referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Jozef Miloslav Hurban - Od Silvestra do Troch kráľov
Dátum pridania: 09.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: milad
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 084
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 

Jozef Miloslav Hurban

Od Silvestra do Troch kráľov

Autor:

Je jedna z najvýznamnejších osobností slovenského národného a literárneho života v 19str. 
- evanjelický kňaz, spisovateľ, básnik, prozaik, publicista, literárny kritik, organizátor kultúrneho a  národného života, redaktor, vydavateľ

Narodil sa v Beckove v rodine evanjelického farára. Študoval na evanjelickom lýceu v Bratislave, kde sa dostal pod vplyv Ľudovíta Štúra. Na lýceu patril k najaktívnejším členom Spoločnosti česko – slovanskej. Po ukončení štúdia pôsobil ako kaplán v Brezovej a neskôr ako farár v Hlbokom. Tu prijal spolu so Štúrom a Hodžom rozhodnutie uzákoniť novú spisovnú slovenčinu.

-  vydával prvý slovenský literárnovedný časopis Slovenskje Pohladi na vedi, umeňja a literaúru

- hájil práva Slovákov proti maďarizácii publicistickou a literárnou tvorbou ale najmä ako jeden z vodcov revolúcie 1848-49 a predseda Slovenskej národnej rady.

-  bol spolutvorcom Memoranda slovenského národa, zakladajúcim členom a funkcionárom Matice slovenskej.

A to je iba zopár uznávaných činov kt. vykonal. Hurban využíval vo svojej tvorbe rôzne žánre, od ódy až po satiru. Najbližšia mu však bola próza. 

Dielo

- satirická novela, preniknutá satirou a výsmechom na kocúrkovský konzervativizmus meštianstva. Autor v tejto novele odkrýva nízku morálku a prázdnotu vznikajúceho meštianstva. Kritizuje hlavne klebetníctvo, honbu za majetkom, pýchu, skupánstvo a nevzdelanosť.
- vydáva ho v štvrtom ročníku časopisu Nitra v roku 1847

Postavy a ich charakteristika :

Ďord Šúplata : je bohatý 50- ročný slovenský kapitalista, starý mládenec. Myslí iba na peniaze – veľký chamtivec. Pohľadný tiež nie je: má krivý nos a nadrapené oko i keď to sa iba zdá. Vlasy  mu na hlave trocha pobelievajú, ale čo sa ktorý len trochu väčšmi zabelie, hneď si ho čímsi zatiera. Zuby má tiež pekné – čierne ako havran, postava nie malá.

Ilona: je kuchárka už dlhé roky u Ďorda Šúplatu. Je verná, veľmi schránlivá, spravodlivá i keď ,ako hovorí autor ,,sprostučká bola tiež“. Mala zvláštne znamenie a to, že na jednu nôžku trochu zatŕhala, pritom ale hrbatá nebola.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.