Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Emily Bronteová - Búrlivé výšiny

Autor: Emily Bronteová
Dielo: Búrlivé výšiny
Literárny druh: epika
Literárny žáner: román
Téma: láska a čisté ľudské vzťahy, ktoré strieda nenávisť, nevraživosť a pomsta
Idea: Poukazuje na to, ako nešťastná láska zmení život človeka na tyrana.

Postavy: 

 • pán Lockwood: zvedavý muž, ktorý prišiel na pustatinu, lebo ho mesto už nudilo, na začiatku je presvedčený, že v Heathcliffovi našiel podobného mrzúta ako je on sám, príde však na to ,ako sa veľmi mýlil. Heathcliff je sto násobne horší ako on. Rad počúva od Nelly o rodine na Búrlivých výšinách, rodina ho celkom zaujala. Keď príde na Výšiny snaží sa byt vtipný, galantný a výrečný, rýchlo však pochopí, že tam je to zbytočné. 
 • pán Earnshaw: Starší pán, na jednej zo svojich ciest (Liverpool) našiel Heathcliffa a vzal ho domov. Obľúbil si ho ako vlastného syna a vychovával ho spolu so svojimi doma deťmi. Bol dobrý, láskavý a milujúci otec. 
 • Heathcliff: cigánča, nevážil lásku pána Earnshawa, po jeho smrti psychicky potláčaný, nútený pracovať, nechcený, zaľúbený do svojej akokeby nevlastnej sestry Catherine, ľúbený Catherine,správal sa ako divá šelma, po jeho návrate: bol prinútený prispôsobiť sa spoločnosti, pomstychtivý, zlostný, nespoločenský, zatrpknutý a sebecký tyran. Zomrel šťastný, lebo vedel, že sa stretne s Katarínou. ,,Nevedela som si predstaviť, že by otec mohol byt taký tyranský a krutý, aby nútil svojho umierajúceho syna predstierať vrúcnosť zaľúbeného, ako som sa to neskôr dozvedela o Heathcliffovi, a jeho úsilie vzrastalo tým väčšmi, čím väčšmi hrozilo, že jeho chamtivé, bezcitné plány prekazí smrť.“
 • Hindley Earnshaw - syn pána Earnshawa , brat Catherine, mal ženu a syna Haretona, nenávidel Heathcliffa, pretože mu zobral otcovskú lásku. Bol hrubý. Po smrti svojej ženy sa z neho stal beznádejný alkoholik, nezaujímal sa o syna, zomrel chudobný a synovi Haretonovi nič nezanechal.
 • Catherine st. - dcéra pána Earnshawa, sestra Hindleyho a manželka Edgara; dobrá a láskavá k Heathcliffovi. Po smrti otca sa z nej stalo pochabé, neposlušné a divé dievča. Bola veľmi pekná. Pri Edgarovi sa správala ako slušne vychovaná dáma, ktorá si dáva pozor na výber slov, ale pri Heatchliffovi to bolo to staré neposlušné dievča. Kvôli povesti sa vydala bez lásky. Občas bola nepríjemná a chladná. Svoje rozhodnutie veľmi oľutovala. Jej krehká povaha ju priviedla až na smrť.
 • Hareton Earnshaw – syn Hindleyho a jeho ženy Frances, bratranec Catheriny Lintonovej a Lintona Heathcliffa; zanedbaný, nenávidený chlapec. Heathcliff ho podporoval, aby nenávidel svojho otca, učil ho neslušnosti. Nevedel čítať, písať a rátať. Zaľúbil sa do Catheriny Lintonovej. Kvôli nej sa naučil čítať. Stal sa z neho slušnejší a lepší človek, ale neprestal si vážiť Heathcliffa. „Vyhlásil, že nestrpí, aby proti pánu Heathcliffovi povedala čo len slovko, a aj keby bol diablom, nezáleží mu na tom, on ho bude brániť, radšej nech nadáva jemu, ako dosial, než by urážala pána Heathcliffa.“
 • Edgar Linton: brat Izabely a manžel Kataríny Earnshawovej; rozmaznaný chlapec, ktorý bol naučený, že je stredobodom pozornosti. Neznášal Heathcliffa, ale zaľúbil sa do Kataríny. Mal slabé zdravie. Bol trpezlivý a láskavý, no vedel sa aj uraziť. Bol milujúcim otcom a zomrel šťastný.
 • Izabela Lintonová – matka Lintona Heathclifa, sestra Edgara Lintona, manželka Heathcliffa; mala krehké zdravie. Pekná, rozmaznaná a naivná mladá dáma. Bola hlúpa a zaslepená, ale neskôr si to uvedomila. Začala nenávidieť Heathcliffa a opovrhovať ním. Mala rada svojho brata.
 • Catherine ml. Lintonová - mladé, pekné, obetavé, trochu pyšné dievča, ktoré milovalo svojho otca, predstavuje raritu dievčat v jej veku (pochabé, nestále, rozmaznané) dcéra Edgara a Kataríny, sesternica Haretona a Lintona, mala ostrý jazyk, priateľská, mala citlivé a vnímavé srdce, veselá, ale nie divá, tichá a mierna. -
 • Linton Heathcliff – syn Heathcliffa a Izabely, bratranec Catheriny ml. a Haretona; po matke Izabele zdedil slabé zdravie. Bol tichý a utiahnutý. Nenávidený svojím otcom a využitý na pomstu. Slaboch, ktorý sa podriadil každému rozkazu, aby nebol týraný. Nebral ohľad na iných len na seba. ,,A nikdy som nevidela také bojazlivé stvorenie alebo niekoho, kto by sa tak staral o seba,“
 • Nelly Deanová - slúžka, milujúca, pracovitá, ochotná pomôcť, úprimná, príjemná, vypočítavá, prezieravá a obetavá. Vychovala slečnu Catherinu, Heathcliffa a Haretona, veľmi dobra rozprávačka. Všetci ju majú radi, vychádza so všetkými stranami. Vždy hovorí pravdu aj keď vie, že tým niekoho zraní a aj keď sa to niekomu nepáči.
 • Joseph: - sluha, na všetko nadával, klial, bol starý, zatrpknutý, ale pracovitý a bol silne veriaci človek a vždy chodil s bibliou.
 • Zillah: - gazdiná v dome Heathcliffa.

