referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alena
Pondelok, 27. marca 2023
Svetozár Hurban Vajanský: Suchá ratolesť
Dátum pridania: 20.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 523
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Dielo zachytáva problémy národného zápasu v 60. a 70. rokov minulého storočia. Vajanský nespracováva realisticky situáciu, ale predkladá svoj projekt ozdravovania národného života. Vajanský vedome nezobrazuje zemianstvo v takom stave, v akom reálne bolo, predostiera v postave Stanislava Rudopoľského typ zemana, ktorý by bol na prospech slovenského národu.

Útvar:román
Obdobie:prvá vlna slov. realizmu
Kompozícia:
Bohatá dejová línia s odbočeniami a epizódnymi postavami. Dej je rámcovaný scénami:
-za začiatku: cesta kočom Vanovských
-na záver: cesta kočom Vanovských takmer po roku

Postavy:
Stanislav Rudopoľský – potomok starej zemianskej rodiny v Rudopolí, starý otec nemal dobrú povesť, prepadol vo voľbách, v revolúcii sa pridal na stranu Maďarov. Otec strádal a šetril, aby mohol ďalším pokoleniam zachovať kaštieľ. Stanislav študoval právo vo Viedni, je sčítaný, vzdelaný na európskej úrovne, talentovaný maliar, citlivý umelec. Nerozumie snahám Vanovského a Tichého pomôcť slovenskej veci. Slovenská lit. sa mu zdá slabá. Pod vplyvom učiteľa Tichého mení svoje názory na národ.

Mária Vanovská – dcéra nadlesného kráľa, vychovaná bez matky uprostred prírody. Navštevoval dievčenský ústav. Vydala sa za Karola Vanovského veľmi mladá. Odmieta orientovať sa celý život len na domácnosť, cíti sa zanedbaná, opustená. Vzruch do jej života prináša Stnislav, ale Mária by neprekročila hranicu mravnosti.
Karol Vanovský - statkár, ktorý všetky sily venuje hospodárstvu. Má záujem o oživenie slov. pol. života. Kandiduje vo voľbách, ale prehráva. Miloval svoju ženu, ale si myslel, že o láske k nej viac nemusí hovoriť ani ju prejavovať pozornosť.
Učiteľ Albert Tichý – pchádza so starej učiteľskej rodiny. S Vanovským ho viažu národné ciele, je považovaný za priateľ. Miluje Annu, ale chýba mu sebavedomie. Anna ho musí osloviť prvá, trpí neskôr jej odmietnutím. Keď sa dozvie, ž mu vrátila slovo len preto, že stratila zrak, s láskou k nej príde. Anna mu však umiera.
Anna – chovanica Karola Vanovského. Na pohľad nevýbojná a tichá, je však plná citu a vášne. Dokáže prejaviť svoju lásku k učiteľovi. Je veľmi sčítaná. V závere románu zomiera.

Adela Rybárička – mladá vdova. Výstredná správaním (hrá karty, fajčí, organizuje pikniky). Je slobodná, v kontakte s mužmi. Napohľad pôsobí veľmi uvoľnene, je však hlboko mravná. Po smrti muža si nenarúša povesť žiadnym románikom.

Dej:
Anna, chovanica Vanovských, navštevuje knižnicu. Raz za ňou pribehol Ondrej, aby okamžite z kaštieľa odišla, lebo sa nečakane po mnohých rokoch objavil mladý pán. Stanislavov príchod bol veľkou udalosťou. Miestne pomaďarčené úrady v ňom očakávalo posilu. Stanislav ako prvých navštívi Vanovských, stretne sa tam s učiteľom Tichým. Medzi Annou a „učiteľom“ vzniká vzťah, iniciovaný Annou. Stanislav sa oboznamuje s krajom, ľuďmi.
Vzťah medzi Annou a učiteľom graduje. Vyznávajú si lásku, zasnúbia sa. Anna postupne stráca zrak. Nechce, aby učiteľ si vzal postihnutú ženu. Stanislav navštívi piknik pani Adely, stretne sa so slovenskou šľachtou, s učiteľom rozoberá problémy zemianstva. Stanislav trávi veľa času ušľachtilou konverzáciou s Máriou. Mária to vnímala inak, klebety sa začínajú šíriť okolím. Mária nájde odvahu a porozpráva sa s mužom Karolom.

Karol má veľa práce, blížia sa voľby. Učiteľ sa vracia k Anne, ktorá zomiera. Stanislav nájde silu a navštívi Adelu. Adela si vypočuje vyznanie, je však urazená. Neskôr Adela zabúda na urazenosť a vracia sa k Stanislavovi. Stanislav cíti, že s krajom ho viažu mnohoraké putá. Patrí sem a chce byť platný svojmu národu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.