referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Mária Ďuríčková : Panenská veža na Devíne
Dátum pridania: 08.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mischa1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 413
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Toto dielo napísala Mária Ďuríčková, ktoré bolo vydané v roku 1988 vo vydavateľstve Mladé letá. Jeho literárny žáner je povesť. Bol raz jeden rytier, ktorý sa volal Mikuláš. Jedného dňa sa vybral za svojou družinou do sídla šľachtickej rodiny. V tomto sídle sa z ničoho nič zaľúbil do Margéty. Jedno popludnie sa vybral za Margétinym otcom a napokon sa s ním aj stretol. Pýtal sa, či by sa mohla Margéta zaňho vydať a či by s tým sobášom súhlasil. Lenže otec nevyhovel Mikulášovej ponuke a zaraz odvetil, že Margéta je zasnúbená Bohu.

Veľmi skoro ráno Mikuláš prišiel po Margétu , aby si ju odviedol na svoj hrad bez vedomia jej otca. Hneď po príchode na Mikulášov hrad sa začali prípravy na ich veľkolepú svadbu. Jedno veľmi skoré ráno sa Mikuláš vybral na poľovačku a Margéta zostala na hrade so služobníctvom. V tom čase prišiel na svojom koni jeho strýko Rafael , zobral Margétu a odcválal s ňou preč. Keď sa Mikuláš vrátil a dozvedel sa čo sa stalo ihneď sa vybral za nimi. Zakrátko im bol v pätách a dobehol ich. Strhla sa veľká bitka a Mikuláš chcel zabiť Rafaela lenže dievčina s dobrým srdcom mu to nedovolila a zabránila mu v tom.

O nejaký čas , keď už bolo po svadbe , obaja stáli pred kaplnkou a boli veľmi zaľúbení a šťastní , pretože boli spolu. Lenže šťastie skoro pominulo. Prišli nepriatelia a začala sa veľká bitka. Mikuláš otočil trikrát nádobou a tajné dvere sa otvorili. Spolu vošli dovnútra , do veže a zaklopili železnú závoru. O pár minút neskôr tam vtrhla celá družina na čele s Rafaelom a pomaly ale isto podpaľovali dvere , ktoré boli z dreva. Onedlho veža bola plná vojakov a Rafael sa pokúšal zabiť Mikuláša. No keď Margéta videla , že mu z úst vyteká pramienok krvi zastala sa ho a zistila , že bez neho nemôže žiť . A keď Rafaelova ruka habla, Margéta odklonila Mikulášovú hlavu a položila svoju. Takto zomrela panna Margéta. Preto tejto veži dali názov Panenská veža.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.