Dej: ´
Pán Lockwood, ktorý sa rozhodol začať žiť pustovníckym životom v osamelom domčeku v horách, prichádza navštíviť majiteľa od ktorého si domu, ktorý si ho prenajal. Majiteľ, pán Heathcliff, býva na Búrlivých Výšinách, v pochmúrnom prostredí. Lockwood už pri prvej návšteve zistí, že Heathcliff je nepohostinný, zatrpknutý, neznáša spoločnosť a nepozná ani základné pravidlá slušného správania, no práve preto si ho pán Lockwood obľúbil. Na druhý deň ho navštívi znova, vonku sa strhne búrka a on musí ostať na noc. Pri tejto návšteve spozná aj ďalších obyvateľov domu : mladú, peknú, ale zachmúrenú Cathy, krutého Haretona, starého sluhu Josepha a gazdinú Zillah. Na noc ho uložia do izby, kde je na lavici vyryté meno akejsi Catheriny a knihy, na ktorej na okrajoch je popísaný denník. Lockwood sa v ňom dočíta o pochmúrnom detstve Catheriny a Heathcliffa a o ich tyranovi Hindeleym. Sníva sa mu sen, v ktorom ho tá Catherina žiada aby ju pustil do domu, on vykríkne a zobudí sa, príde Heathcliff. Keď mu Lockwood rozpovie svoj sen, Heathcliff ho pošle inde a volá Catherinu, aby sa mu zjavila. Na druhý deň sa Lockwood dostane domov a spozná svoju gazdinú Nelly Deanovú, ktorá mu začne rozprávať o osudoch ľuďoch z výšin.

Na Výšinách žil starý pán Hindley Earnshaw z manželkou a deťmi : Hindleom a Catherine. Keď raz pán Earnshaw šiel do Liverpoolu, spýtal sa detí čo im má priniesť Hindley chcel husle a Catherine bič na kone. Keď sa pán vrátil o tri dni priniesol so sebou malého chlapca (cigánča) a rozbité husle, bič vraj stratil. Jeho žena chcela chlapca vyhodiť ale pán Earnshaw to nedovolil. Dali mu meno Heathcliff (podľa ich malého synčeka, ktorý umrel ešte maličký). Pán a slečna Catherine si ho obľúbili a skamarátili sa s nim, no pani a Hindley nie. Pani po dvoch rokoch umrela a Hindley odišiel na štúdiá. Po smrti pána Earnshawa sa domov vracia Hindley aj so ženou Frances a tak pre Heatcliffa a Catherine začína ťažké obdobie. Radi sa túlajú a unikajú mu a raz sa dostanú až k domu Lintnovcov. Lenže ich pristihnú a Cathy pohryzne pes. Keď Lintonovci zistia, kto sú, Cathy s radosťou prímu, Heatcliffa však odoženú. Heathcliff bežal na búrlivé výšiny a všetko povedal slúžke Ellen. Lintonovci si Catherine na čas vezmú a pri ich deťoch Isabelle a Edgarovi sa z malej divošky stane vychovaná mladá dáma. Od vtedy Cathy udržovala styky s Lintonovcami. Tak Heathcliff stratí aj svoju jedinú priateľku a ešte viac sa uzavrie do seba.

