referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Peter Holka - Normálny cvok
Dátum pridania: 31.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Schnapii
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 980
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
- retrospektívny román
- psychologický román

- rámec: prostredie polepšovne

- využíva ja-rozprávanie (ich-erzählung)

Téma: Narkomanstvo a láska
Hlavná myšlienka: Čo všetko - aj nesprávne - je človek ochotný urobiť pre lásku

Dej:

"Normálny cvok" je v polepšovni. Psychológ ho núti písať si denník. Z denníka sa dozvedáme, ako sa do polepšovne dostal, pomery medzi deckami i vzťahy ´trestancov´ s vychovávateľmi. Cvok opisuje väzenie, do ktorého sa dostal za pokus o útek. Neustále spomína na svoju veľkú lásku - Doru. Do týchto spomienok sa priplietajú spomienky na rodičov, školu, priateľa Žolíka. Bojí sa, že keď sa Dore tak dlho neozval, zabudla naňho. Sieť spomienok pretrhne vždy popis aktuálneho diania v polepšovni a jeho momentálnej činnosti.

Postavy:

"Cvok" - je jediná postava v knihe, ktorá nemá konkrétne meno. Je to 16ročný študent gymnázia. Má ešte detské povahové črty, nezrelý prístup k životu, i droge. Chyby robí z nedostatku skúseností. Doru uvidí raz pracovať vo výklade obchodu. Zaumieni si, že si ju získa, šaškuje pred výkladom, kým ju nerozosmeje. Dore povie, že má osemnásť. Prehovorí ju, aby ho nechala u seba na noc. Dlho sa rozprávajú, potom sa na ňu díva, až kým nezaspí.

U Dory trávi väčšinu času, domov sa chodí iba najesť a zobrať si peniaze. Do Dory je zbláznený, prežije s ňou prvé milovanie. Nechápe jej tajomný smútok, chce ju rozveseliť. Je zúfalý. Trápia ho Dorine záchvaty. Dora mu prezradí, že je narkomanka = ukáže mu dopichané ruky. Cvok jej chce pomôcť, zháňa jej všetky peniaze, okradne spoluhráčov v basketbalovom tíme, vylúčia ho, začne predávať svoju elektroniku, neskôr vykradne rodičovskú chatu, potom susedovu chatu a rozpredáva nakradnuté veci i cenné predmety. Ale on si myslí, že koná pre dobro veci. Je presvedčený, že keď má Dora drogu, je šťastná.

Žolík je jeho sprostredkovateľom zákazníkov. Práve kvôli nemu sa dostane Cvok do polepšovne. Vyjadruje sa vulgárne, perverzne, pubertiacky. Hľadá odpovede na svoje otázky. Avšak Doru ľúbi celou svojou bytosťou - prinesie jej kyticu krvavočervených ruží, celé hodiny na ňu čaká pred bytom, chce ju urobiť šťastnou, zháňa jej peniaze na drogy... Spravil by všetko, aby z nej sňal to trápenie.

Polepšovňu nenávidí - týrajú ho a pohlavne zneužívajú iní chalani. On sa im fyzicky nebráni => v takých chvíľach oslobodí svojho ducha, bezvládne telo na zemi sleduje z výšky, zatiaľ čo on môže rozmýšľať, nad čím chce, oddávať sa predstavám. Jeho cieľom je útek z polepšovne - za Dorou. Pri prvom pokuse stopne na diaľnici policajtov, pri druhom vylezie na pouličnú lampu pred Doriným bytom, priviaže sa na ňu a volá Dorino meno. Chytia ho a vrátia do polepšovne, do "basy".

Z písania denníka cíti radosť, vnútorné uspokojenie. Psychológa považuje za príťaž, neberie ho vážne. Listy od zradcu Žolíka nečíta, vyhadzuje ich rovno do koša. Uvedomuje si, že Dora je pre neho viac nedostupná a stráca zmysel života.

Dora - má 25 rokov, pracuje ako aranžérka výkladov. Čitateľ neprenikne do jej psychiky. Je narkomanka, Cvokovi to však tají. Začne ho mať rada, ako dieťa, nie naozajstnou láskou. Volá ho "Slnečný chlapček", lebo jej prináša radosť a rozptýlenie. Dojíma ju jeho oddanosť, starostlivosť, lichotí jej jeho záujem. Dora máva záchvaty triašky, šialeného smiechu (abstinenčné príznaky). Keď nemá drogu, trpí fyzickými bolesťami. Má smutný úsmev, tajomný plač. Ľutuje sa. Spokojná a šťastná je len s drogou a pri sexe. Jej cieľom je droga- chodí do práce, aby si zarobila na drogy. Veľmi sa zadĺži. Keď však vidí, že Cvok sa kvôli nej dostáva do problémov, je ochotná prestať fetovať. Situáciu sa však nesnaží riešiť, voči okolitým udalostiam zostáva pasívna.

Rodičia - sú veľmi bohatí, o jediného syna - Cvoka sa takmer nestarajú. Sú odcudzení. Ich manželský vzťah je chladný, každý má svoj svet, záujmy a povinnosti.

Matka: je atraktívna žena, dbá o svoj zovňajšok, Cvoka má rada.
Otec: väčšinu času trávi akože v práci. S Cvokom komunikuje len otrepanými frázami, tie isté tázky a odpovede. Nezáujem. Manželke je neverný, občas jej kúpi kyticu ruží. Prehovorí Doru, aby jeho syna nechala na pokoji. Zabráni jej, aby išla za Cvokom, keď utečie z polepšovne.

Žolík - Cvokov najlepší kamarát, dôverník, člen basketbalového tímu. Rád si užíva s dievčatami, najviac ho priťahuje Cvokova matka. Funguje ako predavač nakradnutej elektroniky. Žiarli na Doru, vadí mu, že o nej Cvok nechce nič prezradiť. Práve preto ho nabonzuje, keď Cvoka hľadajú - prezradí vzťah Dory a Cvoka, o ktorom nič nevie. Domýšľa si, že Cvok zrejme potrebuje toľko peňazí, aby mohol spať s Dorou. Píše Cvokovi listy do väzenia (čo v nich píše, sa nedozvieme). Jeho otec robí dozorcu v polepšovni. Žolík sa k nemu nepriznáva, hanbí sa zaňho.

Symbolika ruží:

1. otec kupuje ruže manželke = aby utíšil svedomie po nevere
2. Cvok kupuje ruže Dore = snaží sa potešiť milovanú osobu
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.