referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Margita Figuli Rozbor diela
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kiti
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 891
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 
1.Úvod

Dielo Margity Figuli pomerne na malom priestore poskytuje množstvo životných názorov, ktoré sa nesú v znamení lásky, života a prírody.Dáva nám príklad ako žiť, ako konať i nekonať na konaní hlavných postáv - Petra a Jana. Zamyslením sa nad týmito znakmi (láska, život, príroda a etika) , ktoré nepochybne dokazujú príslušnosť autorky k naturizmu, som dospel k názoru, že téma lásky, života , prírody a etiky bude a je aktuálna vždy, pretože sú nepostrádateľnou a prirodzenou súčasťou ľudského života. Chcel som každému, kto si moju prácu prečíta, podať akési „vodítko“ pri čítaní Troch gaštanových koní tak, aby sa mohol nad danou tematikou hlbšie zamyslieť a zároveň zaujať vlastné stanovisko.

2.Metodika

Základom celej práce bolo dôkladné prečítanie diela, doslova s „ceruzkou“ v ruke a zaznačovanie si jednotlivých pasáží v texte. Tým som mohol ilustrovať a dokázať svoje tvrdenia a názory na danú tému, ako sa aj čo najúčinnejšie presvedčiť o ich platnosti.To by však nebolo možné bez dosiahnutých vedomostí o danej problematike. Nepracoval som s kritikami iných autorov a profesionálnych kritikov, ale snažil som sa o vlastný pohľad na vybranú tému.


3. Vlastná prácaMargita Figuli, poetka, ale najmä prozaička , výrazná predstaviteľka slovenskej lyrizovanej prózy .Absolvovala obchodnú akadémiu, pracovala ako korešpondentka v Tatra banke, od roku 1941 ako profesionálna spisovateľka.
Publikovať začala veršami pod pseudonymom Oľga Morena.Debutovala novelou Uzlík tepla,nasledovali novely Pokušenie , Tri gaštanové kone , romány Zuzana - Tri noci a tri sny, Babylon, Víchor v nás. Pre deti napísala lyricko - epickú skladbu Balada o Jurovi Jánošíkovi.Je autorkou libreta k baletu Šimona Jurovského Rytierska balada. Medzi najvýznamnejšie z týchto diel nepochybne patrí dielo Tri gaštanové kone, ktoré zaraďujeme medzi naturistické diela.
Celý dej Troch gaštanových koní je situovaný do dedinského - sedliackeho prostredia.Tu sa prejavuje autorkin kladný vzťah k takémuto spôsobu života a k jeho základnej zložke - pôde : „ Spravil som len niekoľko krokov, keď naraz ma ovial tuhý zápach zeme, a tu som trochu postál. Priam ma omráčila vôňa rozvalených brázd. Bol to teplý výpar zhlboka a belel ponad žírnu hlinu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.