Syn Lintnovcov, Edgar sa zaľúbi do Catheriny a chce sa s ňou oženiť. Catherine príde za Nelly a zverí sa jej, že vydať sa Heathcliffa je pod jej úroveň, on to počuje a odíde skôr, ako ona povie, že miluje iba jeho a chce mu pomôcť, ale vydá sa za Edgara. Edgar, ktorý svoju manželku miluje a nič jej neodoprie sa strašne nahnevá, keď sa Heathcliff po troch rokoch vráti a od Hindleyho výhra v kartách búrlivé výšiny. Catherine mu prejavuje náklonnosť. Vtedy sa Edgar nahnevá a odíde od Catheriny. Do Heatcliffa sa zaľúbi Edgarova sestra Izabella a kvôli tomu sa pohnevá s Catherinou, ktorá nechce dopustiť, aby sa zaňho vydala, lebo vie o Heathcliffovej priam až diabolskej povahe, no napriek tomu ho miluje. No Heathcliff si Izabellu vezme aj bez súhlasu jej brata, i keď ju nemiluje, a spolu ujdú, tým sa chce všetkým pomstiť. O nejaký čas sa však opäť vráti na Búrlivé výšiny. Catherine z toho ochorie a zošalie.

Vtedy sa k nej vráti Edgar, ktorý ju vždy miluje, ale ona umrie, no ešte dve hodiny pre smrťou mu porodí dcéru – Catherine – Cathy. Isabelle začal Heatcliff týrať a preto od neho usla, porodí mu syna Lintona a tiež umrie. Malý Linton najprv býva s Edgarom, no potom si ho vezme jeho otec. Aj Hindleymu zomrie manželka Frances, ale skôr mu tiež porodí syna Haretona, ktorého tiež vychováva Heathcliff. Na Búrlivých výšinách spolu s Heathcliffom žije Linton, Hareton, Joseph a Zillah. Majetok Hindley prehral v kartách a tak teraz všetko patrí Heathcliffovi. Pri jednej prechádzke sa Cathy dostane až na Výšiny, stretne Lintona, zaľúbi sa doňho a dosť často píše Lintonovi. Jej otec Edgar ochorie a Nelly ju prinúti, aby prerušila písomný styk s Lintonom, ale Heathcliff jej povie, že Linton z toho ochorel. Tak ju vláka na Výšiny, kde ju spolu s Nelly Heathcliff uväzní a donúti ju k svadbe s Lintonom.

Cathy po svadbe ujde za otcom, ale keď umrie, musí ísť bývať na Výšiny, kde doopatruje ťažko chorého Lintona. Po jeho smrti tam ostane ako slúžka a žije spolu s Heathcliffom a Haretonom. Potom, keď k nim ide pán Lockwood zaplatiť nájomné, vidí ich hrozný život. Cathy všetkých nenávidí a dokonale potupuje Haretonove pokusy o zblíženie. Pán Lockwood odovzdá Cathy lístoček od Nelly, ktorá ostala v Grange. Potom sa rozhodne, že na istý čas pôjde za priateľom na sever a keď sa po siedmich mesiacoch vráti, Nelly mu rozpovie koniec príbehu. Mladý pán Hareton sa zranil (nechtiac sa postrelil do ramena) a Cathy sa snaží s ním zblížiť. Po čase sa jej to podarí a zaľúbia sa do seba. Heathcliff zomrie šťastný, s pocitom, že konečne bude môcť byť s Catherine vedľa ktorej ho pochovajú. Život Haretona a Cathy sa zmení a oni sú spolu šťastný a bývajú spolu s Nelly.

Znaky realizmu:

 • veľa opisov ( postav, domov, + vnútrajšku, krajiny, pováh a psychiky postáv
 • bežné používané slova, využíva však aj nadávky, ostré až hrubé slova (využívané vďaka dialógu postáv) – jazyk ľudu
 • veľa postáv ktorým sa však v priebehu deja menia vlastnosti- hlavný hrdina je obyčajný človek

Znaky romantizmu:

 • dobre - zle stránky ľudí, muž – žena, láska – nenávisť napr. Cathy: dobrá navok, v tiesni však vie byt dosť nepríjemná, Hareton: zlý navonok, ale dobrý vo vnútri - bránenie lásky medzi dvoma mladými ľuďmi

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk