referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
John Ronald Reuel Tolkien: Pán Prsteňov
Dátum pridania: 20.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mbreak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 444
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
O autorovi: J.R.R. Tolkien sa narodil 3.1.1892 v juhoafrickom mestečku Bloemfontein, kde odišli jeho rodičia aby začali nový život. Po smrti otca, roku 1895, sa opäť vrátili do Anglicka kde zomrel vo veku 81 rokov 2.9.1973.

Napísal: Pán prsteňov:
1 - Spoločenstvo prsteňa,
2 - Dve veže,
3 - Návrat kráľa
+ Hobbit

O knihe: Kniha je písaná zaujímavou technikou. Je rozdelená na dve knihy. Prvá kniha má 12 kapitol a druhá 10. Zaujímavé ilustrácie, pekné básne….
Vlastný názor: Kniha sa mi veľmi páčila a je zaujímavá. Kto chce, nech si ju prečíta, ale poctivo lebo aj ja som mal problém pochopiť niektoré kapitoly.

Stručný obsah: Dej sa začína oslavou 111. narodenín Bilba a zhodou okolností aj Frodových 33. Bilbo plánuje na oslavu veľké prekvapenie (ale nie veľmi príjemné), chce odísť z Hobitova. Na oslavu prichádza Gandalf, ktorý zistil informácie o záhadnom prsteni nevideľnosti. Po slávnosti sa s Bilbom dlho rozprávajú, čo bude ďalej. Bilbo mu vysvetlí, že chce odísť navždy a celý svoj majetok nechať Frodovi, okrem prsteňa, ku ktorému si vytvoril veľmi silný vzťah. Gandalfovi sa to veľmi nepáči, a tak medzi nimi nastane menšia hádka. Gandalf ho nakoniec presvedčí, aby Frodovi nechal aj prsteň. Rozlúčili sa a Bilbo odišiel. Po chvíli sa v izbe objaví Frodo. Gandalf mu vysvetlí, čo sa tu stalo. Keď sa Frodo spýta na prsteň, Gandalf mu len povie, aby si ho nenasádzal a nech ho udrží v bezpečí, lebo môže byť nebezpečný. Niekoľko rokov sa vôbec nič nedeje, až sa raz pred Frodovými dverami opäť objaví Gandalf. Je veľmi rozrušený a pýta sa na prsteň. Frodo veľmi nechápe, o čo ide, ale prsteň mu podá. Gandalf ho hodí do ohňa a potom ho dá Frodovi do ruky (totiž vôbec nebol horúci). Zrazu sa na prsteni objavia nejaké znaky. Frodo to nevie prečítať, tak sa spýta Gandalfa, čo to má znamenať.

Gandalfovi úplne zmeravela tvár a povedal: „Privolá ich do jedného a v čiernej tme spúta. Sú to len dva riadky z veršov, dávno známych v elfosloví: Tri prstene elfským kráľom vonku pod nebom, sedem pánom trpaslíkov v sieňach z kameňa, deväť mužom z ľudí, ktorým osudom je skon, veľprsteň pre Pána tmy na tróne z plameňa v zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom. Veľprsteň im všetkým velí, jeho ruka krutá privolá ich do jedného, v čiernej tme spúta, v zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.“ Gandalf Frodovi vysvetlil, že prsteň, ktorý drží v ruke je onen Veľprsteň, ktorý pred tisíckami rokov dal ukovať temný pán Sauron, aby bol jeho pomocníkom a on mohol vládnuť celej Stredozemi. Navyše dal prsteňu vlastnú vnútornú moc, ktorá ovládne telo aj dušu každého, kto sa s ním stýka. Preto sa stali Gloch a Bilbo takými posadnutými prsteňom a preto sa mohli dožiť takého vysokého veku. Ale čo je najhoršie, duch Temného pána povstal a pomocou svojich služobníkov, nazgúlskych Čiernych jazdcov, teraz zo všetkých síl hľadá svoj stratený prsteň. Frodovi prešiel mráz po chrbte a nesmelo sa spýtal Gandalfa, čo má teda robiť.

Ten mu povedal, že musí bezpodmienečne odísť z Hobitova. Gandalf musel odísť tiež. Po čase vyrazil aj Frodo so svojím záhradníkom Samom Mukrom a kamarátom Pipinom Bralom. S Gandalfom sa mali stretnúť na východe v Jeleninách. Po nebezpečnej ceste tam aj dorazili, no Gandalfa nenašli. Stretli sa tam však s Chichom Brandylenom, Pipinovým najlepším priateľom. Nemali na výber, tak pokračovali v ceste na východ cez Staroles, kde ich zachránil Tom Bombadil, ktorý im poradil ísť do hostinca U Skákavého poníka. Tam sa stretli so záhadným Chodcom, ktorý bol veľmi dobrý priateľ Gandalfa. V hostinci našli aj list od Gandalfa, v ktorom im radí, aby išli do elfského mesta Vododolu. Tak sa pod vedením Chodca vydali na nebezpečnú výpravu. Počas cesty ich napadli Čierni jazdci a Frodo bol bodnutý otrávenou dýkou. Keď už vyzeralo, že Frodo zomrie, nachádza ich elf Glorfindel a berie Froda do Vododolu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.