referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Svetozár Urban-Vajanský : Suchá ratolesť
Dátum pridania: 04.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 620
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Syn Jozefa Miloslava Hurbana,študoval právo, pôsobil ako advokát a redaktor, patrí do slovenskej realistickej literatúry, písal poéziu a prózu, venoval sa literárnej kritike útvar:-románkompozícia:-skladá sa z 10 kapitol postavy: -Stanislav Rudopoľský-Mária Vanovská -Karol Vanovskýučiteľ Albert Tichý-Anna-Adela Rybárničkaobsah: Anna,chovanica Vanovských, navštevuje knižnicu v kaštieli Rudopľských a dovolením verného sluhu Ondreja. Raz za ňou pribehol ustráchaný Ondrej, aby okamžite z kaštieľa odišla, lebo sa nečakane po mnohých rokoch objavil mladý pán Stanislav Rudopoľský. Stanislavov príchod sa stal udalosťou v celom kraji. Miestne pomaďarčené úradníctvo v ňom očakávalo posilu.

Novinu po všetkých usadlostiach rozšíri mestský notár Žúrik, kt. je dušou spoločenského života v mestečku.Stanislav ako prvých navštívi Vanovských, stretna sa tam s učiteľom Tichým.Medzi Annou a Albertom Tichým vzniká vzťah.Albert je nesmelý a úzkostlivý, Anna musí prebrať iniciatívu. Stanislav sa oboznamuje s krojom,ľudmi, s národnými cieľmi.Spočiatku mu je myšlienka národovcov cudzia.Nevie pochopiť smútok nad zrušením troch slovenských gymnázií. Vzťah Anny a učiteľa Tichého graduje.Vyznajú si lásku a zasnúbia sa.Anna však postune stráca zrak.Nechce, aby sa Albert viazal s takto postihnutou ženou, a preto mu vráti slovo a zakáže prístu do domu. Stanislav sa zoznamuje s miestnou smotánkou na pikniku, kt. zorganizuje najvystrédnejšia krásavica v celom kraji Adela Rybárička-(mladá vdova).Je veľmi krásna, pôsobí vyzývavo, hrá karty, fajčí cigarety, je obklopená mnohými mužmi.Stanislava zaujme od prvej chvíle, ale keď vidí,že je bezprostredná ku všetkým,začína neuvedomele žiarliť. Na pikniku vidí z blízka i slovenskú šľachtu, má konflikt so Svatnayom, ktorý urazí učiteľa Tichého, má to dohru až v súboji, obaja budú ranení.S učiteľom Tichým rozoberajú problém zemianstva. Stanislav maľoval Máriu ako Gizeldu.Stvárnili veľa krásnych chvíľ ,naplnených ušľachtilou konverzáciou.Stanislav sa obracal k nej s očami plnými obdivu ako k modelu.

Mária v tých očiach videla viac.Narušilo to súlad v rodine a po okolí sa šírili klebety.Mária najde silu hovoriť o svojich pocitoch so svojím mužom Karolom. Karol Vanovský má čoraz viac povinností,blížia sa voľby, v ktorých kandiduje.Svatnayovci sa neštítia ničoho ,zby slovenská strana neuspela. Anna stratila zrak,Albert sa k nej s láskou vrátil, ale Anna umiera. Ani Stanislav nenachadza pokoja..Myslí na Adelu, po čase nájde silua navštívi ju u jej matky, Adela si vypočuje vyznanie, je však urazená,že ju považoval za ľahtikárk a je veľmi rezervovaná.Stanislav je ranený v súboji so Svatnayom a v kaštieli niet ženy, ktorá by sa riadne postarala o opatrovanie pacienta.Vo chvíli, keď Stanislavovi niečo hrozí , Adela zabúda na urazenosť, nazáleží jej ani na mienke paničiek z mestečka a prichádza Stanislava ošetrovať.Pod jej pracovitými rukami z kaštieľa sa stáva útulne obydlie a Stanislav vyzdravue.Cíti,že s krajom, do ktorého prišiel, ho viažu mnohoraké putá.Patrí sem a chce byť platný svojmu národu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.