referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Sobota, 15. augusta 2020
Janko Jesenský Štvorylka - Doktor
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Hlavné postavy: Pán Šašík ( doktor, hodinár )- hodinár, ktorý prišiel do nového mesta s cieľom získania rešpektu
pred panstvom.
Pavlína- tanečnica
Viera- tanečnica

Obsah: do mesta prišiel nový hodinár. V dome, ktoré malo malé okienko sa rozhodol urobiť výklad. Volal sa pán Šašík. tento pán Šašík bol útlej, trošku zohnutej postavy s veľkou hlavou a šikmou, bledou tvárou a fúzy mal pristrihnuté po anglicky. On síce hovoril po maďarsky, ale tak, že ho Maďari nerozumeli. Mal dlhý kabát, v ktorom mal nastrkané hodiny, pod bradou červenú mašľu, na hlave cylinder, žlté rukavice a paličku. Najviac ho trápilo to , že on je iba obyčajný hodinár, tak preto sa v miestach, kde ho nepoznali, vydával za úradníka. Veľmi rád bol v spoločnosti pánov.
V meste sa mal konať fašiangový bál a jemu stále vŕtalo v hlave či sa má predstaviť ako hodinár. Ako sa len tak doma díva do zrkadla povzbudzujúc sa, hovorí: „áno, áno“.
Rozhodol sa. Pôjde na bál ako doktor. A hneď si aj pred zrkadlom cvičil poklony, pozdravy. Na bale sa rozhodol, že bude dvoriť slečne Pavlínke. Okolo neho sa hemžilo toľko tanečníc, a slečna Pavlínka sa na neho usmiala. On sa išiel upraviť do vedľajšej izby a ako sa vrátil hovoril: „krása, krása, táto Pavlínka“.
Ona mala širokú tučnú tvár. Líca veľké, červené. Plné, okrúhle plecia. Vlasy čierne, ružička v nich. Keď začali tancovať, on všetko kazil a vyhováral sa na muzikantov. Skúšal rôzne iné tance. Napokon sa rozišli a jemu stále nešlo do hlavy, že prečo mu nejde tanec.
Medzi tým ako iné tanečnice rozprávali o novom doktorovi, jeden z návštevníkov ho spoznal a vykríkol, že on je hodinár. V tom si tanečníci hovorili, že mu vyvedú niečo, začo sa bude hanbiť. Pán doktor ako si chcel sadnúť vedľa Viery, ktorá s ním tancovala. Pán Šašík si chcel zdvihnúť krídla, aby si sadol. Chytil si jedno, ale druhé ani za svet nahmatať. Po strhnutí kabáta zistil, že mu ktosi z tanečníkov ustrihol druhé krídlo. On s veľkou hanbou dal kabát pod pazuchu a utekajúc pred rozchichotaným davom utiekol domov. Po troch dňoch mu prišli peniaze za poškodený kabát. .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.