referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Servác
Štvrtok, 13. mája 2021
Rudolf Jašík: Námestie svätej Alžbety
Dátum pridania: 27.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: giussica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 379
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Jašík v 50tych rokoch robil v Nitre kroniku mesta. Dostal sa k dokumentom, ktoré ho inšpirovali k napísaniu diela o ľuďoch, čo to prežili.

Čas: leto až jeseň 1941, začínala sa riešiť židovská otázka
Miesto: mesto pod viničným vrchom – Nitra
Téma: láska, ktorá v čase vojny nemala vyhliadky
Motto: „Láska je nesmrteľná. Neumiera. Ide do hrobu. Len ide do hrobu. Neumiera.“ takto je uvedený román
Úvaha: všetko je nezmyselné, čo neslúži láske. Narážal na vojnu, fašizmus, problém židovstva
Je to román s historickým pozadím (2.sv.v, pomery ľudí v SR)

Hl.p.: IGOR HAMAR – katolík podľa papierov, 18 r., nevie pochopiť prečo sa ľudia delia na židov a nežidov. Je pracovitý, obätavý, starostlivý... Autor sa mu často prihovára v 2.os.
EVA WEIMANNOVÁ – židovka = problém ich lásky
Stretávajú sa na Námestí sv. Alžbety, moc sa o vojne nerozprávajú, skôr o živote raz Eva príde veľmi znepokojená, lebo židia musia nosiť žltú dávidovu hviezdu. On jej to zakáže. Snažia sa túto prekážku prekonať. Maguš (obuvník) mu poradí, aby ju dal pokrstiť. Kňaz pýta 10 000. Keď ich konečne Igor zoženie, kňaz sa už bojí a odmieta Evu pokrstiť.
Kontrast: život (Eva, Igor, Maxi, Samko, všetci židia..) a smrť (holič Flórik – vstupuje do HSĽS aby mohol arizovať židovské majetky; gardisti –riešia židovskú otázku; fašisti)
Zvláštna postava: Žltý Dodo – negatívna postava, kedysi Igorov priateľ, celý chodí oblečený v žltom, nosí žltú čiapku... za úlohu má spisovať židov, ktorí nenosia žltú hviezdu.. lenže ju nosia všetci, lebo sa boja. Potom má spisovať aj všetkých vplyvných a bohatých židov. Za každé meno dostane z HSĽS 100 korún.

Život a smrť sa stretnú : v meste plánujú vyriešiť židovskú otázku podľa Norimberských zákonov. Najprv židov sústreďujú na námestí, potom v škole, potom opäť na námestí a napokon na stanici. Tu sú už aj fašisti.
Fašista ponúkne malému 8 r. Chlapčekovi čokoládu a pomaranč. Je hladný, a tak celý štastný beží naspäť k mame, a vtedy ho fašista zastrelí do hlavy. Eva aj s ďalšími chcú doniesť mŕtve telíčko späť k mame. Vtedy zabijú aj ju. Igor to vidí.
Igor zničený, nemá zmysel života. Napokon zabije Flórika, on je za toto celé zodpovedný. Potom sa chce zabiť sám. Maguš ho presviedča aby tak neurobil, že by tým len poslúžil smrti a nie životu, a preto ostáva žiť.

Vnútorné pocity postáv, prostredie opísané lyricky, aj keď sa to odohráva v meste.
 
Podobné referáty
Rudolf Jašík: Námestie svätej Alžbety GYM 2.9212 2895 slov
Rudolf Jašík: Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9637 2189 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.