referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Nedeľa, 22. mája 2022
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry
Dátum pridania: 14.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ms. Krabs
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 460
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

O autorovi: Antoine de Saint-Exupéry, francúzsky spisovateľ, humanista a letec, sa narodil v roku 1900 vo francúzskom Lyone. Písal reportáže aj romány (spolu 5 románov). Jeho najvýznamnejším dielom je rozprávka pre dospelých - Malý princ. Zomrel 31. júla 1944, keď jeho lietadlo zostrelila nemecká stíhačka pri brehoch Korziky.

MALÝ PRINC Rozprávačom príbehu je letec, ktorý havaroval na púšti a snaží sa opraviť svoje lietadlo. Stretáva sa s malým princom - chlapcom z inej planéty. Ten mu rozpráva o svojej planéte, o ruži, kvôli ktorej ju opustil a o ľuďoch, ktorých stretol cestou na Zem. Letec na sebe pri rozhovoroch s malým princom pozoruje vlastnosti, ktoré kedysi sám dospelým vyčítal, a to ho trochu zahanbuje. Vracia sa do detstva a snaží sa zmeniť svoje zlé vlastnosti. Na konci príbehu malý princ zomiera, aby sa mohol vrátiť na svoju planétu ku kvetine, pretože až teraz zisťuje, ako veľmi ju má rád.

Stručný obsah a skrytý význam 4 kapitol:

  • Kapitola 12. Na jednej z planét, ktoré cestou na Zem malý princ navštívil, býval pijan. Po krátkom rozhovore malý princ zisťuje, že pijan pije preto, aby zabudol, že sa hanbí, lebo pije. Skrytý význam tejto kapitoly je v tom, že ľudia si problémy spôsobujú sami, aj keď majú možnosť zmeniť sa. Radšej sa skrývajú za problémy a ľutujú sa , ako by sa mali zmeniť.
  • Kapitola 20. Malý princ raz našiel sad plný ruží. Veľmi ho to sklamalo, lebo si myslel, že jeho ruža je jediná svojho druhu, ale na Zemi ich pritom bolo veľa. Myslel si preto, že jeho ruža je úplne obyčajná. Táto kapitola znamená, že nie všetko na prvý pohľad rovnaké je rovnaké aj v skutočnosti, pretože aj keď ruže vyzerali tak isto, každá bola niečím výnimočná.
  • Kapitola 21. V tejto kapitole sa malý princ stretáva s líškou, ktorú si postupne skrotí. Preto už preňho nie je obyčajnou líškou. Tak zisťuje, že aj keď jeho kvetina vyzerá ako všetky ostatné ruže, je predsa výnimočná, pretože je jeho a má ju rád. Nezáleží na vzhľade, ale na tom, akí sú ľudia naozaj, lebo to najdôležitejšie je neviditeľné.
  • Kapitola 22. Malý princ sa stretol s výhybkárom. Ten mu vysvetľuje, že ľudia vo vlakoch ani nevedia, za čím vlastne idú. Ľudia sami nevedia, čo hľadajú a nikdy nie sú spokojní s tým, čo majú.
 
Podobné referáty
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry 2.9795 524 slov
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry SOŠ 2.9701 780 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.