referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Rimanka - Alberto Moravia
Dátum pridania: 18.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Raduska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 089
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
TÉMA: Život biednych v periférii, kritika bohatých
HLAVNÁ MYŠLIENKA (IDEA): Adriana v závere románu pochopí, že najväčšou hodnotou v živote je čestnosť a poctivosť

PROSTREDIE: Rím počas posledných fašistických rokov

HLAVNÉ POSTAVY: Adriana, Adrianina matka, úradník fašistickej polície Stefan Astarita, študent rebelant Giacomo (Mino) Diodati, dvojnásobný vrah Sozogno

VEDĽAJŠIE POSTAVY: maliar, Gino, Gisella

DEJ:

Dej románu rozpráva hlavná postava Adriana. Je skromné, naivné a krásne, mladé dievča plné túžob a ideálov, celkom normálnych a prirodzených: chce si založiť rodinu a mať muža. Žije s matkou v úbohom byte, ktorá je poznačená vlastným osudom a svoj biedny život dáva za vinu Adriane. Rovnako však nechce, aby Adriana dopadla ako ona. Zoženie jej najskôr prácu modelky u maliara. Adriana dochádza do ateliéru k maliarovi električkou a jedného dňa sa tu zoznámi s Ginom, ktorého si idealizuje a nevidí jeho faloš. Považuje ho za svojho vysnívaného muža.

Po prvom bozku sú zasnúbení. Neskôr sa s ním Adriana vyspí. Gino stanoví dátum svadby za 5 mesiacov. Adriana začne nadšene za ušetrené peniaze zháňať výbavu. Nemôže si dovoliť veľa, ale napriek tomu je na svoj skromný majetok hrdá. V ateliéri sa spriatelí s modelkou menom Gisella, ktorá je prostitútka. Matka dáva Gisellu Adriane za príklad. Jedného dňa pozvú Gisella a jej „snúbenec“ Ricardo Adrianu na výlet. Tam sa zoznámi s policajným úradníkom Stefanom Astaritom, ktorý je ňou takmer posadnutý. Gisella so snúbencom ju donútia sa s ním vyspať. Astarita jej však za to zaplatil. Doma si Adriana prezrie tri tísicové bankovky, ktoré od neho dostala. Toľko peňazí ešte nikdy nemala. Astarita sa chce s Adrianou stretávať, ona však odmieta, pretože Gina veľmi ľúbi a nechce mu byť neverná.

Astarita vypátra o Ginovi, že je už niekoľko rokov ženatý a má dokonca dcéru. Adriana stráca nádej, že bude žiť v manželstve. Vďaka matke, Giselle, Ginovi a Astaritovi sa Adriana stane prostitútkou. Začne chápať svoje telo ako vhodný prostriedok na dosiahnutie svojich cieľov, ktoré nemohla dosiahnuť prácou ani vážnosťou. Adriana s Gisellou sa po večeri v reštaurácii vracajú domov, keď si Adriana všimne, že ich sleduje auto. Nakoniec doň aj nastúpia. Adriana sa zoznámi s Giacomom, študentom univerzity, ktorý pochádza z bohatej rodiny. Môže mať všetko, čo len chce, ale je nespokojný s vtedajšou vládou. So svojimi dvoma kamarátmi je členom protifašistickej skupiny.

Adriana sa opäť zaľúbi. Medzičasom Gino, s ktorým sa občas ešte stretáva, ju zoznámi s jeho priateľom Sozognom. Ich spoločný večer sa skončí tým, že sa Adriana so Sozognom vyspí. Jeden večer, keď je u nej práve Astarita, navštívi ju Giacomo. Adriana Astaritu pošle s výhovorkou preč, a že má prísť až ďalší večer. Strávi večer s Giacomom. Ďalší raz vyhľadá Adriana Giacoma u neho doma, lebo jej začne chýbať. Zoznámi sa s jeho dvoma priateľmi, s Tulliom a Tommasom. Začne sa s Giacomom stretávať. Naďalej sa však venuje svojmu remeslu, ktoré Giacomovi neprekáža, keďže on Adrianu nemiluje. Adriana sa znova stretá so Sozognom a idú k nej domov. Sozogno jej dáva návrh na vydaj. Vždy túžila po normálnom živote s mužom a deťmi, avšak ten, ktorý si ju chce vziať, je surovec a vrah (ako sa jej raz zdôveril). Chce sa s ňou vyspať. Ona pod zámienkou odíde z miestnosti a napokon aj z bytu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.