, nazývajú je zmijou. Túži po láske, vlastnej rodine, deťoch, ale zostáva jej len vyšívanie čepcov pre nevesty. Prežíva veľkú lásku k Janovi Fuzákovie, hoci ho predtým veľmi nenávidela.

Vedľajšie postavy: Paľorechtorka
Miškorechtor
Čakajnotár
Ďurootec Jana Fuzákovie
Anča od Hagarcov
Mara Fuzákovie
Jano Fuzákovie

Konflikt: postavy s inou postavou: Iľa s Ančou a ostatnými členmi rodiny Ťapákovcov vnútorný konflikt: Anča (vnútri je citlivá a nežná, no jej osobné nešťastie ju robí
závistlivou, hádavou, zádrapčivou a drsnou)

Postavenie autora v diele: rozprávač

Významové zafarbenie diela: ironické, satirické

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Božena Slančíková- Timrava: Ťapákovci SOŠ 2.9092 1658 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.