referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Adam Šanghala
Dátum pridania: 11.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miskahryzka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 132
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Ladislav Nádaši Jége: Adam Šanghala - Historicky dobrodružný román zo 17.stor (čas protireformácie a náboženských bojov) je to kritika šľachty a cirkvi.

Postavy:

  • Adam Šanghala (mladý urastený junák z Oravy-Kozinčan, spravodlivý, bohabojný, pravdovravný, ochotný riskovať život za priateľa, poverčivý , sukničkár), jeho žena Betka.
  • starý Peter Praskovsky, jeho žena Barbora,
  • syn Pavol Praskovsky a jeho žena grófka Brigita ( sú to páni ale sú neohrabaný jedlo hádžu na zem psom, kúpu sa len raz za 2 mesiace a smrad zakrývajú voňavkami okrem toho sú krutý a bezohľadný voči poddaným, viživaju sa v mučení)
  • Markoč, Pohanka, Mihvok, Žofka, Pani Klára a jej manžel.
  • histor. postavy: Bethlen, Pazman, Palfy.

Dej:

Začína smrťou Adamovho otca, ktorého najprv strašné ubili a upalicovali a potom aj verejne obesili ,preto že pytliačil. Všetci ho oplakávajú lebo to bol statočný a pracovitý muž no napokon sa Adam s matkou výberu do mesta aby mohli otcovo telo úctivo pochovať. No u Tankaya sa stenu s ignoranciou a posmeškami lebo je namyslený a povýšenecký. Nakoniec sa ich uľútostí Ferovi revickemu a vyhrá mŕtvolu otca v kartách a zvyšne peniaze dal Šanghalovcom na kar. Adam sa rozhodne že sa vyberie do sveta no dlho to odkladá lebo sa mu snívajú zlé sny a je tiež veľmi poverčivý.

Keď už na naliehanie matky odíde stretne po ceste stretne neakeho pána ako bije sedliaka i jeho dcéru tak sa ich zastane ale keď ani to nepomáha pobije sa s Markočom, ktorého ľahko premohol a doriadil, až potom si uvedomí že sa dostal do problémov a rýchlo uteká preč. Keď dorazí do Žiliny na jarmoku už vybubnovávájú že sa hľadá chlap ktorý zbil grófa Markoča a vypisuje sa odmena kto ho privedie. Keď Adam počuje že opis sedí presne naňho snaží sa čo najskôr spakovať ale všimne si ho kapitán Sekera a zavolá si ho k sebe. Adam,ktorý nevie klamať sa mu vo všetkom prizná a dohodnú a že ak sa dá zverbovať k Bethlenovej armáde neudá ho.

Adama prezlečú do vojenských šiat a jeho kroj dajú inému vojakovi ktorého namiesto Adama spalicujú. Adam sa s Mihvokom poberú na B-sky zámok ale Mihvok sa zlakomí na peniaze, ktoré sú vypišané na Adama a chce ho zradiť lenže Adam to odhalí a tak Mihvoka prekabáti a utečie mu aj s oboma konmi.Po ceste natrafí na rodinu s vozom, ktorej ušiel kôň a prosia ho aby im ich chytil. Adam im najprv nechcel pomôcť lebo sú evanjelici ale zápači sa mu Betka a tak im koňa poľahky chytí. Adam príde sám na B-sky zámok kde ho príjmu a Adam im zas po pravde vyrozpráva čo sa stalo najprv ho chcú potrestať ale na prianie grófky Brigity ostane na zámku ako pomocnik. Sprieteli sa so Zošou a tej pomáha pri prací.

Raz večer prišiel posol od Bethlena, ktorý chcel 15 tis. Florentských za mesta ktoré mal Praskov. v zálohe, no Praskov. bedákal že toľko peňazí nemá a že si musí požičať od žida tak debatovali pani Brigita nadávala na sedliakov a Konôpka sa ich zastaval až zrazu zbadali bielu postavu(bol to Adam ktorý niesol plachty) ale oni sa tak nalákali že Brigita ktorá bola tehotná potratila. Keď sa to vysvetlilo Adama obvinili a uvrhli do väznice zachraňuje ho Konôpka ktorému je Adama ľúto a aj tak chcel odisť od Praskovskych lebo tušil že chcú prejsť na Iňu vieru. Po ceste stretnú človeka ktorý sa chce obesiť preto že zbil psa páňa Volka. Konôpka mu radi len aby sa nevešal a dá mu peniaze pre Volka a poradí mu aby šiel s kňazom aj s rodinou k nemu a odprosil ho. Adam je Dajany z počínania Konôpku a je hrdý že ma takého priatela. 

Pán Volko sa veľmi hnevá no situáciu zachráni pani Klára ktorá je u Volkovcovc na návšteve a svojou charizmou a dobrosrdečnosťou obmäkči Volkovo srdce. Volko im nakoniec odpusti no nie kvôli sedliakovi ale kvôli pani Kláre.

Po ceste Ad. a Konôp. natrafia na mladého Praskovskeho ktorý padol do rúk zbojníkov a on sa po Adamovom a Konôpkovom úteku sa ich vybral hľadať .Zbojníci ho riadne dokántrili a Konopkovi sa ho uľútostí a chce Pavlovi pomôcť Adamovi je to proti srsti ale pomôže tiež no len kvôli Konopkovi. Zachránia Pavla a odnesú ho do Rovnian na panstvo kde žije pani Klára s jej manželom. Pani Klára pošle list Praskovskym že ich syn je u nich a kto mu zachránil život. Pokým sa starajú o Pavla pani Klára vplýva svojou charizmou aj na Konôpku ktorý sa so nej beznádejné zamiluje a keď zisti že ich láska je obojstranná chce čo najskôr odisť. Ani Adam nezabudol na Betku Pohánkovú a tak sa rozhodnú že pôjdu do Trnavy.

Konôpka dá aj svoju časť odmeny Adamovi no nakoniec musia utiecť a Konôpka sa ani nestihne rozlúčiť s pani Klárou čo ho veľmi mrzi.Ked prídu do Trnavy dajú si ušiť meštianske šaty a Adam sa zamestná u Pohánkových ako pisar.Svojou šikovnosťou dôkaze že je schopný viest obchod lepšie ako starý Pohanka a tak si vezme Betku a úspešné spravujú a zveľaďujú majetok.Konopka je zatiaľ u Ratkaya kalvínskeho knaza.Pazman sa s Praskovskym dohodne že keď prestúpi ku katolíkom a vyženie kalvínskeho kňaza sa mu 60 tis,. Tak aj urobí spozná pri tom Konopku ktorého chce chytiť a zajať.

Adam sa to dozvie a dohodne sa s Bethlenom že ak prepadne Praskovskeho sprievod nech vyslobodí konopku a všetky peniaze ktoré prevážajú si môže zobrať.Konôpku vyslobodia a ten sa ponáhľa za pani Klárou no nájde len jej náhrobný kameň. Po 5 rokoch šťastného manželstva sa Betka preriekne a prezradí že Adam naplánoval Konopkovu záchranu a preto Pazman aj napriek Betkinmu odprosovaniu nariadi aby Adamovi stali hlavu čo sa ja napokon stalo.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.