referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Victor Hugo Chrám Matky božej v Paríži
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mtury
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 890
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Autor
Victor Hugo sa narodil 26. februára 1802 v Besansone. Veľmi mladý začína písať svoje prvé verše. Dostáva množstvo ocenení. Odmenu dostáva aj od kráľa Ľudovíta XVIII. 27. Júna 1821 mu zomiera matka a otec sa znova žení. Na dvore Karola X. je menovaný za rytiera Čestnej légie. 29. januára 1828 mu umiera otec a v tomto istom roku sa mu narodí syn. Bol členom Francúzskej akadémie. Po revolúcii sa stal poslancom za republikánov. Po nástupe Napoleona odchádza do exilu na ostrov Jersey a po 18 rokoch sa vracia späť do vlasti. Zomiera 22. mája 1885, 1. júna má národný pohreb. Je pochovaný pod Víťazným oblúkom.
Téma
Romantický príbeh o zložitých životných osudoch ľudí, ktorý sú rôzne postihnutý. Počnúc Quasimodom, ktorého príroda neobdarila krásou, a preto bol aj odsudzovaný po Esmeraldu, ktorá hľadá svoju matku, svoje šťastie.
Idea
Uprednostňovanie viery pred poľutovaním a láskou.
Obsah
Dej sa odohráva v 15.storočí, konkrétne v roku 1482. V Paríži 6. januára sa oslavuje deň všetkých bláznov. V uliciach mesta sa zhromažďujú davy ľudí. Po burácaní a volaní sa začína divadelné predstavenie chudobného a neúspešného dramatika Pierra Grigoira. Hra je niekoľkokrát prerušená, až nakoniec o ňu nikto nemá záujem. Davy totiž už netrpezlivo očakávajú voľbu pápeža bláznov. Stane sa ním ten, kto dokáže urobiť najhroznejšiu grimasu. Víťazom sa stal škaredý Quasimodo, ktorý je hluchým zvonárom v Chráme Matky božej na námestí de Gréve. Oblečú mu posmešný talár a na hlavu mu dajú papierovú tiaru. S pohŕdaním pozerá na zdravých a krásnych ľudí. Krásna cigánka Esmeralda so svojou kozičkou Džali upúta pozornosť publika. Množstvo ľudí ju považuje svojimi kúskami za čarodejnicu a tak si vyslúži zlostné výkriky kňaza Frolla. Gringoire sa po svojom ďalšom divadelnom neúspechu potuluje nočným Parížom, nemé kde prespať a je hladný. Stane sa svedkom pokusu o únos Esmeraldy. Jedného únoscu chytia a zisťujú, že to je Quasimodo. Esmeraldu zachráni krásny kapitán lukostrelcov Phobeus de Châteaupers. Gringoire zablúdi do končín parížskeho podsvetia – dvora divov. V týchto končinách všetci mrzáci na noc vyzdravejú a Gringoire zisťuje, že to nie sú mrzáci, ale skôr podvodníci. Gringore neplní skúšku a tak mu ide o život. Podľa zákonov Dvoru divov mu môže jej obyvateľka zachrániť život tým, že si ho vyberie za manžela. Prihlási sa ich hneď niekoľko, ale nakoniec si ho vyberie Esmeralda. Z manželstva však nebolo nič. Quasimoda za únos zatkli, mučili ho a bičovali.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.