referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Sofokles: Antigona
Dátum pridania: 29.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rihanna
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 886
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Žáner: dráma
Podoba: veršovaná, astrofická
Téma: grécke mesto Téby v mýtickej dobe
Idea: nezmyselný zákaz krutého panovníka a láska dvoch ľudí

Fázy dramatického konfliktu:

expozícia: Kreón vydáva zákaz pochovať alebo čo i len oplakávať Antigoninho brata
zápletka: Antigona aj napriek zákazu plánuje pochovať brata a aj ho pochovávy
vrcholenie: Antigonu prichytia ako chce dokončiť pohreb a Kreón ju odsúdi na trest smrti pochovaním zaživa
rozuzlenie: Kreón sa po rozhovore s veštcom rozhodne Antigonu oslobodiť, ale ona sa už obesila a pri nej našli aj mŕtveho Haimóna. Keď sa to dozvedela jeho matka takisto sa zavraždila.

Postavy:

ANTIGONA - dcéra tébskeho kráľa Oidipa; rozhodná, smelá, verí tomu, čo robí a nedá sa zastrašiť; za svoj cieľ: pochovať brata sa nebojí aj zomrieť, nakoniec si ho však vzala sama

ISMÉNA - mladšia sestra Antigony; opak Antigony: je váhavá a nesmelá; bola obetavá a chcela aby ju Kreón odsúdil so sestrou, ale oslobodil ju

KREÓN - tébsky kráľ; zásadový, namyslený, autoritatívny a tvrdohlavý človek, nedá si poradiť, je agresívny a impulzívny; jeho názor zmenil Teirestrias svojou veštbou, ale už bolo neskoro. Strata syna a manželky ho zmenila

HAIMÓN - Kreontov syn, Antigonin ženích; nebojí sa povedať svoj názor; kôli láske k Antigone sa neváhal postaviť aj otcovi a nakoniec sa žiaľom pre smrť Antigony prebodolEURYDIKA - Kreontova manželka a Haimónova matka; milujúca matka; žiaľom kôli synovej smrti sa zavraždila

TEIRESIAS - veštec; dokáže sa tvrdo postaviť aj Kreontovi a presadiť svoju pravdu

Keď chcela Antigona pochovať brata, Isména sa bála trestu a zo strachu bola proti: „Chceš pochovať brata aj napriek hrozbe?“ „A ozaj nemyslíš, ty smelá, na Kreontov zákaz?“(15).
Keď Antigona pochovala brata, Kreón si pre jej odvahu myslel, že je muž: „Čo to počujem? Kde je ten muž, čo mal tú smelosť?“(31).
Haimón sa kôli láske k Antigone neváhal postaviť otcovi, aj keď iba opatrne: Kreón: „Ty sa ešte vyhrážaš?“ Haimón: „Je vyhrážaním, ak ťa odhováram od nerozumnej veci?“(71).
Narozdiel od Haimóna sa Teirestrias nebál Kreontovi postaviť tvrdo: Kreón: „Každý veštec myslí iba na striebro.“ Teirestrias: „Ba práve tyran má rád hnusný zisk!“(91).
O smrti Antigony a Haimóna svedčí prvý posol: „...v hrobke, celkom vzadu, chúďa dievča, ako visí uškrtené vlastným závojom...“ „A vtedy nešťastný syn, nahnevaný na samého seba, obrátil svoj meč a vrazil si ho do pŕs...“(103).
A o Eurydikinej smrti svedčí druhý posol: „Šla pred oltár a prebodla sa mečom.“ (107).

Kompozícia:

prológ: Antigona sa rozpráva so svojou sestrou Isménou o smrti brata Polyneika: „Chceš pochovať brata aj napriek hrozbe?“.

prvé dejstvo: Antigona pochová brata a Kreón sa o tom dozvie: „Čo to počujem? Kde je ten muž, čo mal tú smelosť?“ Kreón však nevie kto to spáchal.

druhé dejstvo: Antigonu prichytia ako prišla dokončiť pohreb svojho brata, ale musí začať odznova, lebo vojaci mŕtvolu odkryli. Vtom ju pri tom prichytil strážnik a predviedol ju Kreontovi. Kreón chce Antigonu popraviť, ale zatiaľ ju len uväznil.

tretie dejstvo: Kreón sa rozpráva s Haimónom: „Keby si my nebol otcom, povedal by som, že si sa zbláznil.“ Haimón chce, aby Antigonu oslobodil, ale Kreón si stojí za svojím. Privedú Antigonu a nemilosrdný Kreón ju odsúdi na trest smrti.

štvrté dejstvo: Na Antigone vykonajú rozsudok - zaživa ju pochovajú do jaskynnej hrobky: „Konečne ju odveďte do kamennej hrobky, ako som vám kázal!“(81)

piate dejstvo: Veštec Teirestrias prehovára Kreonta, aby oslobodil Antigonu a pochoval jej brata: „Nuž ustúp tomu mŕtvemu a dopraj jeho telu pokoja.“(89), lebo to neveští nič dobrého.

epilóg: Kreón sa nakoniec podvolil slovám Teirestriasa a chcel oslobodiť Antigonu, ale už bolo neskoro. Obesila sa na vlastnom závoji a pri nej bol smútiaci Haimón. Vytasil meč, Kreón sa zľakol, že ho chce v hneve zabiť, a preto ušiel. Ale Haimón obrátil meč proti sebe a v smútku sa prebodol. Prvý posol prináša správy o ich smrti. Keď toto počula Eurydika odišla do paláca a tam spáchala samovraždu. O tom priniesol správu druhý posol: „Šla pred oltár a prebodla sa mečom.“ Kreón všetko ľutuje, začne sa z toho obviňovať a zmení sa. /medzi dejstvami sa nachádzali aj piesne zboru/

čas: Odohráva sa to v mýtickej dobe bohov v starovekom Grécku
jazyková stránka: Autor len občas používa nespisovné slová a archaizmy
zastarané jazykové prostriedky: prsť, lump, nalogal
prostredie: Dej sa odohráva pred kráľovským palácom v Tébach

Posolstvo a filozofia diela: Autor nám chcel povedať, aká môže byť ženská odvaha, ľudská tvrdohlavosť a aká silná môže byť láska medzi dvoma ľuďmi.
 
Podobné referáty
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9265 587 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9207 1297 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8411 1088 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8899 502 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9110 407 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8881 2105 slov
Sofokles: Antigona 2.9415 270 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9432 313 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9822 139 slov
Sofokles: Antigona 2.9759 444 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.