referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Alberto Moravia Rimanka
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: p.extra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 936
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Keď v roku 1947 vyšiel román Rimanka, ktorý napísal Alberto Moravia, vzbudilo to rozruch a senzáciu nielen preto, že šlo o obľúbeného autora so známym menom, ale najmä preto, že hlavná postava bola prostitútka. Adriana je krásne, mladé dievča plné túžob a ideálov, celkom normálnych a prirodzených: chce si založiť rodinu, mať muža, deti. Chudobný pôvod, nevraživé prostredie Ríma a v značnej miere obmedzená a životom ubitá matka ju postupne navádzajú, až ju donútia dať sa na remeslo prostitútky a takto si zarábať na živobytie.
Dej románu rozpráva sama Adriana, s úprimnosťou vlastnou jej veku. Adriana je citovo aj telesne zviazaná s tromi mužmi: s úradníkom fašistickej polície Astaritom, študentom - rebelantom Giacomom a s dvojnásobným vrahom Sonzognom, s ktorým v závere románu čaká dieťa. Dej sa odohráva v období vrcholnej moci fašizmu, v tzv. čiernom dvadsaťročí, kedy prekvitá ľahostajnosť, konformizmus /prispôsobovanie sa jednotlivca oficiálnym názorom/ a nihilizmus /popieranie všetkých mravných, spoločenských a iných hodnôt/.
O to sympatickejšie vyznieva postava Adriany, dobrej až veľkodušnej dievčiny, bez štipky cynizmu a vypočítavosti, ktorá skĺzla nie vlastnou vinou na šikmú plochu. Adriana býva so svojou matkou v chudobných pomeroch. Otec jej zomrel, kým ešte nebola na svete. Matka sa živí šitím a opravovaním rôzneho oblečenia. Keď má Adriana 16 rokov, jej matka využíva jej krásu a z Adriany sa stáva modelka, ktorá nahá pózuje maliarom.

„Boli sme veľmi chudobné a v mojej kráse videla mama jediné bohatstvo, ktorým sme disponovali, a to nielen moje, ale aj jej, ak nie pre iné, ako som povedala, tak aspoň preto, že ma priviedla na svet“. Adriana sa skamaráti s prostitútkou Gisellou a matka jej dáva Giselu za vzor, pretože Gisella kvôli svojmu remeslu nežije v chudobe. „Gisella mala azda pravdu, je to jediný spôsob, ako dosiahnuť tie veci, ktoré som tak zúfalo potrebovala. Ale hneď nato som túto myšlienku zahnala, a ešte väčšmi som sa upäla na myšlienku manželstva a usporiadaného, čo aj skromného života, od ktorého som si toľko sľubovala.“

Adriana podľahne psychickým nátlakom matky a vďaka vysokému úradníkovi v oblasti štátnej moci sa stáva prostitútkou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.