referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Fredrich Durrenmant Fyzici
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kiti
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 858
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
Fyzici


Friedrich Dürrenmatt , nar. 5.1.1921 v Konolfingene bol švajčiarsky dramatik, prozaik a esejista. Pochádza z rodiny evanjelického kňaza. Študoval v Berne a v Zurrichu teológiu, filozofiu, literatúru. Pracoval ako kreslič, grafik a divadelný kritik. Jeho prvé hry sú poznačené expresionizmom. Dürrenmatt vychádza z presvedčenia, že iba komédia môže zachytiť problematiku dnešného sveta. Jeho hry sa z obsahovej stránky približujü k absurdnému divadlu, v divadelnej technike však Dürenmatt jeho prostriedky odmieta. Presadzuje nadhľad že úlohou umenia je zobraziť konflikty a nie riešiť problémy. Tieto teoretické názory spolu s výrazným sklonom k paródii sa prejavujú niekedy v prílišnej odľahčenosti jeho hier, ktoré síce stavajú do ostrého svetla konflikt, ale vyhýbajú sa jeho riešeniu. Dürenmattove rané drámy Je napísané a Slepec sa zaoberajú otázkou religiózneho postoja v prelomových časoch. Parodickým spracovaním úlohy veľkej osobnosti sú hry Manželstvo pána Mississippiho a Romulus veľký. Najznámejšia hra Návšteva starej dámy zobrazuje morálne skazené malomesto, ktoré podľahne ekonomickému nátlaku - model meštiackej spoločnosti. Veľký úspech mal hrou Fyzici, v ktorej sa zaoberá problémom morálnej zodpovednosti vedca za zneužitie jeho práce. Ako prozaik publikoval najmä náročné a literárne detektívne romány Sudca a jeho kat Malér, Podozrenie. Písal aj rozhlasové hry.


Oproti usporiadanému 19. storočiu kvantová fyzika s Heisenbergovým princípom neurčitosti najprv v nasledujúcom storočí rozvrátila úhľadnú budovu prírodných vied a potom výbuchom atómovej pumy otriasla samým ľudským chápaním dobra a zla – akoby sa zrazu jedno mohlo meniť na druhé a naopak – a veda, pokladaná za anjela strážiaceho ľudské šťastie, náhle získala i diabolskú tvár. Trvalo však ešte 17 rokov, kým švajčiarsky dramatik Friedrich Dürrenmatt dokázal túto tému previesť na divadelnú scénu hrou „Fyzici“

Celá dráma je postavená na krutom paradoxe. Traja slávni fyzici sa nezávisle na sebe začnú správať ako blázni, aby docielili prijatie do blázinca. Vidia v tom jediné riešenie, ako sa vyhnúť tomu, aby boli ako oni, tak aj ich veda zneužití mocnými sveta. I v blázinci bránia svoj humanizmus za každú cenu. Postupne jeden za druhým z obavy že budú vyzradení, zabíjajú každý svoju ošetrovateľku.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.